אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה גורם לתורמים מחו"ל לסייע לזוגות בישראל לרכוש דירה? צילום: שאטרסטוק

מה גורם לתורמים מחו"ל לסייע לזוגות בישראל לרכוש דירה?

תורמים יהודיים מכל רחבי העולם מאפשרים לעמותת עוגן ללוות מידי שנה מאות זוגות ישראליים, בדרך להגשמת חלום שבמקרים רבים נראה בלתי אפשרי, רכישת דירה.

31.03.2019, 15:26 | בשיתוף עוגן לבית
מדוע תורמים מחו"ל רוצים לסייע לזוגות בישראל לרכוש דירה? שאלנו את דוד בנג'ו, מנהל עוגן לבית

זוגות רבים מרגישים שהחלום לקנות דירה הולך ומתרחק, בעקבות מחירי הנדל"ן הגבוהים. האם החלום הזה עדיין בר השגה? "בניגוד לדעה הרווחת בחלקים נרחבים בציבור, לא צריך הורים עשירים כדי לקנות דירה בישראל", אומר דוד בנג'ו, מנהל "עוגן לבית", התכנית שמעניקה ייעוץ וליווי ללא עלות וללא התחייבות לזוגות שרוצים לרכוש את הדירה הראשונה שלהם. "נכון, לא מדובר בדירות יוקרה בלב תל אביב. אך באמצעות תכנית עבודה ודבקות במטרה, הרבה מאוד משפחות צעירות יכולות להגיע לדירה".

כמה משפחות כבר הגיעו לדירה בעזרת הליווי של עוגן לבית?

"בכל שנה אנחנו מסייעים למאות זוגות להגיע לדירה. לשם המחשה, בשנת 2018 בלבד, 375 משפחות הצליחו לרכוש דירה בעזרת הליווי שלנו. מדובר באנשים שברוב המקרים מגיעים אלינו לייעוץ עם ספקות כבדים בנוגע ליכולתם לקנות דירה. הספקנות מתחלפת בתקווה ובהתרגשות כשאנחנו בונים ביחד תכנית פעולה המותאמת ליכולות שלהם. פתאום הם מבינים שזה אפשרי".

למה אותם אנשים מגיעים ספקנים?

"משפחות רבות אפילו לא מנסות לרכוש דירה, מתוך מחשבה שזה מעבר ליכולות שלהן. בחלק גדול מהמקרים המחשבה הזו לא משקפת את המציאות: לאחר שאנחנו מבצעים בדיקה מעמיקה, אנחנו מגלים שבפועל, יש לזוגות רבים את היכולת ואת האפשרות לקנות דירה באמצעות תכנון נכון והתמדה. כל זאת בלי לאבד את הראש, בהתאמה לצרכי המשפחה".

איך זה קורה בפועל?

"אנשי המקצוע של עוגן לבית מלווים את המשפחה לכל אורך הדרך: מקבלת תמונת מצב מלאה, מיפוי היכולות הכלכליות ובניית תכנית פעולה התפורה למידות המשפחה – ועד הליווי בתהליך בחירת ורכישת הנכס. כל התהליך מתבצע בעזרת המומחים המנוסים שלנו, ללא עלות וללא התחייבות".

זה נשמע יותר מידי טוב, איפה הקאץ'?

"כמו עמותות רבות ללא מטרת רווח הפועלות לתועלת הציבור, גם עוגן פועלת למען הקהילה. כך היה בעמותות השונות שעמדתי בראשן לאורך 15 השנים האחרונות, וכך קורה גם בעוגן לבית. המיקוד שלנו בעוגן הוא בחיזוק החוסן הכלכלי של תושבי ישראל, מתוך הבנה שהיכולת לרכוש דירה ראשונה חשובה גם ברמה הכלכלית וגם מאפשרת שקט נפשי. פעילות הארגון ממומנת על ידי תורמים יהודים מכל רחבי העולם".

למה שתורמים מחו"ל יסייעו למשפחות כאן בארץ?

"כמו שאתם ודאי יודעים, ישנם יהודים עשירים רבים שמרגישים צורך להחזיר לקהילה והם תורמים לגופים ולעמותות ישראליות מתוך מניעים אידיאולוגיים ופילנתרופיים", אומר בנג'ו. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, גובה התרומות מחו"ל עולה על 10 מיליארד ₪ בשנה. התרומות מוזרמות למגוון פעילויות בתחומי הרווחה, החינוך, המחקר, הבריאות ועוד.

  , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק   , צילום: שאטרסטוק

יש כל-כך הרבה אפשרויות לתרום – למה לסייע דווקא לאנשים שרוצים לקנות דירה?

"התורמים הם אנשים אמידים בעלי זיקה עמוקה לארץ ישראל ולעם היהודי, שמרגישים צורך לסייע לתושבי הארץ במגוון דרכים. משיחות עם רבים מהם, עולה שהם מכירים בצורך של כל משפחה בישראל לייצר עוגן ויציבות באמצעות רכישת דירה. לכן המניע האידאולוגי שלהם הוא לסייע ליצירת מציאות שבה לכל משפחה בישראל יהיה בית משל עצמה.

שיקול נוסף שמשפיע על ההחלטה שלהם כיצד לתרום, היא השאלה: היכן התרומה שלהם תחולל שינוי מירבי? כשאנחנו מציגים להם את הפעילות של עוגן לבית, הם מבינים שבעזרת הסיוע שלהם משפחות רבות יוכלו לרכוש דירה עם כל המשתמע בכך – אך זוהי רק ההתחלה. כי הליווי של מומחי עוגן לבית מסייע לאותן משפחות לחסוך עשרות אלפי שקלים בתהליך הרכישה והכי חשוב: לאורך התהליך אותם אנשים לומדים איך להתנהל בצורה נבונה – ולייצר רווחה כלכלית בכל תחומי החיים. כל אלה יוצרים מכפיל כוח שמסייע למשפחות, ומשכנע יותר ויותר אנשים לתרום".

ובכל זאת, איזה קופון אתם גוזרים?

"ה'קופון' היחיד שאנחנו גוזרים הוא הסיפוק העצום מליווי משפחות לרכישת דירה ראשונה.

תבין, עוגן היא עמותה רשומה, הפועלת בשקיפות מלאה לאור מטרה אחת ברורה: לסייע לזוגות צעירים למצות את היכולות שלהם, ולרכוש דירה ראשונה. זה האינטרס היחיד שלנו. אנחנו לא שותפים במיזמי נדל"ן, לא מקבלים עמלות תיווך ולא גובים כסף עבור הייעוץ. פעילות העמותה שקופה, ונתונה לפיקוח של רשם העמותות ושל שני משרדי רואי חשבון. בנוסף, כחלק מהרצון להקים בנק חברתי, פעילות העמותה חשופה לעיני רשות ההון ובנק ישראל.

אגב, לא רק שהליווי שלנו הוא חינמי לגמרי, אנחנו מסייעים למשפחה לחסוך עשרות אלפי שקלים באמצעות מתן כלים לניהול מו"מ עם בעל הנכס ולבניית תמהיל המשכנתא המתאים לצרכים ביותר לצרכים שלה".

מה אתה אומר לאנשים שאומרים שזה נשמע טוב מכדי להיות אמיתי?

"שיש להם רק מה להרוויח. במקרה הפחות טוב הם השקיעו זמן בפגישת ייעוץ שלא עלתה להם כסף. במקרה הטוב הפגישה הזו תשנה להם את החיים, תחשוף בפניהם אפשרויות שהם לא הכירו – ותעניק לעצמם סיכוי ממשי להגיע לדירה".

אולי שווה לחכות? אולי בכל זאת מחירי הנדל"ן ירדו?

"למרבה הצער, את המנגינה לפיה מחירי הנדל"ן לא יכולים לעלות, אנחנו שומעים כבר יותר מעשור ובינתיים המחירים ממשיכים לטפס. גם הרפורמות השונות לא בלמו את עליות המחירים ובמציאות שבה הביקוש גדול מההיצע, ההערכה היא שהמגמה הזו לא תשתנה.

ויש גורם נוסף שכדאי להביא בחשבון: ככל שהמשפחה מתרחבת, כך ההוצאות גדלות וקשה יותר לגייס את הסכום הדרוש לרכישת דירה. השורה התחתונה היא שככל שאנחנו מחכים יותר, כך הסיכוי לרכוש דירה הולך ופוחת.

המסקנה הפשוטה היא שהזמן המתאים ביותר להגיע לייעוץ ולגלות אפשרויות שאולי לא הכרתם הוא עכשיו. אחר כך עשוי להיות מאוחר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות