אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נטו תשלם להסתדרות 500 אלף שקל על שניסתה לסכל התארגנות עובדיה צילום: שוקה כהן

נטו תשלם להסתדרות 500 אלף שקל על שניסתה לסכל התארגנות עובדיה

התאגדות העובדים בחברה החלה בתחילת 2018 ונחשפה בפני ההנהלה אפריל אשתקד. ביה"ד האזורי לעבודה קבע כי תגובת החברה, שכללה מעורבות קצין הביטחון בארגון שניסה לקרוע את טפסי ההתפקדות, היתה בלתי חוקית

01.04.2019, 15:13 | נורית קדוש

הישג לעובדי קבוצת המזון נטו שבשליטת עדי עזרא. ביה"ד האזורי לעבודה בבאר שבע קבע כי חברת המזון נטו הפרה את הוראות חוק הסכמים קיבוציים ופגעה בזכות עובדיה להתאגדות. החברה חויבה לשלם פיצוי בגובה 500 אלף שקל ולחדול מכל פעולותיה לסיכול התארגנות העובדים במסגרת ההסתדרות.

קראו עוד בכלכליסט

התאגדות העובדים בחברה החלה בתחילת השנה שעברה, ונחשפה בפני הנהלת החברה בחודש אפריל, עם הגעת נציגי ועד העובדים וההסתדרות למתחמי החברה בנסיון להחתים עובדים על טפסי הצטרפות. על פי פסק הדין, תגובת החברה שכללה מעורבות קצין הביטחון בארגון שניסה לקרוע את טפסי ההתפקדות, היתה בלתי חוקית.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד מסר בעקבות ההחלטה כי: "ההחלטה מעבירה מסר חד וברור לכל מעסיק שחושב שהוא נמצא מעל לחוק ויכול לרמוס את הזכות הבסיסית של עובדיו להתאגד".

בית הדין קבע, כי "בעת קביעת שיעור הפיצוי הראוי הבאנו בחשבון את תגובתה הנחרצת של המשיבה לניסיון ההתארגנות, את האלימות שהופעלה כנגד יו״ר הוועד והגיבוי המוחלט שנתנה החברה להתנהלות זו, את העובדה שהתנהלות המשיבה היתה מכוונת ושיטתית תוך ניסיון להרחיק את חברי הוועד והפעילים מהאפשרות להחתים את העובדים מחד ואת עידוד פעילות העובדים כנגד ההתארגנות מאידך, וכן את השיקול ההרתעתי אשר נועד למנוע הישנות מקרים דוגמת המקרה שלפנינו״.

מוועד הפעולה של התאגדות עובדי נטו נמסר: "זהו יום גדול וניצחון לעובדי נטו האמיצים. במשך קרוב לשנה אנו נאבקים תוך אמונה שלמה בצדקת דרכנו על זכותנו הבסיסית להתאגד. על אף ההתנגדות הברוטלית של הנהלת החברה הצלחנו לצרף להסתדרות מעל לשליש מהעובדים. אנו קוראים להנהלה להתחיל ולציית לדרישות החוק להכיר בהתאגדות ולשבת איתנו למו"מ ללא דיחוי".

מנטו נמסר: "החברה לומדת את פסק הדין שהתקבל היום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
תגובה לעליולי וירון
אתה יוצא מנקודת הנחה שצריך להיות חירות לאנשים ליזום דברים חדשים, שאני מסכים איתך מאוד. ובאתה נקודת הנחה, שלעבוד בכבוד זה חירות שאתה לא מעוניין שתהיה פה בארץ. ואני מתכוון ללעבוד עם איזשהו בטחון תעסוקתי. במקביל אתה רומז, דבר שאובייקטיבית לא נכון, שהעובדים המאוגדים לא מעניינים הצלחת מקום העבודה. והרי, זה מקום העבודה שלהם, בנופלו יפלו גם הם, בהצלחתו יצלחו גם הם. הרצון של ההתארגנות העובדים היא הפוך ממה שאתה מתאר. שלא רק היזם צריך להיות חרד על מפעלו. כל מי שלוקח חלק, כל עובד זוטר כבכיר, צריך לעבוד
אוהד  |  02.04.19
8.
יזם מסכן כסף וזמן - עובדים והסתדרות טפילים
יזם מקים מפעל חיים, מסכן כסף, זמן, לא רואה משפחה, עובדים בראיון עבודה מנשקים לו את הרגליים רק תיקח אותם, שנה אחרי זה מתהפכים עליו, והכל בחסות ההסתדרות הטפילה שאינה רלבנטית יותר. אם המפעל קורס והיזם מאבד מפעל חיים, העובדים נעלמים ונאלמים . לא פלא שייצור היום, בכל ענף שאפשר, עובר לחו"ל, לא פלא שעובדים מתנקזים לסקטור הציבורי כי יותר מורכב לפטר אותם. ככה נראית נדינת ישראל - מדינת עולם שלישי . . . .
עליולי  |  01.04.19
לכל התגובות