אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ אסר לנתק חשמל לפלסטינים עד סוף השנה צילום: אוהד צויגנברג

בג"ץ אסר לנתק חשמל לפלסטינים עד סוף השנה

ביהמ"ש דן בבקשת חברת החשמל לבצע ניתוקים יזומים של לקוחות החברה הפלסטינים בשל אי תשלום חובות הנאמדים ב־1.8 מיליארד שקל. השופט יצחק עמית דחה את ההחלטה בנושא לסוף נובמבר

03.04.2019, 21:30 | ליאור גוטמן

בג"ץ דחה היום (ד') לסוף השנה את ההחלטה בעתירה של חברת החשמל לאפשר לה לבצע ניתוקים יזומים של לקוחות החברה הפלסטינים, זאת בעקבות אי תשלום חובות של תושבי הגדה והרצועה. היקף החוב נאמד כיום בכ־1.8 מיליארד שקל, והוא גדל מדי חודש בכ־50 עד 100 מיליון שקל, תלוי בצריכה בפועל. את ההחלטה קיבל אתמול השופט יצחק עמית. בג"ץ ידון שוב בסוגיה ב־25 בנובמבר, הפעם בהרכב של שלושה שופטים.

קראו עוד בכלכליסט

החלטת בג"ץ הגיעה לאחר שחברת החשמל לא הצליחה להראות מה הליך הניתוק הסביר, את מי מיידעים וכמה זמן התראה מספקים לו מראש. חברת החשמל ביקשה כבר לפני כשלוש שנים לנתק חשמל לפלסטינים תושבי יו"ש או רצועת עזה למשך כמה שעות ביום, זאת כתמריץ לתשלום החוב. מי שעתר נגד כוונתה של חברת החשמל היא חברת החשמל המזרח ירושלמית – רגולטור החשמל הרשמי לאזור מזרח ירושלים ויו"ש.

יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל, צילום: צביקה טישלר יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל | צילום: צביקה טישלר יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל, צילום: צביקה טישלר

בסוף 2017 בג"ץ מתח ביקורת על מדיניות ניתוקי החשמל: השופטים מני מזוז, יצחק עמית וענת ברון המליצו אז שניתוקים יהיו טעונים אישור של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האנרגיה יובל שטייניץ, וזאת בשל רגישות העניין. הם הותירו אז על כנו את הצו הזמני שניתן ביולי 2016 בעתירת חברת החשמל המזרח־ירושלמית, ואסר על חברת החשמל לבצע ניתוקים כאלה אלא בנסיבות מיוחדות. עוד דרשו שם שניתוק יתבצע רק 60 יום לאחר שהתקבלה חוות דעתם של ארבעה גורמים נוספים: רשות החשמל, מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית, ראש המינהל האזרחי והקצין המופקד על מטה החשמל ביו"ש.

בחברת החשמל קיבלו בתסכול את ההחלטה אתמול והזכירו שרק במאי האחרון חתם שר האוצר משה כחלון על פשרה מול הפלסטינים שלפיה החוב שהיה אז – כ־1.7 מיליארד שקל – יזכה לתספורת של כ־300 מיליון שקל, שלאחריו העבירו הפלסטינים כ־600 מיליון שקל לחברת החשמל, כשאת השאר – 800 מיליון שקל – הפלסטינים ישלמו ב־48 תשלומים. אולם מאז החתימה לא רק שהחוב לא כוסה במלואו, אלא שנוספו לו עוד כמיליארד שקל. כלומר, הפלסטינים חייבים לחברת החשמל כ־1.8 מיליארד שקל ללא אפשרות לגבות את החוב.

עו"ד ענת קליין, ממשרד גרוס, קלינהנדלר, חודק הלוי שנהב, המייצגת את חברת החשמל המזרח ירושלמית, אמרה ל"כלכליסט" שבית המשפט לא הצליח לקבל עד היום תשובה מי מודיע על הניתוקים, למי מודיעים בצד השני וכמה זמן נותנים מראש להתמודד עם סכנת ניתוק. מחברת החשמל מסרו שהחברה פעלה, פועלת ותמשיך לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה לגביית החובות, לרבות כוונה לביצוע הגבלות באספקה אשר נבלמו בצו ביניים בבג"ץ אשר מתנהל בימים אלה לאחר שהוגשה עמדת המדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות