אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"כאב הראש שנקרא מיכאל קלגנוב היה קטן יחסית לשאר העניינים שבהם טיפלתי" צילום: מוטי קמחי

"כאב הראש שנקרא מיכאל קלגנוב היה קטן יחסית לשאר העניינים שבהם טיפלתי"

שלב ההוכחות במשפטה של סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום נמשך גם היום, ובו היא נדרשה להתייחס לאישום שלפיו דרשה מעמותת איילים להעסיק בשכר את השייט האולימפי לשעבר מיכאל קלגנוב בלי שעבד כלל. השופט הקשה על קירשנבאום: "קלגנוב היה נודניק, נידנד לך, ולא ידעת שמצאו לו עבודה?"

01.04.2019, 10:48 | עופר מתן

הבוקר (שני) נמשך שלב ההוכחות במשפטה של פאינה קירשנבאום בבית המשפט המחוזי בתל אביב אצל השופט ירון לוי.

קראו עוד בכלכליסט

הדיון הבוקר התמקד בפרשת עמותת איילים - עמותה שמקימה כפרי סטודנטים בנגב ובגליל, ועל פי החשד היתה בין הגופים שנהנו מכספים קואליציונים שהועברו אליה על ידי ישראל ביתנו, ובתמורה הוחזרו למפלגה או למטרות שמשרתות אותה.

אחת הטענות שהופיעו בכתב האישום נגד קירשנבאום נוגעת לדרישה שהעלתה המפלגה מאיילים להעסיק את השייט האולימפי לשעבר מיכאל קלגנוב כתנאי נוסף להעברת הכספים הקואליציונים. בפועל, קלגנוב קיבל משכורת אך לא עבד באיילים כלל.

השייט מיכאל קלגנוב, צילום: ראובן שוורץ השייט מיכאל קלגנוב | צילום: ראובן שוורץ השייט מיכאל קלגנוב, צילום: ראובן שוורץ

במסגרת הדיון, התבקשה קירשנבאום להתייחס לנושא ואמרה שאינה זוכרת את הפרשה. השופט לוי תהה איך זיכרונה של קירשנבאום בוגד בה, לאחר שהיא בעצמה העידה שחיפשה עבודה עבור קלגנוב במשך זמן מה.

קירשנבאום התעקשה שלא ידעה על העסקתו של קלגנוב ולוי לחץ ואמר: "תקופה ארוכה חיפשת לבנאדם עבודה, בסוף מצאו לו - ולא ידעת? הרי קלגנוב היה נודניק, רצה פרנסה, נידנד לך, ובסוף קיבל עבודה ובשלב מסוים הפסיק לנדנד,  ולא ידעת שמצאו לו עבודה?".

קירשנבאום השיבה על כך: "כאב הראש שנקרא קלגנוב היה קטן מאוד יחסית לשאר הענינים שבהם טיפלתי".

בהמשך ביקש הסניגור מקירשנבאום להתייחס לטענה כי דאגה לכך שעמותת איילים תעביר 300 אלף שקל לאגודת שייט בעמק הירדן על מנת שזו תעסיק את קלגנוב.

קירשנבאום הודתה, למעשה, שביקשה להשתמש באיילים כצינור להעברת כספים ותיארה כיצד שלחה את גודובסקי לברר עם איילים אם הם מוכנים שהיא תעביר להם 300 אלף שקל, והם יעבירו אותם לאגודת השייט.

פאינה קירשנבאום (ארכיון), צילום: מוטי קמחי פאינה קירשנבאום (ארכיון) | צילום: מוטי קמחי פאינה קירשנבאום (ארכיון), צילום: מוטי קמחי

בהמשך נשאלה קירשנבאום על הטענה שחלק מהעסקה עם איילים היה שהעמותה תממן עבורה שרותי יחסי ציבור של היח"צנים עובד יחזקאל ורונן צור.

היא תיארה כיצד נפגשה עם יחזקאל ובהמשך עם צור, ושהפגישות היו חברתיות, ללא תשלום ובשום שלב לדבריה, לא דובר על כך שיחזקאל וצור יקבלו כספים דרך עמותת איילים או גוף אחר.

היא סיפרה על מצגת בשם "שיפור תדמית ומיקומה של פאינה קירשנבאום ברשימת ישראל בינו לכנסת" שהכין עבורה יחזקאל וטענה שכבר כותרת המצגת מעידה על חוסר הבנה של כותב המצגת, כי בתור מזכ"לית המפלגה היא מקובעת במקום 7 ברשימה ואין אפשרות לקדם אותה כל עוד היא מכהנת כמזכ"לית.

השופט לוי שאל האם באמת לא היה סיכוי ששיפור תדמיתה התקשורתית היה מקדם את מעמדה במפלגה והיא השיבה שממש לא, ושאם לא היתה פורצת פרשת ישראל ביתנו אז היא היתה מתמנה לשרה, למרות שברשימת המפלגה לכנסת היא מוקמה במקום 7.

השופט לוי תהה אם את כל העבודה שיחזקאל עשה עבורה כחבר, והיא השביה בחיוב וציינה שלא חשבה שבעצות שלו יש משהו, ובכל מקרה היא היתה מבוקשת בתקשורת עברית וברוסית, בעיקר סביב נושא המאגר הביומטרי שהיא הובילה כסגנית שר הפנים. היא טענה שיחזקאל לא דיבר איתה על תשלום סביב המצגת שהכין לה, אלא רק אמר: "אני רוצה לתת לך ייעוץ".

קירשנבאום נשאלה מה קרה אחרי אותו כנס צעירים בכנסת ומה הביא להפסקת ההתקשרות בין פורום הצעירים, שבו היו חברים איילים, לבין משרדו של רונן צור. קירשנבאום השיבה שלמרות שהיא סברה שכדאי שהפורום יחתום עם צור על הסכם ל-3 חודשים בלבד, היא גילתה שההסכם עימו נחתם לשנה עם נקודת יציאה אחרי חצי שנה, ואז פעלה להפסקת ההתקשרות.

היא הסבירה שמאחר ומדובר היה בחודשיים לפני בחירות 2015 היא לא חשבה שיש טעם להשקיע במאמצי יח"צ של פורום הצעירים, מאור וספק אם תימצא לנושא הזה אוזן קשבת בתקופת בחירות. היא ציינה שעוד לפני שההתקשרות בין פורום הצעירים לצור הסתיימה, פנה אליה צור והציע שיעזור לה  "להיכנס לעיתונות" והיא השיבה לו שאין לה צורך בעזרתו כי היא "בתקשורת כל שני וחמישי".

קירשנבאום נשאלה ע"י סנגורה גם לגבי ליה שם טוב, שלפי כתב האישום העסקתה באיילים היתה תנאי להעברת 1.5 מיליון שקל מהכספים הקואליציונים של ישראל ביתנו לעמותה. קירשנבאום השיבה שלעולם לא הושמעה התניה כזו ושבכל מקרה שם טוב לא הועסקה בסופו של דבר בעמותת איילים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות