אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היום בחירות מקומיות בטורקיה - מבחן ראשון לשלטון ארדואן צילום: בלומברג

היום בחירות מקומיות בטורקיה - מבחן ראשון לשלטון ארדואן

על רקע הידרדרות כלכלית מחריפה, האופוזיציה עובדת בשיתוף פעולה נדיר כדי להוות התנגדות לארדואן ולתנועתו בעלת השורשים האיסלמיים. בימים האחרונים, קרא ארדואן ל-82 מיליון האזרחים לתמוך במפלגתו – AKP, ולא לנסות "ללמד אותה לקח"

31.03.2019, 10:47 | שירות כלכליסט

פחות משנה לאחר שזכה במנדט שלטוני חדש וסמכויות נרחבות ביותר, נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן ומפלגת השלטון שלו מצויים במירוץ צמוד בבחירות המקומיות בכמה מעריה הגדולות של טורקיה, שנערכות היום. ארדואן, שנמצא במגננה בשבועות האחרונים בעקבות הידרדרות הכלכלה למיתון ומעבר הלירה הטורקית ממשבר אחד למשנהו, השתלח באויביו מבית ומחוץ, והזהיר בנקאים מ"מחיר כבד" שיאלצו לשלם על כך שהזינו את כאוס המטבע. בימיו האחרונים של הקמפיין, קרא ארדואן ל-82 מיליון אזרחי מדינתו להצטרף לתמיכה במפלגתו – AKP, ולא לנסות "ללמד אותה לקח".

קראו עוד בכלכליסט

על כף המאזניים נמצאת השליטה במאות מחוזות ומועצות מקומיות לרוחב 81 הפרובינציות של טורקיה. על רקע הידרדרות כלכלית מחריפה, האופוזיציה עובדת בשיתוף פעולה נדיר כדי להוות התנגדות לארדואן ולתנועתו בעלת השורשים האיסלמיים.

בחירות מקומיות בטורקיה, צילום: בלומברג בחירות מקומיות בטורקיה | צילום: בלומברג בחירות מקומיות בטורקיה, צילום: בלומברג

"אובדן קולות של מפלגת AKP צפויה להדאיג את ארדואן כיוון שזה יערער את הילתו כבלתי-מנוצח", כך אמר נשיא חברת Teneo Intelligence, וולפנגו פיקולי. "אובדן השליטה בעיר גדולה אחת או יותר יהווה מכה לכבודו של ארדואן ויקשה על יכולתה של AKP לדאוג ברמה המקומית לבסיס המצביעים שלה".

מפלגת האופוזיציה השנייה בגודלה בפרלמנט, מפלגת HDP הפרו-כורדית, החליטה לא לקחת חלק במירוץ במחוזות משמעותיים בה סיכוייה נמוכים יחסית, ולתמוך תחת זאת במועמדי מפלגת CHP הגדולה יותר, בדוגמא לשיתוף הפעולה הנדיר בין מפלגות האופוזיציה. כתוצאה מכך, שליטתה ארוכת השנים של מפלגתו של ארדואן בבירת טורקיה אנקרה ובאיסטנבול נמצאת כעת בסכנה. ארדואן זכה ב-52% מהקולות בבחירות לנשיאות שנערכו ביוני. מפלגת ה-AKP ובת הברית הלאומנית שלה, MHP, קיבלו 53% מהקולות בבחירות לפרלמנט.

במקומות בהם הכלכלה והתעסוקה נמצאים בראש סדר עדיפות המצביעים, עולות שאלות לגבי ניהולו של ארדואן את הממשלה. רק בימים האחרונים הרשויות סיכנו את מהימנות השוק הטורקי בכך שתיזמרו מחסור בכסף מזומן בניסיון לבלום את המשך קריסת הלירה.

זהו לא זמן טוב לכניסת משקיעים זרים כיוון שטורקיה כבר עומדת בפני איום בסנקציות אמריקניות אם לא תבטל את רכישתה המתוכננת של מערכת הגנה רוסית.

ארדואן ניסה לבדל את עצמו מהאשמה בתנודתיות הלירה, ואמר שאי היציבות בשיעור ההמרה נובע מ"פעולות של ארה"ב והמערב שמטרתן להעמיד את טורקיה עם הגב לקיר."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות