אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקר ביצועים: השבוע של נתניהו, א-סיסי והוותמ"ל צילום: צילום מסך

מוסף כלכליסט

חקר ביצועים: השבוע של נתניהו, א-סיסי והוותמ"ל

וגם: ארדואן נחל הפסד צורב בבחירות, לסאגה הבלתי נגמרת סביב הברקזיט יש הרבה אבות ואמהות והרמת ידיים אסטרטגית של פייסבוק

04.04.2019, 09:23 | כתבי כלכליסט
חבל שהמגיבים אמיתיים

נתניהו: זוהמה היא נשק

 

נתניהו ערך השבוע אירוע תקשורתי כדי להפריך את ממצאי תחקיר הבוטים הגדול על רשת החשבונות המזויפים שפעלה לסייע לו ולליכוד. מה שראוי לציון מהאירוע הזה לא היו ניסיונות ההכחשה עמוסי הסילופים (טוויטר מחקה מאז מאות חשבונות מהרשת), אלא האופן שבו בחר לחזק את עמדתו. נתניהו הביא לבמה את קפטן ג'ורג', אדם שהזדהה כמפעיל אחד החשבונות שבשבועות האחרונים הפיצו כמות עצומה של ציוצים רוויי שטנה והשמצות מגעילות. כלומר כדי להכשיר את עצמו נתניהו התגאה בטוקבקיסט שמייצג את כל מה שרע בשיח הפוליטי בישראל, שהפך את הביוב והזוהמה לכלי השיחה העיקרי שלו. אבל בשביל נתניהו, שבונה על ממשלה עם הבן־גבירים והסמוטריצ'ים, הטוקבקיסט הוא הישראלי היפה.

עומר כביר

בנימין נתניהו, צילום: צילום מסך בנימין נתניהו | צילום: צילום מסך בנימין נתניהו, צילום: צילום מסך

 

להאזנה לכתבה, הוקלט על ידי הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה

טיפול בקרנות הנאמנות

גואטה: הקץ לשיטת "מצליח"

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה החלה השבוע לתקן את אחד העיוותים הגדולים בענף קרנות הנאמנות, שאותו הזניחו קודמיה. עד כה פעל הענף, שבו מושקע הציבור הישראלי, בשיטת "מצליח" — משווקים הרבה מאוד קרנות, חלק מהן זהות ודומות, ומהמרים. את הקרן הכוכבת התורנית משווקים ועל התשואות שלה מגייסים כספים למכביר. ואת הקרנות הכושלות מעלימים על ידי מחיקת היסטוריית הביצועים שלהן, שתמנע הידרדרות לתחתית מערכות הדירוג של הבנקים. כעת גואטה דורשת שלא לבצע שינויי מדיניות מהותיים בקרנות הנאמנות או למזג אותן ללא אישור מיוחד ממנה. אם תצליח, היא תשרת גם את ענף הקרנות, שייאלץ עצמו לעבוד במקצועיות רבה יותר וגם את החוסכים, שיפסיקו לעבוד עליהם.

גולן פרידנפלד

כחלון נכנע לתנובה

משבר החמאה: כולנו על האש

מחסור חמור בחמאה אילץ את שר האוצר משה כחלון לחתום על צו להגדלת מכסות היבוא ללא מכס, שיאפשר לתנובה לייבא חמאה זולה שאינה מחויבת למכור במחיר נמוך לצרכן. אותו כחלון, שסירב בשנה החולפת להעלות מחירי חלב בפיקוח בהתאם להמלצת ועדת המחירים, לא שיער שייתקל בכזה מהלך נגד — שתנובה וטרה יצמצמו את היקף הייצור במידה שתחייב אותו גם להתכופף בפניהן וגם לשאת באשמה למשבר. אבל לא רק הוא אחראי לפארסה. גם שר הכלכלה אלי כהן, חברו לכולנו, תרם את חלקו כשהגן על ויליפוד, שהתחייבה לייבא כמות גדולה של חמאה בתמורה לפטור ממכס, ובפועל מכרה בעיקר ממרחי חמאה יקרים. כעת, מגיעים השניים עם כל החמאה הזאת על הראש, היישר ליום הבחירות.

נורית קדוש

משה כחלון, צילום: משה מילנר, לע"מ משה כחלון | צילום: משה מילנר, לע"מ משה כחלון, צילום: משה מילנר, לע"מ

ניגוד עניינים בעייתי

הוותמ"ל: עבר זמנה

בית המשפט המחוזי בחיפה פסל השבוע החלטה של אדיב נקאש, חוקר ההתנגדויות של הוותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה שמטרתה אישור תוכניות בלוח זמנים קצר), בטענה כי הוא נגוע בניגוד עניינים. בתפקידו בוותמ"ל נדרש נקאש לבחון תלונות מהציבור על החלטות של רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון — במקרה הנדון, הפקעת קרקעות חקלאיות בקיבוצים אושה ורמת יוחנן. אלא שנקאש עשה זאת במקביל לפרויקטים אחרים שעליהם קיבל שכר מאותם גופים שהוא נדרש לבחון. הפסיקה הזאת מטילה צל גדול על כל עבודת הוותמ"ל ומאששת את הביקורת הרבה שנמתחה עליה במשך השנים — שמדובר בוועדה "מטעם", שלא מתייחסת באמת להתנגדויות שמוגשות אליה מהציבור ברצינות. היות שמשבר התכנון נגמר, משרד האוצר צריך לקחת אחריות ולסגור את הוותמ"ל. ויפה שעה אחת קודם.

נמרוד בוסו

הפסד בערים הגדולות

ארדואן: הקוזאק הנגזל

אחרי חודשים מפרכים של עצרות ברחבי טורקיה, הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן נחל הפסד צורב בבחירות המקומיות בערים אנקרה ובאיסטנבול. ראשי הערים מטעם מפלגתו הניאו־אסלאמיסטית, AKP, הפסידו ל־CHP החילונית בבחירות המקומיות הראשונות מאז שהפך ארדואן את טורקיה למדינה עם משטר נשיאותי, והחליש את בתי המשפט, הפרלמנט וחופש הביטוי. AKP, שטוענת לאי־סדרים בהצבעה, ערערה על התוצאות. אין בכך כל הפתעה. אף שהיא שולטת בטורקיה כבר 17 שנה, היא עדיין מציגה את עצמה כמפלגת אופוזיציה נרדפת שמופלית לרעה בתקשורת שנשלטת בידי האליטה הישנה, החילונית, המשכילה והעירונית של CHP. מצלצל מוכר? ההפסד של ארדואן אולי מסייע לתדמית שהוא טיפח, אבל בעיקר מראה שגם התקרבנות באה עם תאריך תפוגה.

רן אברמסון

נשיא טורקיה רג נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן | צילום: איי אף פי נשיא טורקיה רג

מתחזק בכל החזיתות

א־סיסי: ותודה על הצוללות

במקביל למאמץ הקדחתני להרגעת המשבר בעזה, הכריז השבוע נשיא מצרים עבד אל־פאתח א־סיסי על העלאת שכר המינימום מ־70 דולר לחודש ל־115 דולר. הסוכרייה הזו לפועלים הכורעים תחת נטל הרפורמות הכלכליות ניתנה בעיתוי לא מקרי. בזמן שהישראלים ילכו לקלפי, יתארח השליט המצרי בבית הלבן לקראת משאל עם שאמור להאריך את נשיאותו עד 2034. מי שנתפס בתחילת דרכו כאפיזודה חולפת בפוליטיקה המצרית הולך ומסתמן כמי שישקם את מעמדה האזורי למעצמה חשובה. הדבר נעשה יד ביד עם ראשי הצבא, שעובר תחתיו שדרוג משמעותי. ובשוך ענני העשן בעזה נתניהו עשוי לגלות שהצוללות שמכר לשכנה מדרום סייעו לה להיהפך לכוח מוביל באזור.

 

דורון פסקין

ברקזיט או לא ברקזיט?

בריטניה: החטא הקדמון

לסאגה הבלתי נגמרת סביב הברקזיט יש הרבה אבות ואמהות: מהתנהלותה הכושלת של ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי, דרך האופורטוניזם של יריביה ועד לעובדה המדהימה שהבריטים שכחו לרגע שיש להם גבול יבשתי עם אירלנד. אבל החטא הקדמון הוא עצם ההחלטה לקיים משאל עם על תוצאה שלא הוגדרה היטב, ושלל השקרים והבטחות השווא שהופרחו בימים שקדמו לו. כפי שניסח זאת אחד הפרשנים, הצבעת הברקזיט דומה לבחירה שהממשלה תבנה צוללת עשויה מגבינה. עד שלא תימצא הדרך לתקן את סביבת המדיה הרעילה שהתפתחה בשנים האחרונות, אולי צריך להיזהר ממשאלי עם כמו מאש. לפעמים ההבטחה להחזיר את השליטה לידי העם היא רק אחיזת עיניים.

אורי פסובסקי

הפגנה מול הפרלמנט - מתנגדי ברקזיט בריטניה, צילום: איי פי הפגנה מול הפרלמנט - מתנגדי ברקזיט בריטניה | צילום: איי פי הפגנה מול הפרלמנט - מתנגדי ברקזיט בריטניה, צילום: איי פי

חקר ביצועים: השבוע של נתניהו, א-סיסי והוותמ"ל
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאןחקר ביצועים: השבוע של נתניהו, א-סיסי והוותמ"ל

מזמינה רגולציה

פייסבוק: הרמת ידיים אסטרטגית

"פַּקחו עליי" קרא בסוף השבוע האחרון מארק צוקרברג לממשלות העולם, ימים אחדים אחרי שמשרד השיכון האמריקאי הגיש כתב אישום נגד פייסבוק בטענה שסייעה לאפליה אסורה במערכת הפרסום שלה. זה לא שצוקרברג החליף דיסקט וגילה את נפלאות הרגולציה, שמנהלת חקירות מרובות נגד הרשת החברתית שלו בארצות הברית ואירופה. הוא פשוט הבין שאם ייקח את האחריות לכל הפרות הפרטיות, הפצת פייק ניוז, הטיית בחירות ויתר מרעין בישין שהחברה שלו מקדמת — הוא יידרש לשינויי עומק מהותיים. אבל אם יסתפק בהרמת ידיים וירטואלית ויגלגל את האחריות לרגולטורים, כולם יצאו נשכרים. מאחורי הקלעים יוכל צוקרברג להפעיל מספיק לחצים כדי להבטיח מינימום טלטלות, והפוליטיקאים, מצידם, יציגו כל שינוי קטן כהישג גדול. ובפייסבוקית: לייקים לכולם, חוץ מלמשתמשים.

ליאור באקאלו

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות