אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביבס לשטייניץ: "אנחנו מסרבים לשתף פעולה עם הניסיון למחטף במשק המים" צילום: ענר גרין

בלעדי לכלכליסט

ביבס לשטייניץ: "אנחנו מסרבים לשתף פעולה עם הניסיון למחטף במשק המים"

לטענת יו"ר מרכז השלטון המקומי כי בניגוד למסקנות דו"ח בלניקוב שפורסם - תאגוד אזורי לא יוביל להתייעלות והוזלת תעריפי המים, אלא ל"חסכון שולי בלבד. בעוד שתעריפי המים עלו ב-1% ויעלו בהמשך"; בכוונתו להוביל מהלך ל"ניהול משק מים סגור בידי הרשויות, שיאפשר הפחתה של כ-20% מתעריפי המים"

04.04.2019, 13:59 | אמיתי גזית

"הריני לעדכן אותך שמרכז השלטון המקומי וראשי הרשויות המקומיות החליטו פה אחד כי הם מסרבים לשתף פעולה עם הניסיון למחטף במשק המים", כך כותב היום חיים ביבס יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין במכתב חריף שנשלח לשר האנרגיה והמים ד"ר יובל שטייניץ והגיע לידי "כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

ביבס שולח אותו בעקבות המהלכים שנוקטת בחודשים האחרונים רשות המים, בהתאם לחוק שנחקק בחודש מרץ, לפיו תצומצם כמות תאגידי המים מ-56 היום עד ל-30 לכל היותר, זאת על ידי הקמת תאגידים אזוריים שישרתו כמה ערים.

חיים ביבס - יו"ר מרכז השלטון המקומי, צילום: ענר גרין חיים ביבס - יו"ר מרכז השלטון המקומי | צילום: ענר גרין חיים ביבס - יו"ר מרכז השלטון המקומי, צילום: ענר גרין

בחודש שעבר פרסמה רשות המים דו"ח של ועדה שבראשה עמד רם בלניקוב, שמדגיש את היתרונות במעבר לתאגוד אזורי, ואף מכוון לצמצום דרמטי יותר של כמות התאגידים, כ-15, כלומר כמחצית מכמות שהחוק החדש מאפשר.

ביבס תוקף בחריפות את המסקנה כי תאגוד אזורי יוביל להתייעלות והוזלת תעריפי המים. הדו"ח מצא כי המעבר לתאגידים אזוריים יאפשר חסכון של 2.75% בתעריף המים. על כך כותב ביבס, "הדו"ח מציג את רפורמת התאגוד האזורי כמיותרת לחלוטין שהרי לא תוביל כלל להתייעלות כלכלית ולא תקל מהעול הכלכלי שמוטל על הצרכנים.

מתברר באופן שלא משתמע לשתי פנים, כי גם לשיטתם של חברי הוועדה שרובם המוחלט הם פקידי רשות המים, צמצום התאגידים ל-15 תאגידים מרחביים בכל הארץ - יוביל לחיסכון שולי של 2.75% בלבד. בעוד שתעריפי המים עלו בחודש האחרון ע"י רשות המים ב-1% ויעלו עוד בהמשך באחוזים נוספים".

מנגד, ביבס מתאר במכתבו את הרפורמה שמרכז השלטון המקומי מבקש להוביל במשק - פירוק תאגידי המים וניהול משק המים על ידי העיריות בשיטה של משק סגור. "במקום לממן את רשות המים המנופחת אנחנו מתכוונים ליזום תיקון חקיקה, שיוביל לביטול תאגידי המים ומעבר למשק מים סגור, תוך הפחתת עלויות המים, ביטול המע"מ וחזרה להתנהלות תקינה וישירה עם התושב" כותב ביבס ומסביר עוד כי "מעבר לניהול משק מים סגור בידי הרשויות יאפשר התייעלות והפחתה של כ- 20% מתעריפי המים." לעומת זאת, לדבריו "המלצות רשות המים (תאגוד אזורי, א"ג) יובילו לייקור תעריף המים וזאת על גב כלל הצרכנים, משום שמומלץ בדו"ח להגדיל את מספר העובדים במערך הפיקוח של תאגידי המים, באופן אבסורדי ומנותק מהמציאות ועל אף צמצום התאגידים".

נציין כי על פי דו"ח בלניקוב, ביטול תאגידי המים והחזר הטיפול במים לרשויות המקומיות יעלה למשק המים 235 מיליון שקל בשנה יותר מאשר המצב כיום כאשר יש 56 תאגידים, ו-528 מילון שקל יותר מאשר מצב שבו יש רק 13 תאגידים אזוריים. בנוסף, לביטול תאגידי המים והחזרת משק המים לעיריות תהיה עלות חד פעמית של 2.2 מיליארד שקל שתושת על העיריות בגלל החזרי הלוואות שתאגידי המים נטלו ומענקים שקיבלו מהממשלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות