אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק החוב מתקרר: ירידה של 34% בגיוסים ברבעון הראשון צילום: שאטרסטוק

שוק החוב מתקרר: ירידה של 34% בגיוסים ברבעון הראשון

אף שהנפקות האג"ח בשנים האחרונות היו חזקות במיוחד בחודשים ינואר־מרץ, השנה חלה האטה הן בסכום שגויס והן במספר המנפיקים

01.04.2019, 08:41 | חזי שטרנליכט

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

שוק גיוסי החוב הישראלי פתח את 2019 בצלילה של 34% ברבעון הראשון לעומת הרבעון המקביל. כך עולה מנתוני גיוסי האג"ח של חברת S&P מעלות. הפעילות נמוכה הן במונחי היקף כספי והן במונחי מספר ההנפקות.  

קראו עוד בכלכליסט

ברבעון הראשון גויסו 15.4 מיליארד שקל באג"ח — 9.2 מיליארד שקל בידי הסקטור העסקי ו־6.2 מיליארד שקל בידי הסקטור הפיננסי — לעומת 23.2 מיליארד שקל ברבעון הראשון של 2018. מדובר באיתות מדאיג, שכן לפי מעלות הרבעון הראשון היה בשנים האחרונות החזק ביותר מבחינת פעילות הגיוסים.

להערכת מעלות, התנאים בשוק, לרבות נזילות הגופים המוסדיים, הריבית הנמוכה וצורכי מחזור החוב של החברות לא צפויים להשתנות באופן מהותי, ובכל זאת הפעילות משקפת האטה בשוק.

מנכ"לית S&P מעלות רונית הראל בן זאב אמרה כי "חלה עלייה משמעותית בריכוזיות. היקף ההנפקות של עשרת המנפיקים הגדולים מתחילת השנה הסתכם ב־10.8 מיליארד שקל, שיעור של 70% מההנפקות ברבעון הראשון, לעומת 35% בכל ב־2018 כולה". בנק לאומי גייס כשליש מהסכום, בנק הפועלים הנפיק חוב של 2.5 מיליארד שקל, קבוצת עזריאלי ריכזה 1.4 מיליארד שקל, אלוני חץ גייס 730 מיליון שקל ושופרסל 550 מיליון שקל.

למרות ההאטה בשוק הגיוסים, היתה בתחילת פברואר הנפקה ראשונה של חברת נדל"ן אמריקאית, סילברסטיין, שזכתה לביקושים נאים, לאחר תקופת יובש ממושכת.

הבורסה בת"א , צילום: אוראל כהן הבורסה בת"א | צילום: אוראל כהן הבורסה בת"א , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות