אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרנות הרוכשות של הפניקס רומזות: לא נילחם על לפידות בכל מחיר צילום: אביגיל עוזי

הקרנות הרוכשות של הפניקס רומזות: לא נילחם על לפידות בכל מחיר

קרנות סנטרברידג' וגלאטין, שחתמו על הסכם לרכישת השליטה, אמרו במענה לפניית כלכליסט בנושא כי הן "מעריכות את תרומת ההנהלה להצלחת החברה", וכי "אלי יונס ימשיך לייצג את הקרנות לאחר הרכישה"

31.03.2019, 19:27 | רחלי בינדמן

התוכניות של אייל לפידות, המנכ"ל הוותיק והמוערך של הפניקס, לעזוב את החברה לאחר עשור לטובת ניהול שיכון ובינוי, ממשיכות לעורר תהודה. בשוק ההון קיוו שהקרנות שחתמו על מזכר הבנות מול קבוצת דלק לרכישת השליטה בהפניקס - סנטרברידג' וגלאטין - יעשו מאמצים כבירים במטרה למנוע מלפידות לעזוב את החברה, והיו שטענו שהן אף עלולות לפוצץ את העסקה אם לא תכלול מעורבות של לפידות.

קראו עוד בכלכליסט

אייל לפידות, מנכ"ל הפניקס, צילום: שאול גולן אייל לפידות, מנכ"ל הפניקס | צילום: שאול גולן אייל לפידות, מנכ"ל הפניקס, צילום: שאול גולן

אלא שכעת מתברר מתגובתן של הקרנות לפניית כלכליסט בנושא, כי אין שום שינוי בתוכניות להמשך העסקה, וכי - למרות שהן מאוד מעוניינות שלפידות ימשיך בתפקידו כמנכ"ל - הן לא ילחמו עליו בכל מחיר.

כזכור, הבעיה המרכזית בהמשך העסקתו של לפידות כמנכ"ל היא בתגמול שלו. מגבלת חוק שכר הבכירים בגופים הפיננסים לא מאפשרת לשלם ללפידות יותר מעלות שכרו הנוכחית, בהיקף של כ-3.5 מיליון שקל הנגזרת מפער של פי 35 מעלות השכר של העובד בעל השכר הנמוך בארגון.

במסגרת עסקאות קודמות שעמדו על הפרק לרכישת השליטה בהפניקס לפידות תמיד היה חלק מהעסקה, גם כשותף שיקבל מניות בהפניקס ויהפוך לנציג הבעלים ויחדל לכהן כמנכ"ל. לפידות קיווה להפוך לשותף ולנציג שייעץ לבעלים, וכך לעקוף את מגבלת חוק השכר שחלה רק על נושאי משרה בחברה.

אלא שבמקרה של סנטרברידג' וגלאטין, הן מגיעות לעסקה עם נציג משלהן - אלי יונס, המנכ"ל הותיק של בנק מזרחי שנמצא בדיוק בפוזיציה שלפידות רצה בה: יונס אמור להיכנס כשותף בהון של הפניקס, ולשבת בדירקטוריון כנציג הבעלים ביום שאחרי השלמת העסקה (אך לא יכהן כיו"ר - ר"ב).

במענה לפניית כלכליסט הבהירו הקרנות כי "אלי יונס משמש כנציג סנטרברידג' בישראל מזה מספר שנים. כפועל יוצא, הוא מייצג את הקרנות במהלך הפעילות לרכישת הפניקס וימשיך לייצגן בדירקטוריון הפניקס לאחר הרכישה. יונס ימשיך לייצר את סנטרברידג' בעסקיה הפיננסים האחרים בישראל. הקרנות מעריכות את תרומת הנהלת הפניקס להצלחת החברה עד כה, ואנו מצפים לתרומה שלהם גם בעתיד". במילים אחרות, הקרנות מבהירות כי אין בכוונתן להחליף את יונס בלפידות וכי יונס נשאר בתמונה ביום שלאחר הרכישה - כך שכל קונסטלציה בה לפידות ייכנס לנעליו איננה רלוונטית.

משמעות הדברים היא שאם לא יימצא פתרון יצירתי אחר להשארתו של לפידות מעורב בהפניקס, הוא יאלץ להסתפק בעלות שכר שנתית של 3.5 מיליון שקל, ולכן סביר להניח שייקח את התפקיד שהוצע לו כמנכ"ל שיכון ובינוי, שם שכרו לא יוגבל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות