אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארדואן הפסיד באנקרה ובאנטליה; קרב צמוד בבחירות באיסטנבול צילום: איי אף פי

ארדואן הפסיד באנקרה ובאנטליה; קרב צמוד בבחירות באיסטנבול

זו הפעם הראשונה מזה 25 שנה שראש עיריית אנקרה לא יהיה מקושר למפלגתו של ארדואן או בנות בריתה. התבוסה של ארדואן בערים גדולות בטורקיה מצביעה על כך שמפלגת הצדק והפיתוח שבראשה הוא עומד משלמת את מחיר כניסתה של הכלכלה למיתון

01.04.2019, 08:40 | שירות כלכליסט
נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, איבד את שליטתו באנקרה ובערים גדולות נוספות ביניהן גם אנטליה שלחוף הים התיכון, זאת לאחר הבחירות המוניציפאליות שהתקיימו אתמול במדינה. עם זאת, באיסטנבול – המרכז המסחרי של טורקיה – גם מועמד האופוזיציה וגם המועמד של ארדואן הכריזו על ניצחון. זו הפעם הראשונה מזה 25 שנה שראש עיריית אנקרה לא יהיה מקושר למפלגתו של ארדואן או בנות בריתה.

קראו עוד בכלכליסט

התבוסה הראשונה של ארדואן בקלפי בשנים האחרונות, מצביעה על כך שמפלגת הצדק והפיתוח שבראשה הוא עומד והשותפים הלאומניים שלה משלמים את מחיר כניסתה של הכלכלה למיתון. התוצאות אמנם לא ישפיעו על אחיזתו החזקה של ארדואן בשלטון, אך ייתכן והשחיקה בתמיכה בו תוסיף לדחיפות שבו יפעל להחזיר את הכלכלה למסלול צמיחה ולהחזיר את אמון המשקיעים במדינה. "כל ניצחון וכל הפסד משקף את הרצון של העם שלנו וזו דרישה של הדמוקרטיה שיש להכיר בה", אמר ארדואן בתגובה. "אנחנו נודה שכבשנו את לבבות האנשים באזורים שבהם ניצחנו ונודה שלא הצלחנו מספיק במקומות שבהם הפסדנו".

שלט בחירות באיסטנבול, צילום: בלומברג שלט בחירות באיסטנבול | צילום: בלומברג שלט בחירות באיסטנבול, צילום: בלומברג

לאחר פרסום התוצאות בלילה, נחלשה הלירה הטורקית ב-0.4% מול הדולר. לקראת הבחירות מנעו הרשויות מבנקים זרים למכור את אחזקות הלירה שלהם או להחזיק בעמדת שורט על המטבע. בכל זאת, הלירה הטורקית נחשבת למטבע עם הביצועים השניים הגרועים ביותר בקרב השווקים המתעוררים, אחרי הפסו הארגנטינאי.

במקביל, סוכנות דירוג האישראי מודי'ס הזהירה כי תגובתו של ארדואן למשבר הכלכלי עלולה לגרום לבריחת הון מהמדינה. במודי'ס גם העלו ספקות בנוגע לעצמאות של הבנק המרכזי.

"האופוזיציה קיבלה דחיפה מוראלית", הגיב אוזגור אונלהיסרקילי (Ozgur Unluhisarcikli) שמנהל את קרן מרשל הגרמנית באנקרה. "מפלגות השלטון צפויות לעבור תקופה קשה בשל האינפלציה והמיתון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות