אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישראל של פייגלין: בלי ביטוח לאומי ומערכת בריאות ציבורית צילום: אבי מועלם

ניתוח כלכליסט

ישראל של פייגלין: בלי ביטוח לאומי ומערכת בריאות ציבורית

שיעור המס שיוטל על עשירים ועניים יהיה זהה, הסיוע לעסקים יופסק, מכסות היבוא יבוטלו, ישראל תוותר על הסיוע האמריקאי ותוקם מערכת משפט הלכתית. אבל הקנאביס יהיה חוקי. המצע של מפלגת זהות משרטט מדינה סופר־קפיטליסטית נטולת סולידריות

07.04.2019, 11:15 | שחר אילן

אנשי מפלגת זהות של משה פייגלין מתגאים מאוד בכך שיש להם מצע המשתרע על פני ספר שלם "להיות יהודי חופשי". הם גם הודפים ביקורת של מי שמסתפקים בתקציר המצע בטענה שיש לקרוא את הספר כולו. "כלכליסט" קרא אכן קרא אותו במלואו ומביא את עיקריו, ביניהם: ביטול מדרגות המס וכל המכסים. רשות מקרקעי ישראל תיסגר, חלק גדול מהביטוח הלאומי יופרט וגם כל בתי החולים והשידור הציבורי. במקביל למערכת בתי המשפט תוקם מערכת משפטית שתפסוק על על פי דיני ההלכה, משרדי הממשלה יועברו לאזור הר הבית, ישראל תוותר על הסיוע האמריקאי וההנהגה האיראנית תחוסל. הקנאביס, אגב, יהיה חופשי מגיל 21.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת המצע הסופר־קפיטליסטי שלו מציע פייגלין לבטל את מדרגות המס וגם את נקודות הזיכוי. כולם — עשירים ועניים ישלמו אחוז מס זהה.גובה מס החברות ירד וגם הוא יהיה אחיד לכל החברות. כדי לשמור על שוק חופשי, יופסק כל סיוע לעסקים. יבוטלו מכסות הייבוא, המגינות על התעשייה המקומית.

שנת שמיטה חובה

 

על פי הספר במסגרת הפירוק של רשות מקרקעי ישראל, רוב הקרקעות הפנויות שבידי המדינה יועברו לידי האזרחים, מה שיגדיל, על פי המצע, את היצע הקרקעות לבנייה ויביא לירידת מחירים. כדאי לשים לב שהמשמעות של סגירת כל כך הרבה גופים ממשלתיים היא בעצם פיטורים של אלפי ואולי עשרות אלפי עובדים.

פייגלין מעוניין להפריט חלק כמה שיותר גדול מהביטוח הלאומי ובשלב ראשון את ביטוחי אובדן כושר עבודה, הביטוח הסיעודי והנכות. התושבים יחויבו לרכוש ביטוח פרטי — אבל בספר לא מפורט מה יעשו מי שלא יכולים לעמוד בנטל. כל בתי החולים יופרט ויממנו את עצמם בין היתר באמצעות ניתוחים פרטיים ותיירות מרפא. ההפרטה תגיע גם לתקשורת: יבוטל השידור הציבורי: תאגיד "כאן" ותחנת גלי צה"ל ייסגרו או יופרטו.

זהות מדגישה מאוד את התוכניות שלה בתחום חופש הדת: ביטול מונופול הכשרות של הרבנות והחלפתו בתקן כשרות וביטול רישום הנישואים על ידי המדינה. אלא שבמקביל פייגלין מציע להנהיג שנת שמיטה ממלכתית. כלומר להשבית אחת לשבע שנים את כל החקלאות בארץ. בתחום הגיור פייגלין מציע להחזיר לרבנות הראשית את המונופול.

התשובה לשאלה אם חנויות ומפעלים ישמרו שבת תיקבע על ידי הקהילות המקומיות ולא על ידי הממשלה. זה אומר, לדוגמה, שכל זמן שהרכבת היא חברה ממשלתית עבודות התשתית אינן יכולות להיערך בשבת. אבל פייגלין בעד להפריט אותה ואז הקהילות המקומיות יקבעו אם תוכל לחלל שבת בשטחה.

אין בעיה עם מינוי מקורבים

 

הסעיף המוּכּר ביותר במצע של זהות הוא לגליזציה של קנאביס מגיל 21. אבל לא רק של הקאנביס. בנוסף תפעל זהות לאפשר לכל אזרח לשאת נשק כמקובל בארצות הברית. עוד אימוץ של שיטה אמריקאית: התושבים יבחרו את מפקד המשטרה באזור מגוריהם, כפי שמקובל בנוגע לשריפים בארצות הברית.

לצד זאת זהות תומכת בהחלשה דרמטית של הרשות השופטת: היא מציעה פסקת התגברות שלפיה הכנסת תוכל לאשר ברוב רגיל חוק שבג"ץ פסל. בוועדה למינוי שופטים ישבו רק חברי כנסת וועדת החוקה של הכנסת תוכל להדיח שופטים, "שיפרשו חוקים בסתירה מהותית למשמעותם". על פי המצע, הפוליטיקאים יוכלו למנות את מקורביהם למשרות בכירות, בתנאי שאינם חשודים בפלילים.

בחינוך מציעה זהות שכל הורה יוכל לרשום את ילדיו לאיזה בית ספר שהוא רוצה, מה שיעודד מאוד הקמת בתי ספר פרטיים. את תוכנית הליבה היא רוצה לצמצם למינימום, כך שהתקציבים לחינוך החרדי צפויים לנסוק. עוד סידור נוח לחרדים: הצבא יהיה צבא מקצועי, כאשר גיוס החובה יהיה להכשרה בסיסית בלבד.

פייגלין לא מסתפק בבתי הדין הרבניים בענייני גירושין. הוא מציע להקים מערכת משפט אזרחית על פי ההלכה שתהיה שווה לגמרי בסמכויותיה למערכת הממלכתית. עם זאת שני הצדדים במשפט יצטרכו להסכים להישפט לפניה.

הר הבית בידי הרבנות

 

את הקמת בית המקדש מתנה פייגלין בהסכמה חברתית. אבל זהות מתכוונת לסלק מיד את הוואקף מהר הבית, מה שנחשב למהלך שעלול לגרום למלחמה עם האיסלם. ההר יימסר לניהול הרבנות הראשית. כן הוא מבקש להעביר את קריית הממשלה לאזור.

בנוסף ישראל תחיל ריבונות על יהודה ושומרון, תבטל את הסכמי אוסלו ותשתלט על שטחי הרשות. בעיית המחסור בשטחי בנייה תיפתר בהתרחבות של גוש דן לשטחי יו"ש. ביחסי החוץ מציע פייגלין לחסל את ההנהגה האיראנית "כדי ליצור הרתעה אמיתית" ובמקביל לוותר על הסיוע האמריקאי שיוצר לדעתו תלות ביטחונית ומדינית.

משה פייגלין, צילום: אבי מועלם משה פייגלין | צילום: אבי מועלם משה פייגלין, צילום: אבי מועלם

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

213 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

212.
מצע בחירות של פייגלין
מצעו של פייגלין נשמע כמו חזון העצמות היבשות מהתנ"ך.ההבדל הדק בין חזונו של פייגלין למציאות הנוכחית הינו שכיום לא קיימות עצמות יבשות ,אלא אנשים חיים מיובשים. חזון העצמות מבטיח תחייה וליבלוב וחזונו של פייגלין לא יצליח ךל הנראה להחיות שום דבר. רבותי,אנשים מחפשים חיים. מספיק כבר עם כל הידוקי החגורות למיניהן.חנקתם את המדינה מעודף חוקים המאלצים את כולם כמעט לחיות בכלוב זהב המלונה מדינת ישראל.תתחילו כבר לפשט חוקים ולבטל את הבלתי רלוונטיים למציאות . אנשים מבקשים חיים ולא כבלי ברזל מעיקים.
אביבה  |  23.04.19
211.
ראשית, לנורית ב 207: אני מבין שאת יודעת לרשום רק שקרים.
עכשיו, בנוגע לכתבה למעלה היא מכילה שקרים. לדוגמה: לסגור את הביטוח הלאומי? משה פייגלין אמר שיהיו לביטוח הלאומי מתחרים בשוק הפרטי כדי שתהיה תחרות. אז למה לשקר? אני רוצה להאמין שהכותב לא התכוון לכתוב שקרים, אז למה הוא לא דיבר עם משה פייגלין לפני פרסום כדי לקבל את תגובתו הרשמית?
מצביע זהות גם בעתיד  |  12.04.19
לכל התגובות