אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנדלבליט בוחן ניגוד העניינים בין נתניהו לעסקי מיליקובסקי בתחום הבריאות צילום: אבי מועלם, Michael Falco

נחשף בכלכליסט

מנדלבליט בוחן ניגוד העניינים בין נתניהו לעסקי מיליקובסקי בתחום הבריאות

נתניהו מונה לשר הבריאות בנובמבר 2017. הבוקר נחשפו ב"כלכליסט" האינטרסים של בן דודו של רה"מ ושר הבריאות בתחום המכשור הרפואי: מניות בחברות ארט מדיקל, שבה הוא מכהן גם כדירקטור, ופרמה ספיין. ועדת ההיתרים שדחתה את בקשת נתניהו לקבל סיוע במימון משפטו מבן דודו, ציינה: "מיליקובסקי הוא בעל אינטרס כלכלי מסוים בחברת היי-טק בתחום הרפואה בארץ"

28.03.2019, 12:01 | תומר גנון ורן אברמסון

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בוחן בימים אלה טיוטת חוות דעת שגובשה במשרד המשפטים בנוגע לניגוד העניינים הפוטנציאלי של ראש הממשלה ושר הבריאות, בנימין נתניהו, לאחזקותיו של בן דודו, נתן מיליקובסקי, בתחום המכשור הרפואי.

קראו עוד בכלכליסט

כך עולה מתגובה שמסר הבוקר משרד המשפטים, בהמשך לשאלות שהפנה אליו אתמול "כלכליסט" בנושא. על פי תגובת משרד המשפטים, החזקות בן הדוד בתחום הרפואי בישראל דווחו למנדבליט. זאת לאחר שנתניהו פנה לוועדת ההיתרים במרץ 2018 לקבלת מימון מבן דודו. נתניהו נכנס לתפקיד שר הבריאות בנובמבר 2017.

כפי שפורסם הבוקר, מבדיקה "כלכליסט" עולה שמיליקובסקי מחזיק במניות של שתי חברות מנתניה שמפתחות מוצרים רפואיים: חברת הביומד ארט מדיקל (3.64%) וחברת האורתופדיה פרמיה ספיין (8.69%). ארט מדיקל פיתחה צינור הזנה מבוסס חיישנים שאוסף מידע ומשגיח על המטופל אליו הוא מחובר בבית חולים. פרמיה ספיין פיתחה ומשווקת מפרק מלאכותי לעמוד השדרה.

בנימין נתניהו ונתן מיליקובסקי, צילום: אבי מועלם, Michael Falco בנימין נתניהו ונתן מיליקובסקי | צילום: אבי מועלם, Michael Falco בנימין נתניהו ונתן מיליקובסקי, צילום: אבי מועלם, Michael Falco

על פי חברת המחקר IVC, ארט מדיקל גייסה עד היום 20 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים, ופרמה ספיין גייסה 17 מיליון דולר. על פי רשם החברות, מיליקובסקי מכהן גם כדירקטור בארט מדיקל. כפי שעולה מדו"חות שהגישה בעבר קרן הצדקה של מיליקובסקי ואישתו לרשות המסים האמריקאית (IRS), נכון לשנת 2015 הוא גם החזיק מניות בשווי 3 מיליון דולר בחברת התרופות האמריקאית מרק, שלה שלוחה בישראל.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט , צילום: עמית שאבי היועמ"ש אביחי מנדלבליט | צילום: עמית שאבי היועמ"ש אביחי מנדלבליט , צילום: עמית שאבי

נציין כי בהחלטה שפרסמה ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה בחודש שעבר, ובה דחתה את בקשת נתניהו לקבל סיוע במימון הוצאותיו המשפטיות בגובה של עד מיליון דולר מבן דודו מיליקובסקי, היא ציינה בין היתר כי "מיליקובסקי הוא בעל אינטרס כלכלי מסוים בחברת היי-טק בתחום הרפואה בארץ". עם זאת הועדה לא פרסמה מהו האניטרס הכלכלי.

ממשרד המשפטים נמסר: "ההחזקות של נתן מיליקובסקי בחברות בישראל דווחו לייעוץ המשפטי בבחינה שנערכה בחודשים האחרונים, לאחר פניית ראש הממשלה בעניין קבלת כספים ממר מיליקובסקי לצורך מימון הוצאות הגנתו. טיוטת חוות דעת בנוגע לניגוד העניינים הפוטנציאלי של ראש הממשלה ושר הבריאות בקשר לכך מצויה בבחינה בימים אלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
ל-17 - אמרת בעצמך - טיסנקרופ מייצרת הרבה פלדה. מה זה משנה כמה בצוללת?
מה שחשוב זה שהצוללות מכניסות הרבה כסף לטיסנקרופ, שטיסנקרופ מכניסה הרבה כסף לגרפטק, ושמליקובסקי מכניס הרבה כסף לנתניהו. האינטרסים הכספיים פה ברורים, וניגוד האינטרסים בהתאם. יש לך כבר את המספרים, עכשיו תעשה את החשבון כמו שצריך.
דג  |  29.03.19
17.
קצת על עלילת הצוללות
חפשו בגוגל global steel production בידקו כמה פלדה יצרה Thyssenkrup ב 2010 התשובה 16,700,000 טון. בידקו כמה פלדה יש בצוללת ואיזה אחוז ממכירות גרפטק היו לטיסנקרופ ותגלו שנתניהו ובן דודו לא הרוויחו מרכש הצוללות שלנו ושל המצרים גם יחד. יש להניח שכתבים כלכליים יודעים לבצע פעולות כפל וחילוק ולבדוק עובדות בסיסיות שכאלה ולכן המסקנה הבלתי נמנעת שהם לקחו ביודעין חלק בעלילת דם נוראית ונבזית. בקיצור כחול לבן ומרבית התקשורת מתגלים כחבורת נוכלים ומעלילים. כל אחד מוזמן לבדוק את הנתונים בעצמו
יאיר  |  28.03.19
לכל התגובות