אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאות כפרים קטנים בספרד מוצעים למכירה במחירים אפסיים‬ צילום: בלומברג

מאות כפרים קטנים בספרד מוצעים למכירה במחירים אפסיים‬

רבים מתושבי הכפרים עוזבים לטובת הערים הגדולות ומאות מהם ננטשים. לדוגמה הכפר אקורדה בקצה הצפון-מערבי של המדינה עומד למכירה תמורת 85 אלף יורו בלבד. גווינת פלטרו פרסמה באתר שלה את אחד הכפרים המוצעים למכירה כמתנה נחמדה לחג המולד

01.04.2019, 21:05 | שירות כלכליסט

שינויים דמוגרפיים הותירו את אזור הכפר הספרדי עם מאות יישובי רפאים. כך למשל הכפר אקורדה (Acorrada) במחוז גליסיה (בקצה הצפון-מערבי של ספרד), שמרבית תושביו עברו לערים בחיפוש אחר עבודה.

קראו עוד בכלכליסט

הכפר כולל שישה בתי אבן ושני מתבנים לאחסון תבואה (באזור נבנים המתבנים על עמודים כדי למנוע מבעלי החיים להגיע אליהם). בעלי המקום, שכאמור עזבו לטובת הערים הגדולות, מציעים כעת את הכפר למכירה עבור 85 אלף יורו בניסיון להזרים בו דם חדש. "הייתי רוצה שמישהו יקנה וישפץ אותו, כדי שהכפר ימשיך לחיות", אמר גוסטבו איגליסיאס, מבעלי הכפר.

אקורדה אינו הכפר הנטוש היחידי שעומד למכירה. היוזמות הללו עשויות לעזור למאמציו של ראש הממשלה פדרו סנצ'ס לאכלס מחדש את אזורי הכפר, ולמנוע משבר.

ביום שישי הקרוב, מתכנן סנצ'ס לקיים דיון בקבינט על המצב. "עלינו להיות מודעים ל'חורף' הדמוגרפי שמאיים על חלק גדול מהשטח שלנו", אמר השבוע. "ביותר מחצי הרשויות המוניציפאליות של ספרד מתגוררים פחות מאלף תושבים, וחלק ניכר מהשטח שלנו בסכנת איבוד האוכלוסייה".

הכפר הספרדי Acorrada שמוצע למכירה, צילום: בלומברג הכפר הספרדי Acorrada שמוצע למכירה | צילום: בלומברג הכפר הספרדי Acorrada שמוצע למכירה, צילום: בלומברג

הנושא מככב גם בקמפיין לקראת הבחירות שיתקיימו בהמשך החודש. מפלגת האופוזיציה Ciudadanos אף הציעה בחודש שעבר להעניק הטבת מס לרשויות מקומיות שבהן יש פחות מ-8 אנשים לכל קמ"ר.

על פי הנתונים הרשמיים, ביותר מ-50% משטחי ספרד צפיפות האוכלוסין היא נמוכה מ-12.5 תושבים לקמ"ר. בספרד גם שיעור ילודה נמוך של 1.3 – השני הנמוך באיחוד האירופי אחרי מלטה. פירוש הדבר שיש מחסור בצעירים שיוכלו לתחזק את הכפרים וביזמים שיוכלו לייצר מקומות עבודה.

 חדר שינה באחד מהבתים, צילום: בלומברג חדר שינה באחד מהבתים | צילום: בלומברג  חדר שינה באחד מהבתים, צילום: בלומברג

קונים זרים ויזמים מקומיים עוזרים לשפר את המצב. סוכנות הנדל"ן Aldeas Abandonadas (שפירוש שמה הוא "כפרים נטושים") ומתמחה במכירות מסוג זה, מכרה בשנה שעברה בסביבות 40 כפרים נטושים, כשקונים זרים מייצגים 90% מהעסקאות.

החברה קיבלה לאחרונה פרסום לאחר שהשחקנית האמריקאית גווינת פלטרו פרסמה באתר שלה את אחד הכפרים המוצעים למכירה כמתנה נחמדה לחג המולד. "אנשים מכל רחבי העולם מגיעים כדי לקנות", מודה פפה רודיל מהסוכנות. לדבריו, אחד מגורמי המשיכה הוא המאכלים המסורתיים של האזור, הכוללים תמנון, פירות ים ומרק שעועית עם צ'וריסו וחזיר.

מתבן לתבואה בכפר הספרדי Vegadeo שעומד למכירה, צילום: בלומברג מתבן לתבואה בכפר הספרדי Vegadeo שעומד למכירה | צילום: בלומברג מתבן לתבואה בכפר הספרדי Vegadeo שעומד למכירה, צילום: בלומברג

אלווירה פאפיאן, מייסדת סוכנות הנדל"ן מעריכה כי יש בסביבות 1,500 כפרים נטושים ברחבי ספרד, ומספר הולך וגדל מהם מוצעים למכירה. מכיוון שהמועצות המקומיות דורשות מהקונים לתחזק את המבנים, ההערכה היא כי המגמה רק תלך ותתפשט.

במקביל ננקטים גם צעדי מדיניות, ביניהם הגדלת הגישה של אינטרנט מהיר כך שאנשים שגרים במקומות מרוחקים יוכלו לעבוד מהבית, והענקת תמריצים לעודד אנשים לעבור לכפרים.

למכירה הכפר הספרדי Vegadeo, צילום: בלומברג למכירה הכפר הספרדי Vegadeo | צילום: בלומברג למכירה הכפר הספרדי Vegadeo, צילום: בלומברג

היוזמות מצד הסקטור הפרטי מגיעות מאנשים כמו אלברטו הידאלגו, צלם פרסומות ואופנה ממדריד, שקנה כפר בצפון ספרד עבור 20 אלף יורו. בכוונתו להפוך את המקום לאתר ספא. הצלם  ובת זוגו רכשו במידה מסוימת עמק משל עצמם המוקף בעצי אלון ואקליפטוס. הם מתכננים להפוך את מרבית המבנים למקומות לינה עבור האורחים.

בכל זאת, הכלכלן לואיס אנטוניו סאז מאוניברסיטת סרגוסה מזהיר, כי לא ניתן יהיה להחזיר אנשים רבים, ואפשר להסתפק ב"עצירת הדימום". לדבריו, "לאט לאט נחזה בבנייה מחדש, אבל לא בהחזרת האוכלוסייה".

למכירה הכפר הספרדי Asturias, צילום: בלומברג למכירה הכפר הספרדי Asturias | צילום: בלומברג למכירה הכפר הספרדי Asturias, צילום: בלומברג

בית בכפר הספרדי Vegadeo , צילום: בלומברג בית בכפר הספרדי Vegadeo | צילום: בלומברג בית בכפר הספרדי Vegadeo , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות