אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"סעודיה תתעלם מסף הסבלנות של טראמפ בנוגע למחירי הנפט" צילום: רויטרס

"סעודיה תתעלם מסף הסבלנות של טראמפ בנוגע למחירי הנפט"

לדברי האנליסט סטיבן ברנוק, הממלכה נמצאת ב"מסלול התנגשות" עם נשיא ארה"ב משום שהיא שואפת למחיר של 80-85 דולר לחבית כדי לאזן את תקציבה, בעוד שטראמפ מפציר באופ"ק להגביר את קצב הקידוחים כדי לבלום על עליית המחירים, שעומדים כעת על כ-60 דולר לחבית

30.03.2019, 20:15 | שירות כלכליסט
סעודיה מתכוונת להמשיך ולהתעלם מדרישותיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפעול למניעת העלאת מחירי הנפט, כך להערכתו של האנליסט סטיבן ברנוק מחברת PVM Oil Associates. בעקבות זאת, הוא מעריך כי סעודיה תמצא עצמה ב"מסלול התנגשות" מול וושינגטון.

קראו עוד בכלכליסט

ביום חמישי פרסם טראמפ אזהרה שנייה נגד אופ"ק, ודרש מהקרטל להתחיל לקדוח יותר נפט כדי לבלום את העלאת המחירים. "חשוב מאד שבאופ"ק יעלו את תפוקת הנפט. שוקי ההון פגיעים, מחירי הנפט נהיים גבוהים מדי. תודה רבה", צייץ טראמפ.

עם זאת, המדינות החברות באופ"ק וכן יצרניות נוספות כמו רוסיה, מעדיפים להמשיך בקיצוץ הייצור, זאת בעקבות צניחת המחירים בחודשים האחרונים של 2018. הקיצוצים הללו תרמו להתאוששות המחירים מאז תחילת השנה. "השבועות האחרונים לימדו אותנו שסף הסבלנות של טראמפ למחירי הנפט עומד ברמה של 60 דולר לחבית", טען ברנוק. "מעבר מתמשך לעבר רמת ה-70 דולר לנפט מסוג ברנט מציב את סעודיה בקו האש ללחץ מתגבר מצד טראמפ".

מתקן קידוח של חברת הנפט הסעודית ארמקו, צילום: רויטרס מתקן קידוח של חברת הנפט הסעודית ארמקו | צילום: רויטרס מתקן קידוח של חברת הנפט הסעודית ארמקו, צילום: רויטרס

נפט מסוג ברנט נסחר במחיר של 68.80 דולר למניה ביום שישי, עלייה של יותר מ-1.4%. נפט מסוג WTI נסחר במחיר של 60.47 דולר, עלייה של יותר מ-2%. מאז תחילת השנה ברנט עלה ביותר מ-21%, בעוד ש-WTI עלה ב-25% לאורך אותה תקופה.

על פי דו"ח שפרסמה קרן המטבע הבינלאומית בחודש שעבר, סעודיה זקוקה למחירי נפט בטווח של 80-85 דולר לחבית כדי לאזן את התקציב שלה השנה. ברנוק הוסיף כי כל דולר מעל רף ה-70 דולר לחבית יעזור לממשלה הסעודית לשפר את מצבה הפיסקאלי. לפיכך, יצואנית הנפט הגדולה בעולם צפויה להמשיך לפעול להעלאת מחירים על ידי הגבלת הייצור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות