אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא ברזיל נחת בישראל: "עושים היסטוריה יחד" צילום: איי אף פי

נשיא ברזיל נחת בישראל: "עושים היסטוריה יחד"

בולסונרו הגיע לביקור בן ארבעה ימים, לראשונה מאז כניסתו לתפקיד. נתניהו אמר לו: "אתם מדינת ענק עם פוטנציאל ענק, שתחת הנהגתך יתממש". הוא צפוי לבקר בכותל המערבי וביד ושם - אך ככל הנראה לא יכריז על מעבר השגרירות לירושלים

31.03.2019, 11:33 | ynet
נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו נחת הבוקר (יום א') לביקור בן ארבעה ימים בישראל, ששיאו יהיה ביקור משותף עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בכותל המערבי. נתניהו קיבל את פניו של הנשיא הברזילאי שמבקר לראשונה בישראל בקבלת פנים רשמית שנערכה בנמל התעופה בן גוריון.

לאחר נחיתתו, פנה ראש הממשלה בנימין נתניהו לבולסונרו וכינה אותו בעברית "יאיר": "ברוך הבא לישראל. אנחנו עושים היסטוריה יחד. שלושה חודשים מאז השבעתך אתה מגיע לישראל כדי להביא את היחסים בינינו לשיא חדש".

הוא הוסיף: "בביקורי בברזיל יצאתי החוצה והסתובבתי עם האנשים בברזיליה. התרשמתי בצורה בלתי רגילה מהאהדה והאהבה של העם הברזילאי לישראל. אני בטוח שכמו שאני ראיתי את האהדה הגדולה לישראל וכלפיי, אתה תפגוש את האהדה הגדולה לברזיל וכלפיך. ברזיל היא מדינת ענק עם פוטנציאל ענק, תחת הנהגתך הפוטנציאל ימומש".

ראש הממשלה בנימין נתניהו וז ראש הממשלה בנימין נתניהו וז'איר בולסונארו נשיא ברזיל | צילום: איי אף פי ראש הממשלה בנימין נתניהו וז

נתניהו התייחס גם למצב בדרום ואמר: "אתה מגיע בתקופה מתוחה, ולכן הנחיתי להשאיר את צה"ל בפריסה מלאה ברצועת עזה. אנו ערוכים לכל תרחיש, ונעשה מה שצריך למען ביטחון ישראל. אנחנו נחתום על הסכמים גם בנושא הביטחון".

על אף החשיבות שמייחסים בישראל לביקור, בולסונרו לא צפוי להודיע בביקורו על העברת השגרירות הברזילאית לירושלים כפי שהבטיח בקמפיין הבחירות. הימנעותו מהעברת השגרירות מגיעה עקב לחץ ערבי מאסיבי ואיומים בפגיעה בייצוא הברזילאי למדינות ערב. לפי מה שמסתמן ולפי התבטאויותיו של בולסונרו לפני בואו, הוא ילך בדרכה של הונגריה ויודיע על פתיחת נציגות סחר דיפלומטית בירושלים – כמעין פשרה.

נשיא ברזיל צפוי לקיים במהלך ביקורו פגישת עבודה עם ראש הממשלה, לחתום על הסכמים, להתארח לארוחת ערב במעון ראש הממשלה, ולבקר ביד ושם ולטעת עץ בחורשת האומות. בולסונרו יקיים גם מפגש עם קהילת יוצאי ברזיל בישראל.

בנוסף, יבקר בולסונרו בפיקוד העורף ויעניק עיטור כבוד למשלחת החילוץ הישראלית שנשלחה לסייע באסון קריסת הסכר בעיר ברומדיניו שבדרום-מזרח ברזיל. מדובר ב"עיטור הצלב האימפריאלי של הדרום", העיטור הגבוה ביותר שמעניק נשיא ברזיל לזרים רמי דרג. העיטור מוענק מאז שנת 1822 ובין מקבליו היו נשיא ארה"ב לשעבר דווייט אייזנהאואר, אליזבת' השנייה מלכת בריטניה וראש הממשלה נתניהו - שקיבל אותו בביקורו בברזיל בחודש דצמבר האחרון.

על תעודת ההוקרה שתוענק לפיקוד העורף נכתב: "ועדת החוץ והביטחון הלאומי של בית הנבחרים הברזילאי, מודה על סיוע ממשלת ישראל בחילוץ קרבנות הטרגדיה בברומדיניו (מדינת מינאס ז'ראיס) עת שלחה משלחת של 139 חיילי כוחות הביטחון וההצלה של מדינת ישראל, אשר סייעה באופן משמעותי ביותר. מחווה הומאניטארית זו, מדגימה את הרוח הנעלה של שיתוף הפעולה והקרבה בין ישראל לבין ברזיל".

"בכך ששלחה חיילים, קצינים, מהנדסים, אנשי חילוץ והצלה, רופאים ומומחים מיחידת הצוללנים של חיל הים הישראלי, ממשלת ישראל סייעה משמעותית למשפחות ולקרובי הנפגעים, ולעם הברזילאי כולו בהתמודדות עם הכאב ויסורי השכול. תעודה זו, מביעה את הערכת הכבוד והתודה שאנו רוחשים, ומציינת בסיפוק רב כי פעולות אלו משפיעות ומעצבות את עתיד היחסים הבין-מדינתיים".

במהלך ביקורו של בולסונרו יתקיים הפורום העסקי "פסגת החדשנות ישראל-ברזיל", אירוע כלכלי בין אנשי עסקים וחברות מובילות בישראל ובברזיל בהשתתפות בולסונרו ונתניהו. הנשיא הברזילאי גם יבקר בחברת "מובילאיי" וייפגש עם אנשי עסקים לארוחת צהריים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות