אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגוני הגג של הגופים המיוצגים בכנסת יחויבו לחשוף שמות חבריהם צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

ארגוני הגג של הגופים המיוצגים בכנסת יחויבו לחשוף שמות חבריהם

כך לפי החלטת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שהתקבלה לאחר מאבק בנושא של העמותה לדמוקרטיה מתקדמת; מדובר בארגונים כלכליים ואחרים כמו ארגון הפארמה, נשיאות הארגונים העסקיים, פורום החברות הסלולריות ועוד

01.04.2019, 19:25 | צבי זרחיה

ארגוני הגג של גופים כלכליים ואחרים שיבקשו להיות מיוצגים בכנסת ה-21 על ידי לוביסטים, יחויבו לפרט את שמותיהם של כל אחד מחברי האירגונים הללו. כך הודיע בימים האחרונים לכל הלוביסטים סנ"צ סמי ברינדר - מפקד מחלקת היתרים בכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

הכנסת החלה לפעול בעניין ביולי שנה 2018, זאת לאחר ששבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, ניהל מאבק לחשיפת שמותיהם של חברי הארגונים.

מדובר בין היתר בארגונים הבאים: ארגון הפארמה, המאגד את חברות התרופות, נשיאות הארגונים העיסקיים, איגוד תעשיות הכימיה והפרמצבטיקה, פורום החברות הסלולריות, איגוד חברות הביטוח ועוד.

יולי אדלשטיין יו"ר הכנסת, צילום: אלכס קולומויסקי יולי אדלשטיין יו"ר הכנסת | צילום: אלכס קולומויסקי יולי אדלשטיין יו"ר הכנסת, צילום: אלכס קולומויסקי

ברינדר ציין כי "באחרונה אנו עדים להתרחבות התופעה שבמסגרתה שדלנים הפועלים בכנסת מבקשים לייצג ארגוני גג, פורומים ועוד. בארגוני הגג הללו חברים לעיתים גופים עסקיים, עמותות וגורמים אחרים, וזאת מבלי שניתן להתחקות אחר זהותם. מבדיקה שערכה הכנסת מתגלה כי קיימים עשרות ארגוני גג המיוצגים על ידי השדלנים, שזהות החברים בהם אינה ידועה, ואינה מתפרסמת על ידי ארגוני הגג עצמם. מצב זה אינו עולה בקנה אחד עם תכליתו של פרק השדלנים בחוק הכנסת אשר מחייב שקיפות מלאה בכל הנוגע לזהות הגורמים המיוצגים על ידי שדלנים בכנסת. הסוגיה הובאה בפני יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (המשמש כיו"ר ועדת ההיתרים ללוביסטים-צ"ז) שהחליט שהחל מהכנסת ה-21 יפורסמו לצד שמות ארגוני הגג גם החברים באותם ארגונים על פי הפירוט שיועבר על ידי השדלנים".

שבי גטניו מהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת אמר כי "בעבר גילינו כי ישנם ארגוני גג המסתירים את זהות חבריהם, כגון איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים. אנו מברכים את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין על שנעתר לבקשתנו לסגור פרצה זו בחוק הלוביסטים. מהכנסת ה-21 יוכלו חברי הכנסת והציבור להבין מי באמת עומד מאחורי ארגוני הגג בעלי השמות השונים שלעיתים עשויים להטעות. אנו שמחים שהצלחנו להביא עידן זה לקיצו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות