אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד השתלחות של טראמפ בפד: "העלה בטעות את שיעורי הריבית" צילום: בלומברג

עוד השתלחות של טראמפ בפד: "העלה בטעות את שיעורי הריבית"

הנשיא האשים בחשבון הטוויטר שלו את הבנק המרכזי בפגיעה בתמ"ג ובשוקי המניות; אתמול אמר יועצו הכלכלי כי בבית הלבן מעוניינים בהורדות ריבית

30.03.2019, 09:26 | שירות כלכליסט
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אתמול (ו') כי הפדרל ריזרב עשה טעות כשהעלה את הריבית והאשים שהדבר פגע בכלכלה האמריקאית ובשוק המניות. "אם הפד לא היה מעלה בטעות את שיעורי הריבית, בעיקר מכיוון שהאינפלציה נמוכה מאוד, ואם הם לא היו פותחים בהקלה הכמותית המגוחכת, התמ"ג בסך של 3% ושוק המניות היו גבוהים בהרבה ושוקי ההון העולמיים היו במצב טוב בהרבה!", כך צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו.

קראו עוד בכלכליסט

הדברים הם חלק ממתקפה חדשה בה פתח הבית הלבן נגד הבנק המרכזי, שטרם הגיב.

בשבוע האחרון שיבחו חמישה בכירים בפד את חוזקה של הכלכלה האמריקאית וטענו כי הנתונים החלשים שפורסמו לאחרונה בנוגע לפעילות הכלכלית מצביעים על מגמה חולפת בלבד והם לא תמכו בהורדת ריבית. כך למשל אמר אתמול ג'יימס בולארד, נשיא הפד בסנט לואיס, כי ההאטה הכלכלית תהיה קצרת מועד, ואין שום צורך לדבר על הורדת ריבית. "היה לנו רצף של מידע מאכזב, אבל אני עדיין חושב שהוא זמני", כך אמר בולארד לכתבים אחרי דברים שנשא באוניברסיטת ויסקונסין.

 

בדרך כלל נשיאים לא מגיבים באופן פומבי על מדיניות הבנק, אולם טראמפ לא חסך את הביקורת שלו נגד מדיניות העלאת הריבית, וההערות האחרונות כללו פירוט של דרך הפעולה המועדפת עליו.

פאוול וטראמפ. לא סיפור אהבה, צילום: בלומברג פאוול וטראמפ. לא סיפור אהבה | צילום: בלומברג פאוול וטראמפ. לא סיפור אהבה, צילום: בלומברג

לארי קודלו, היועץ הכלכלי הבכיר של טראמפ, אך הגדיל לעשות והסביר אתמול כי בבית הלבן מעוניינים שהפד יוריד את הריבית באופן מיידי ויפסיק לצמצם את אחזקות האג"ח שלו על מנת להגן על הכלכלה האמריקאית מפני החולשה במדינות אחרות. "זו התפיסה שלנו. זו התפיסה שלו (של הנשיא). זו התפיסה שלי", אמר קודלו בריאיון ל-CNBC. "הבנק הפדראלי הוא בנק מרכזי עצמאי. הם יעשו מה שהם יעשו".

טראמפ תקף את הפד על העלאות הריבית, ואף טען בעבר שהוא "השתגע". בנוסף התפרסם כי הוא מעוניין להביא לפיטוריו של יו"ר הפד, ג'רום פאוול.

הפד הותיר בשבוע שעבר את הריבית ללא שינוי בטווח שבין 2.25% לבין 2.5%. במקביל, הפתיע כשהודיע כי הוא לא צופה העלאות ריבית ב-2019, וכי ב-2020 הוא צופה העלאה אחת. בתחזית הקודמת - שניתנה בדצמבר - צפה הפד שתי העלאות ריבית ב-2019, והעלאה נוספת ב-2020. זאת, לאחר ארבע העלאות ריבית ב-2018.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות