אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיפור שמסתיר את צלקת הגירעון צילום: אוראל כהן

פרשנות

האיפור שמסתיר את צלקת הגירעון

לפי נתוני האוצר, שני מיליארד שקל עודפים נכנסו בחודש מרץ לקופת המדינה כתוצאה מרפורמת המיסוי הירוק; רגע לפני הבחירות, נראה שלפחות בינתיים, כחלון עומד על הקשקש

03.04.2019, 22:41 | עמרי מילמן
על פניו, הודעת האוצר היום נראית חיובית - ירידה של 0.1% בגירעון ל־12 החודשים האחרונים לשיעור של 3.4% מהתוצר. אלא שמדובר בירידה לצורך עלייה. במבט מפוכח אולי אפילו לא זה. אלא באיפור שמסתיר את הצלקת, שרק הולכת ומחמירה. רגע לפני הבחירות, נראה שלפחות בינתיים, כחלון עומד על הקשקש.

לפי נתוני האוצר, שני מיליארד שקל עודפים נכנסו בחודש מרץ לקופת המדינה כתוצאה מרפורמת המיסוי הירוק. במילים פשוטות, המון אנשים וחברות רכשו בחודש שעבר רכבים כדי לחמוק מעליית המס, בעקבות עדכון הנוסחאות של רשות המסים שמייקרות בפועל את שיעורי המס. משמעות הדבר היא שבחודשים הבאים סביר להניח שנראה הכנסות נמוכות יותר.

בניכוי אותם שני מיליארד שקל, על פי הערכות, הגירעון החודש היה מגיע ל־ 3.6%. על פי נתוני האוצר ההכנסות ברבעון הראשון היו נמוכות ב־1.8 מיליארד שקל מהתחזית המעודכנת. זו הפחיתה מראש 6.5 מיליארד שקל מאומדן ההכנסות על פי הערכות של משרד האוצר. העדכון הזה פורסם באיחור לאחר שאנשיו של כחלון בחנו את האפשרות לפרסם אותו רק לאחר הבחירות.

שי באב"ד ומשה כחלון, צילום: יואב דודקביץ שי באב"ד ומשה כחלון | צילום: יואב דודקביץ שי באב"ד ומשה כחלון, צילום: יואב דודקביץ

כעת עולה החשש כי מדובר היה בהערכה ורודה מדי, המחסור יהיה גדול יותר, והגירעון יחצה את ההערכה של 3.6%.

במקביל, הוצאות הממשלה המשיכו להיות גבוהות בצורה חריגה מאלה שהיו אמורות להיות בהתאם לתקציב - עלייה של 11.3% במקום 5.2%. יותר מפי שניים. מדובר בהוצאות הגבוהות ביותר ביחס לתוצר מזה שנים רבות, שהגיעו לשיעור של 29%. זה לא בהכרח היה דבר רע, אם הן לא היו גדלות על חשבון הגירעון.

במשרד האוצר התעקשו בחודשים האחרונים כי בדצמבר לא נעשו משחקים של הקדמת תשלומי מס ודחיית הוצאות, כדי לסגור את השנה על יעד הגירעון של 2.9%. אבל החריגה המתמשכת בהוצאות והפער הגדל בהכנסות, רק מדליקים עוד ועוד נורות אדומות אותן נדרש מבקר המדינה לבדוק כעת.

לזכותו של כחלון ייאמר כי לפחות בינתיים הוא לא מנסה לייפות את המצב. בעוד שבחודש שעבר הוא ניסה להתגונן וטען כי זו טעות להסתכל על כל חודש בנפרד - אולי מתוך ציפייה כי הירידה בחודש מרץ תהיה חדה יותר והוא יוכל להיאחז בה רגע לפני הבחירות.

לפחות הפעם, האוצר לא ניסה להסתיר את הנתונים ולפרסמם באמצע הלילה ביום חמישי, כמו בחודש שעבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות