אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירושת כחלון: משרד מפולג צילום: משה מילנר, לע"מ

דעה

ירושת כחלון: משרד מפולג

הודעה שפרסם משרד האוצר היוותה תזכורת נוספת לשסעים העמוקים שמפלגים את הנהלת האוצר; המריבות בתוך המשרד, הופכת את סביבתו של כחלון רגישה לביקורת ומסיטה את המשרד מפעילותו השוטפת

02.04.2019, 08:45 | עמרי מילמן

יממה אחרי תמרור האזהרה שהוצב בפני ממשלת ישראל הבאה, בדמות דו”ח בנק ישראל שפרס על פני 218 עמודים את האתגרים המרכזיים במשק - החל מהגירעון המבני ועד לרמות תעסוקה והפריון הנמוכים בקרב גברים חרדים ונשים ערביות - הגיע תמרור אזהרה נוסף.

קראו עוד בכלכליסט

הפעם הייתה זו הודעה שפרסם משרד האוצר שהיוותה תזכורת נוספת לשסעים העמוקים שמפלגים את הנהלת האוצר. עד כמה המצב חמור? יש מי שהגדיר את הירושה של משה כחלון במשרד כ”אדמה חרוכה”.

נגיד בנק ישראל פרופ נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון | צילום: עמית שעל נגיד בנק ישראל פרופ

על פניו, הייתה זו הודעה שחתמה לא יותר מסערה בכוס תה - זו שפרצה בעקבות אמירתו של יו”ר כחול לבן בני גנץ, שלפיה שמע מאנשי אגף התקציבים באוצר שתמונת המצב הכלכלית עגומה ביותר. האמירה הזו העלתה את חמת זעמם של כחלון ומנכ”ל משרדו שי באב”ד שדרש לפתוח בבירור הנושא. אתמול, אחרי שהופעל עליו לחץ בלתי מתון, הבהיר הממונה על התקציבים באוצר שאול מרידור שהאגף בראשותו מקבל באופן שוטף בקשות לקבלת מידע מכל קצוות הקשת הפוליטית.

מרידור הבהיר שהמידע שהוא מעביר, גם לאנשי מפלגת כולנו של כחלון, הוא מידע שמותר להעביר לפי חוק חופש המידע ולא מידע פנים על המתחולל באוצר. לאחר ההבהרה, מנכ”ל האוצר שי באב”ד שלח מכתב לנציבות שירות המדינה שבו הבהיר כי מבחינתו הסיפור סגור.

במידה רבה, כבר כשפרצה, הסערה נראתה כמהומה רבה על לא דבר. הרי מידע על מצב המשק הוא דבר שאמור להיות נגיש לציבור בכל מקרה. ועדיין, האמירה הזו הצליחה לגרור את באב”ד ומרידור לעימות, שבמהלכו גורמים באוצר העידו כי קיים נתק בין כחלון למרידור, שהוא עצמו מינה לראש אגף תקציבים. לעימות זה יש להוסיף מחלוקות אחרות שעליהן דווח בחודשים האחרונים: בין מרידור לחשב הכללי רוני חזקיהו ובין היועץ המשפטי של המשרד אסי מסינג לבאב”ד וכחלון.

בנוסף, לאחרונה שלח מנהל רשות החברות ינקי קוינט מכתב חריף ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שבו הוא תוקף את מסינג, ובאב”ד נזף לאחרונה בדוברת המשרד שהדליפה מידע נגד אנשיו של כחלון. התוצאה היא שמזה מספר חודשים הנהלת המשרד לא מקיימת את ישיבתה השבועית שבה כולם צריכים ליישר קו.

המריבות האלו, בנוסף לבחירות המתקרבות, שהופכות את סביבתו של כחלון לרגישה לביקורת, מסיטים את המשרד מפעילותו היום־יומית, ומחליפו של כחלון בתפקיד יורש לא רק אתגרים כלכליים, אלא גם משרד שתפקודו טעון תיקון מיידי.

כל צמרת האוצר שרויה בעימותים: המנכ”ל מול ראש אגף תקציבים, היועץ המשפטי מול המנכ”ל והשר, המנכ”ל מול הדוברת וראש אגף תקציבים מול החשב הכללי. המצב שנוצר מטיל את תפקוד המשרד בספק
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות