אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד החינוך מתקצב עוד גופים דתיים שיפעלו בזרם הממלכתי צילום: עידן ארבל

בלעדי לכלכליסט

משרד החינוך מתקצב עוד גופים דתיים שיפעלו בזרם הממלכתי

קריטריונים חדשים מעניקים תקציבים להעמקת הזהות היהודית בחינוך הממלכתי, עם העדפה ברורה לארגונים דתיים על חשבון ארגונים פלורליסטיים. ח"כ סתיו שפיר פנתה ליועמ"ש אביחי מנדלבליט כדי "שיעצור את המהלך ויבדוק את חוקיותו"

03.04.2019, 07:03 | שחר אילן

זמן קצר לפני הבחירות, בשבועות האחרונים, פרסם משרד החינוך מבחנים (קריטריונים) חדשים לחלוקת כספים ל"מרכזים להעמקת הזהות היהודית". מדובר בתקנה שנחשבת לאחד מתקציבי ההדתה המרכזיים. הקריטריונים החדשים, שמשרד החינוך מנסח בשנה האחרונה, צפויים לפגוע מאוד גם במעט התקציבים שארגונים פלורליסטיים קיבלו עד היום מסעיף זה. יו"ר ועדת השקיפות של הכנסת ח"כ סתיו שפיר ממפלגת העבודה פנתה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כדי "שיעצור מיידית את קידום המבחנים ויורה על בדיקה לחוקיותו של המהלך".

קראו עוד בכלכליסט

שר החינוך נפתלי בנט, צילום: עידן ארבל שר החינוך נפתלי בנט | צילום: עידן ארבל שר החינוך נפתלי בנט, צילום: עידן ארבל

אחד השינויים הצפויים הוא ביטול התוספת התקציבית לארגונים שפועלים על פי המלצות ועדת שנהר לקידום לימודי היהדות ברוח פלורליסטית. סעיף אחר, שמעניק יתרון גדול לארגונים דתיים, קובע שלפחות 75% מצוות המדריכים יהיו בנות שירות לאומי.

התקציב שעמד ב־2018 על 22 מיליון שקל מממן בעיקר עמותות אורתודוכסיות שמפעילות תוכניות חינוך בנושאי יהדות במוסדות חינוך ממלכתיים. העמותות הדתיות לאומיות שמקבלות את הסכומים הגדולים מתקציב זה הן: זהות - 1.7 מיליון שקל, חל"ד 1.6 מיליון שקל, אח"י - 1.8 מיליון שקל ואומ"ץ - 1.5 מיליון שקל. עוד מקבלים מימון גרעינים תורניים רבים. מתוך 50 מרכזים, רק 4 ארגונים פלורליסטים מקבלים תקציב בסכומים קטנים - 1.31 מיליון בסך הכל.

עו"ד ירון קידר שלח בשם ארגון פנים, ארגון הגג של ארגוני ההתחדשות היהודית, מכתב לשר החינוך נפתלי בנט מהימין החדש בו הוא טוען ש"קידום הליך מהותי כזה ערב הבחירות אינו חוקי ועלול להיתפס כנובע מכוונות פוליטיות פסולות ולא יעמוד במבחן בית המשפט". בפנים טוענים כי "מדובר בניסיון השתלטות של ארגונים דתיים שמרניים על החינוך ליהדות בזרם הממלכתי".

מנהל האגף לתרבות יהודית איתיאל בר לוי כתב בתגובה לארגון פנים כי "תהליך כתיבת המבחנים נמשך כבר למעלה משנה ואינו קשור לשום התרחשות פוליטית". לדברי בר לוי הוראות משרד המשפטים מחייבות לפרסם מבחנים חדשים עד סוף מרץ ולכן היה דחוף לפרסם אותן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות81 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

81.
בנט מעל בתפקידו כשר החינוך הכביכול שיוויוני
חייבים להמנע מלהכנים את בנט לכנסת כי הוא עשה אפליה לטובת הדתיים מכספי משרד החינוך והעדיף לתת מאות מיליונים לחבריו הדתיים : במקום ליעד את הכספים לחינוך הוא הפנה כספים לפרזיטים הדתיים שאינם עובדים ושאינם לומדים לימודי ליבה שכל מטרתם היא לבזבז את כספי משלמי המיסים על גחמותיהם הנלוזות.
ה גדי  |  08.04.19
77.
חינוך כפייה דתי - תגובה לאליהו
אליהו....לדתיים יש מספר מערכות חינוך משל עצמם שמתוקצבות פי כמה ממערכת החינוך החילונית היחידה. בדיוק כפי שלשם לא נכנסות עמותות פלורליסטיות אין סיבה שלחינוך הממלכתי ייכנס החינוך האורתודוכסי. אם מר אליהו רוצה שילדיו ילמדו את הגיגי הרב עובדיה יואיל וישלח אותם לזרם החינוך של ש"ס.
איציק  |  04.04.19
לכל התגובות