אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניו יורק תשדרג את התחבורה הציבורית עם מסי גודש ונדל"ן צילום: בלומברג

ניו יורק תשדרג את התחבורה הציבורית עם מסי גודש ונדל"ן

העיר תהפוך לראשונה בארה"ב שמשיתה מסי גודש, ולכך היא תצרף מס מוגדל שיחול על עסקאות נדל"ן ומס על קניות מקוונות

01.04.2019, 18:15 | שירות כלכליסט
ניו יורק צפויה להפוך לעיר הראשונה בארה"ב המשיתה מסי גודש, זאת לאחר שהציבה את שדרוג מערך התחבורה בראש סדר העדיפויות לקראת אישורו היום (ב') של התקציב החדש של מדינת ניו יורק בהיקף של 175.5 מיליארד דולר - על כך מדווח "הוול סטריט ג'ורנל".

קראו עוד בכלכליסט

ההכנסות ממסי הגודש שיחולו על מנהטן - בשילוב מיסוי גבוה יותר של עסקאות נדל"ן ומיסוי על רכישות מקוונות - יוזרמו לרשות התעבורה העירונית לטובת שיפור שירותי התחבורה הציבורית.

בהצעת התקציב לא נכללו פרטים לגבי גובה המס או פטורים שיינתנו לנהגים מסוימים. המס ייכנס לתוקפו לכל המוקדם ב־2021 ובשלב ראשון אמור להניב הכנסה גדולה מספיק על מנת לבצע שדרוג בהיקף של 15 מיליארד דולר בחמש השנים הבאות במערכי הרכבת התחתית והאוטובוסים.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

במסגרת חוק התקציב החדש, המס המושת על עסקאות נדל"ן יעלה ב־0.25% עבור עסקאות במגזר המסחרי שהיקפן עולה על 2 מיליון דולר. במגזר הנדל"ן למגורים תחול ההעלאה על עסקאות שהיקפן יותר מ־3 מיליון דולר. התקציב החדש גם מרחיב את "מס האחוזה" בגובה 1% המושת על עסקאות נדל"ן למגורים בסכומים הגבוהים ממיליון דולר. לפי החוק החדש, גובה המס יעלה לפי מחירי הבתים. כך, למשל, נכסים במחיר 25 מיליון דולר ומעלה יחויבו במס של 3.9%.

מחוקקים רפובליקנים הביעו חוסר שביעות רצונם מההעלאות המתוכננות במיסוי ומחיזוק כוחה של רשות התעבורה. חברת המועצה ניקול מאליוטאקיס, רפובליקנית מסטאטן איילנד, אמרה כי בכוונתה להצביע נגד חוק תקציב שייכלל בו מס גודש. "זה נושא חשוב מאוד שתהיה לו השפעה עצומה על תושבי ניו יורק, ולהעניק סמכויות לישות אחרת זו הפקרת האחריות", ציינה.

מחוקקים בניו יורק קראו גם להזרים תקציבים נוספים לבתי ספר ציבוריים, מעבר להצעתו המוקדמת של מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו שהוגשה בינואר האחרון. מדינת ניו יורק תשקיע 27.9 מיליארד דולר בתמיכה בבתי הספר בשנת הלימודים הבאה, עלייה של 3.8% לעומת שנת הלימודים הנוכחית.

כמו כן הוסכם להאריך בחמש שנים את תוקפו של מס ההכנסה המוגדל המושת על תושבי ניו יורק שמדווחים על הכנסה שנתית של מיליון דולר ומעלה. המס אמור היה לפקוע בסוף 2019.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות