אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקלת תוכנה ביטלה מאות טיסות של החברות הגדולות בארה"ב צילום: בלומברג

תקלת תוכנה ביטלה מאות טיסות של החברות הגדולות בארה"ב

מטוסי דלתא, יונייטד, ג'ט בלו, סאות'ווסט ואלסקה אייר נשארו על הקרקע; חשדות למתקפת סייבר התבדו כשמנהלת התעופה הפדרלית חשפה שהאשם הוא בליקוי בתוכנת תכנון טיסות שמשמשת חברות רבות

01.04.2019, 15:19 | שירות כלכליסט

מאות טיסות של חברות גדולות כיונייטד, ג'ט בלו, דלתא, סאות'ווסט ואלסקה אייר בשטח ארצות הברית בוטלו בשעות האחרונות - כך דיווח הביזנס אינסיידר.

קראו עוד בכלכליסט

הביטולים העלו חשדות למתקפת רשת, אך מנהלת התעופה הפדרלית בארה"ב הודיעה שמדובר בליקוי שמקורו בתוכנת aerodata לתכנון טיסות, בה משתמשות החברות האמורות. לא ברור מה מקור הליקוי, וסוגיית מתקפת הרשת טרם נשללה במלואה. התוכנה האמורה מבצעת בין השאר ניתוחי משקל ואיזון גוף במטוסי נוסעים - נתונים קריטיים לביצוע טיסות בטוחות.

בואינג 787 של חברת יונייטד, צילום: youtube בואינג 787 של חברת יונייטד | צילום: youtube בואינג 787 של חברת יונייטד, צילום: youtube

הטיסות בוטלו בנמלי תעופה כלה-גארדיה בניו יורק, דאלאס פורט-וורת', לואי ארמסטרונג בניו אורלינס, פורט קולומבוס באוהיו ואחרים. חברת סאות'ווסט הודיעה שפרסמה הנחיה לקרקוע כל טיסותיה, אך ביטלה אותה לאחר כארבעים דקות.

"העיכובים נובעים מבעיה באחד הספקים שמשרת כמה חברות תעופה ומספק נתונים שעוזרים בקביעת הטיסות", מסרה. דלתא ויונייטד פרסמו בטוויטר התנצלות בשל התקלה, ואלסקה אייר צייצה כי הם עובדים על מציאת פתרון.

תשתיות תעופה אזרחית נשענות על מערכות תוכנה רגישות, שמצוידות בגיבויים שונים וניטור שוטף כדי למנוע נזקים מצד תוקפי סייבר ותקלות שונות. ואולם, קורה שעדכוני תוכנה או תשתית מובילים לניטרול יישומים. במקרה זה, יכולים הנוסעים לשמוח על שהליקוי התגלה בזמן, ושלא תוכננה טיסה באיזון משקל שגוי - מה שיכל להוביל לתאונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות