אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית ת"א ביטלה את רשימת השמאים הסגורה: "חלה טעות" צילום: עמית שעל

נחשף בכלכליסט

עיריית ת"א ביטלה את רשימת השמאים הסגורה: "חלה טעות"

בעקבות חשיפת כלכליסט כי העירייה מחייבת יזמים להעסיק אחד משלושה שמאים הגובים עד פי 10 ממחירי השוק, הודיעה העירייה כי מדובר בנוהל ישן

01.04.2019, 08:36 | נמרוד בוסו

ימים ספורים לאחר חשיפת "כלכליסט" בנושא, הודיעה עיריית תל אביב על ביטול מדיניותה השנויה במחלוקת שעל פיה יזמים הפונים אליה מחויבים לבחור שמאי מקרקעין מתוך רשימה מצומצמת של שלושה שמאים מטעמה. במכתב ששלחה העירייה אל בא כוחה של חברת הנדל"ן העיר החדשה, הבהירה העירייה כי מקור ההנחיה שקיבלה החברה היא טעות. 

קראו עוד בכלכליסט

מהנדס העיר היוצא עודד גבולי, צילום: עמית שעל מהנדס העיר היוצא עודד גבולי | צילום: עמית שעל מהנדס העיר היוצא עודד גבולי, צילום: עמית שעל

בשבוע שעבר חשף "כלכליסט" שרשרת התכתבויות בין אנשי חברת העיר החדשה המקדמת פרויקט פינוי בינוי בשכונת נאות אפקה בתל אביב ובין אנשי אגף ההנדסה של עיריית תל אביב. מההתכתבויות עלה כי אף שבידי החברה יש טבלת איחוד וחלוקה מוכנה שעשתה בשבילה חברת פז כלכלה, מחברות השמאות הגדולות בישראל, בעירייה מבקשים לחייב את החברה להכין טבלה חדשה באמצעות אחד מתוך שלושה משרדי שמאים בלבד.

מלבד זאת, התעריפים שהשמאים האלה מבקשים לגבות תמורת העבודה גבוהים פי 4־10 מהצעות המחיר המקבילות של החברה.

עוד חשפה ההתכתבות כי אף על פי שברשימת השמאים המקובלת על עיריית תל אביב, המופיעה באתר העירייה, יש 99 שמאים שונים, בעירייה סירבו לבקשת החברה להתקשר עם השמאית הילה חי המופיעה בה, והמשיכו להתעקש כי היזמים ישכרו את שירותיו של אחד משלושת המשרדים שהוכתבו להם.

בעקבות זאת שלח בא כוחה של השמאית שהעסקתה נאסרה, עו"ד אלון פרנס, מכתב התראה לפני נקיטת הליכים ובו טען כי "העירייה אוסרת על היזם להתקשר עם מרשתי (הילה חי ‑ נ"ב) לביצוע עבודת השמאות. בכך נפגע חופש העיסוק של מרשתי ונגרמים לה חסרון כיס ופגיעה במוניטין".

ביום חמישי האחרון שלחה עו"ד ענת הדני מהלשכה המשפטית של עיריית תל אביב תשובה לבא כוח העיר החדשה עו"ד ארז ללצ'וק, ובה הבהירה כי הנוהל שעל פיו היזמים מחויבים לבחור אחד משלושה משרדי שמאים בטל, וכי הוא רשאי להתקשר עם כל אחד מ־99 השמאים הרשומים במאגר השמאים של העירייה.

במכתב הסבירה הדני כי "עד לפני זמן מה רשימת השמאים כללה שמאים שאגף ההכנסות בעירייה העסיק מכוח התקשרויות קיימות ועל סמך נהלים עירוניים", אך במהלך חצי השנה האחרונה החליטה ועדת ההתקשרויות של העירייה על גיבוש מאגר שמאים חדש שבו ייכללו שמאים שעומדים בתנאי סף שונים להגשת עבודות שמאות לעירייה, ובעלי ניסיון רלבנטי בתחום.

"נוכח השינוי בנוהלי העבודה, חלה טעות בהנחיות שניתנו למרשתך באשר אלו ניתנו בהתאם לנוהל העבודה הקודם. לאור זאת הריני להודיעך כי מרשתך רשאית לבחור בכל שמאי מתוך המאגר".

מהעיר החדשה נמסר בתגובה כי "אנו שמחים שעיריית תל אביב חזרה בה ותיקנה את נוהל העבודה עם שמאים. אין ספק שמתן אפשרות לעבוד עם עשרות רבות של שמאים הוא מהלך נכון ומועיל ליזמים, לרוכשי הדירות, לשמאים ובעיקר לאינטרס הציבורי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות