אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שבוע אחרי הקמתה: גוגל פיזרה את מועצת האתיקה לבינה מלאכותית צילום: שאטרסטוק

שבוע אחרי הקמתה: גוגל פיזרה את מועצת האתיקה לבינה מלאכותית

הסיבה לביטול המועצה הפנימית שהקימה החברה היא מחלוקת בין העובדים על הרכב המועצה, ובעיקר תרעומת על כך שעל חבריה נמנו נשיאת גוף ימני שמרני שהתבטאה בעבר נגד נשים טרנסיות וכן מנ"כלית של חברת רחפני תקיפה שהתקשרה בפרויקט עם הפנטגון

05.04.2019, 08:22 | עומר כביר
גוגל ביטלה מועצת אתיקה פנימית לבינה מלאכותית (AI) קצת יותר משבוע אחרי הקמתה, בעקבות מחלוקת בקרב עובדי החברה על הרכב המועצה – כך חשף הלילה אתר VOX. בגוגל אישרו שהמועצה הפסיקה את פעילותה.

קראו עוד בכלכליסט

גוגל הכריזה על הקמת המועצה רק ביום שלישי שעבר. "הקבוצה תדון בכמה מהאתגרים המורכבים ביותר של גוגל שמתעוררים במסגרת עקרונות ה-AI שלנו, כמו זיהוי פנים והוגנות של אלגוריתם למידמת מכונה", נכתב בפוסט שפורסם בבלוג הרשמי של החברה בשבוע שעבר. המועצה אמורה להיפגש ארבע פעמים לאורך השנה, ולדון בסוגיות שונות שקשורות לתוכניות הבינה המלאכותית של גוגל.

ואולם, ההתנגדות הפנימית לפעילות המועצה התעוררה כמעט מיד, לאחר שפורסם שאחת משמונת חבריה תהיה נשיאת גוף המחקר הימני-השמרני Hearst Foundation, קיי קולס ג'יימס, שאמרה בעבר שנשית טרנסיות הן "זכרים ביולוגים". קבוצת עובדים, בשם גוגלרים נגד טרנסופוביה, החלה לדרוש את הדחתה בטענה שמינויה של ג'יימס למועצה מעניק לגיטימיות ותוקף לעמדותיה, ומצביע על כך שמדובר בתפיסה ראויה. עצומה נגד המינוי שיזמה הקבוצה זכתה לאלפי חתימות מעובדי גוגל.

במקביל, מינויה של דאיין גיבנס, מייסדת ומנכ"ל חברת הרחפנים Trumbull Unmanned, שב ועורר מחלוקות עבר בחברה סביב השימוש במערכות הבינה המלאכותית שלה בפרויקט רחפנים של הפנטגון.

בינה מלאכותית, צילום: שאטרסטוק בינה מלאכותית | צילום: שאטרסטוק בינה מלאכותית, צילום: שאטרסטוק

בעקבות המחאה הודיע אחד מחברי המועצה האחרים, הכלכלן ההתנהגותי וחוקר הפרטיות אלסנדרו אקוויסיטי, על פרישתו ממנה. "אני לא חושב שמדובר בפורום המתאים מבחינתי לביצוע עבודה חשובה זו", הוא הסביר. חברי מועצה אחרים הוצפו בינתיים בדרישות להצדיק את הישארותם במועצה.

אתמול, כך נראה, מאסה גוגל בסערה והחליטה פשוט לפזר את המועצה. "התברר לנו שבאווירה הנוכחית, המועצה לא תוכל לתפקד כפי שרצינו", נמסר מהחברה ל-VOX. "אז אנחנו עוצרים את פעילותה וחוזרים ללוח השרטוט. נמשיך להיות אחראים בעבודתנו לגבי הסוגיות החשובות שבינה מלאכותית מעוררת, ונמצא דרכים אחרות לקבל דעות חיצוניות בנושאים אלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות