אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ענקית האנרגיה פטרובראס תשתתף במכרזי גז בישראל צילומים: אוראל כהן, רויטרס

בלעדי לכלכליסט

ענקית האנרגיה פטרובראס תשתתף במכרזי גז בישראל

החברה הממשלתית הברזילאית היתה מעורבת בפרשת שוחד והלבנת כספים במיליארדי דולרים שהביאה בין היתר לכניסתו לכלא של נשיא המדינה לשעבר. במכרזים לחיפוש נפט וגז תשתתף גם אקסון מובייל

31.03.2019, 07:02 | ליאור גוטמן

ענקית האנרגיה הברזילאית פטרובראס צפויה להכריז השבוע, בעת ביקור של נשיא ברזיל בארץ, על התמודדותה במכרזים לחלוקת רשיונות לחיפושי גז ונפט במים הכלכליים של ישראל. כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

ההכרזה צפויה להיעשות השבוע במסגרת ביקור של משלחת אנרגיה שתתלווה לנשיא ז'איר בולסונארו, האמור לנחות בישראל היום. במכרזים תתמודד גם אקסון מובייל, ענקית האנרגיה האמריקאית, שרכשה אף היא את מסמכי המכרז רק החודש

בשנים האחרונות נקשר שמה של פטרובראס במגה־פרשת שחיתות, המכונה קאר ווש, שבמסגרתה נעצר ונכלא בין השאר נשיא ברזיל לשעבר לולה דה סילבה וכן הודחה דילמה רוסף מתפקיד נשיאת ברזיל. קאר ווש נחשבת לפרשת השחיתות הגדולה בתולדות ברזיל ואמריקה הלטינית, וכמות הכסף שהולבנה בה נאמדת ב־9.5 מיליארד דולר. הנהלת פטרובראס הוחלפה ביוני האחרון.

שר האנרגיה יובל שטייניץ ונשיא ברזיל ז שר האנרגיה יובל שטייניץ ונשיא ברזיל ז'איר בולסונארו, שמגיע לביקור בארץ | צילומים: אוראל כהן, רויטרס שר האנרגיה יובל שטייניץ ונשיא ברזיל ז

פרשת קאר ווש התפוצצה במרץ 2014 בפשיטה על משרדי פטרובאס והסתעפויותיה הובילו את צוות החקירה למאות פוליטיקאים ואנשי עסקים לא רק בברזיל אלא גם בקולומביה, פרו, מקסיקו ואקוודור. מניין כתבי האישום שהוגשו בפרשה מתקרב ל־200, וקרוב ל־100 כבר הורשעו. פרט לפטרובראס מעורבת בפרשה גם חברת הבנייה הגדולה בדרום אמריקה, אודברכט, ועוד עשרות חברות שנתנו שוחד בהיקף מיליארדי דולרים לפוליטיקאים כדי לזכות במכרזים ממשלתיים.

כניסת פטרובראס לשוק האנרגיה המקומי סוכמה בין שר האנרגיה יובל שטייניץ למקבילו הברזילאי בנטו אלבוקוורקה בפגישה שנערכה ביוסטון בתחילת החודש, שם נערכו סבבי פגישות עם ענקיות האנרגיה העולמיות במטרה למשוך אותן לפעילות גם בישראל. אגן הים התיכון המזרחי התעורר לאחרונה עם גילוים של כמה שדות גז גדולים, ובראשם השדה שהתגלה בקפריסין רק לפני כמה שבועות על ידי קטאר פטרוליום ואקסון מובייל, וזאת בהמשך לשדה מור (MOOR) שגילתה ENI האיטלקית בצפון מצרים. בשניהם היקף עתודות משוער ששווה לאלו שישראל גילתה עד היום מול חופיה.

המכרז הנוכחי כולל הרשאת חיפושים ליותר מ־20 שטחים שמפוזרים מול חופי ישראל. לטענת משרד האנרגיה ועל פי ניתוחים גיאולוגיים חיצוניים, קיימת אפשרות לגלות בהם גז או נפט בהיקפים גדולים פי 4 משדה לווייתן. ההצעות הכספיות המחייבות, שיעידו אם באמת כל מי שרכש את מסמכי המכרז אכן מגיע לפעול בישראל, ייוודעו באמצע יוני הקרוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות