אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרטל המעליות: האזנות סתר חשפו חשד לתיאום במכרזים ממשלתיים צילום: שאטרסטוק

פרסום ראשון

קרטל המעליות: האזנות סתר חשפו חשד לתיאום במכרזים ממשלתיים

התפתחות בחקירת רשות התחרות נגד החברות קונה, אלקטרה, ערד וכפיר: על פי החשד עובדים בחברות ניסו לתאם ביניהם זכייה במכרזים שפירסמה המדינה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים; לאחרונה זכתה חברת קונה הפינית במכרז של הרכבת הקלה, בהיקף של 150 מיליון שקל

31.03.2019, 11:23 | תומר גנון

התפתחות בחקירת קרטל המעליות. האזנות סתר של מספר חודשים שביצעו חוקרי רשות התחרות לעובדים בחברות החשודות - אלקטרה מעליות, קונה (ישראליפט), ערד וכפיר – העלו חשד לתיאום במכרזים ממשלתיים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

על פי החשד בחקירה שנפתחה לפי כשבועיים, החברות חברו לקרטל שתיאם מהלכים עסקיים בתחום החלפים למעליות, וחילק בינו לבין עצמו אזורי פעולה. מדובר בעבירות של הסדרים כובלים לפי חוק התחרות ועבירות מרמה לפי חוק העונשין.

הממונה על התחרות מיכל הלפרין , צילום: צילום מסך לע"מ הממונה על התחרות מיכל הלפרין | צילום: צילום מסך לע"מ הממונה על התחרות מיכל הלפרין , צילום: צילום מסך לע"מ

התיאום בין החברות לפי החשדות הראשוניים, כלל בין היתר הסדרים לפיהם חברה אחת לא תאפשר למתקינים לרכוש ממנה חלפים למעלית של חברה מתחרה. הוא הוביל על פי החשד לעליית מחירים בשוק שסובל גם ככה מחסמי כניסה גבוהים.

עם זאת, נודע לאחרונה כי במהלך האזנות סתר שבוצעו בטרם נפתחה החקירה הגלויה, התעורר גם חשד לגבי תיאום במכרזים ממשלתיים. בשלב זה לא ידוע באיזה מכרזים מדובר. המכרזים הממשלתיים בתחום יכולים להגיע לעיתים לעשרות מילוני שקלים, כאשר מדובר בשירותי התקנה ותחזוקה של מעליות או דרגנועים במקומות כגון נתב"ג.

למשל רק לאחרונה, זכתה קונה הפינית באחד המכרזים הגדולים בישראל בתחום המעליות והדרגנועים. מדובר במכרז של הרכבת הקלה להקמת מעליות ודרגנועים בתחנות הרכבת הקלה של הקו האדום בתל אביב. מדובר במכרז ענק שמוערך בכ-150 מיליון שקלים, שכלל אספקה של 116 דרגנועים ו-63 מעליות בתחנות.

מלבד קונה, השתתפו במכרז גם החברות אלקטרה, טיסנקרופ, אוטיס ונחושתן. האחרונה אגב זכתה בעבר במכרז אך נפסלה על ידי ועדת המכרזים בעקבות אי עמידה בתנאי סף שונים. נדגיש כי בשלב זה לא ידוע על חשדות לגבי מכרז זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות