אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנצ'סטר יונייטד וברצלונה: קשורים בערכים צילום: Reuters

מנצ'סטר יונייטד וברצלונה: קשורים בערכים

יש קשר עמוק בין מנצ'סטר יונייטד לברצלונה. הוא עובר בין אוהדי הקבוצה למנג'רים שלה ואפילו בין שחקני הקבוצה. הוא שינה את פני שני המועדונים

08.04.2019, 10:31 | אוריאל דסקל

בביוגרפיה של כריסטיאנו רונלדו הסופר, גילאם בלאגה, חוזר לינואר 2007 ומספר סיפור על הקשר הראשוני של ריאל מדריד עם הכוכב הפורטוגלי של מנצ'סטר יונייטד בזמנו.

זה קרה חצי שנה אחרי שרמון קלדרון נבחר לנשיאות וז'ורג' מנדס, סוכנו של רונלדו, יצר קשר עם המנהל של המועדון, חוסה אנחל סאנצ'ס. תוכן השיחה? כריסטיאנו רונלדו רוצה לעזוב את מנצ'סטר יונייטד. מספר שבועות לאחר מכן רונלדו רמז בתקשורת - לא בעדינות - שהוא "יודע שריאל מדריד מעוניינת בי". "אנחנו נמכור את השחקנים שאנחנו רוצים למכור ואין שום סיכוי שכריסטיאנו רונלדו יעזוב" הגיב אלכס פרגוסון בנחישות אופיינית.

קראו עוד בכלכליסט

אלכס פרגוסון עם כריסטיאנו רונלדו. רצה אותו בברצלונה, צילום: רויטרס אלכס פרגוסון עם כריסטיאנו רונלדו. רצה אותו בברצלונה | צילום: רויטרס אלכס פרגוסון עם כריסטיאנו רונלדו. רצה אותו בברצלונה, צילום: רויטרס

במרץ באותה שנה, רונלדו הוסיף: "כולם יודעים שאני אוהב את ספרד, אני אשמח לשחק שם יום אחד". חודש אחרי, הוא חתם על חוזה עם יונייטד עד 2012 אבל באופן די ייחודי לפרמיירליג, לחוזהו היה סעיף שחרור של 75 מיליון יורו לריאל מדריד (או מועדון "גדול" אחר), כאשר התנאי לכך הוא שאף אחד לא יכול להדליף מה המחיר של רונלדו ואם בכלל יש לו סעיף שחרור. בינואר 2008 מכבש הלחצים של ריאל מדריד התחיל לפעול דרך התקשורת. "אני לא אוהבת מועדונים אנגלים" אמרה אימו של רונלדו, דולורס, לעיתון AS המחובר להנהלת ריאל מדריד. "לפני שאני אמות, אני רוצה לראות את בני בריאל מדריד" המשיכה.

במנצ'סטר יונייטד מאוד לא אהבו את דבריה של דולורס ואלכס פרגוסון, שטיפח את רונלדו כאילו היה בנו, ממש נעלב. מספר ימים לאחר מכן, העיתונות הספרדית החלה לדווח שריאל מדריד מוכנה לשלם עד 120 מיליון יורו על כריסטיאנו רונלדו אבל יודעת שאפשר לשלם עליו רק 75 מיליון יורו. יונייטד אז שלחה מכתב לקלדרון עם דרישה שיפסיק לדבר על רונלדו. זה לא עזר. רונלדו ומנדס החליטו להוציא את זה לציבור שרונלדו רוצה להצטרף לריאל מדריד - דרך המארקה. "קלדרון מדבר, שוסטר (ברנד שוסטר, שאימן בזמנו את ריאל מדריד) מדבר והם משתמשים במארקה ככלי לערבב שחקנים" אמר פרגוסון. כמה שנים אחרי, כשרונלדו כבר היה בריאל מדריד, פרגוסון הוסיף בראיון למגזין GQ: "ריאל מדריד החתימה את גבריאל היינצה לא בגלל שרצתה אותו אלא בגלל שהמטרה שלהם היתה רונלדו והוא היה קרוב מאוד אליו". פרגוסון הוסיף: "כשריאל מדריד הציעה 8 מיליון ליש"ט על היינצה, ידעתי שההצעה על רונלדו תגיע גם". לפי הדיילי טלגראף את ריאל מדריד פרגוסון כינה "כנופייה" והוסיף "אני לא אמכור להם אפילו וירוס".

באביב 2009 אלכס פרגוסון ידע שיהיה לו קשה מאוד למנוע מרונלדו לעזוב. אחרי שיחות ב-2008 הוא הגיע לסיכום עם מנדס שהוא יאפשר לשחרר את השחקן אם הוא יתנהל בכבוד ואם מדריד תציעו סכום שיא כל הזמנים עבורו. לפי בלאגה, במקביל להליך שהתחיל עם ריאל מדריד, פרגוסון יצר בעצמו קשר עם ברצלונה - וניסה שהם "יחטפו" את רונלדו מזרועותיה של ריאל מדריד. הוא אפילו ניסה לשכנע את רונלדו להצטרף לברצלונה. המטרה היתה שרונלדו יחתום בכל מקום "מלבד ריאל מדריד". לפי באלגה: "זה היה מאוחר מדי, כריסטיאנו כבר החליט לאן הוא רוצה ללכת".

למה פרגוסון רצה שברצלונה תרכוש את רונלדו? אלכס פרגוסון מעולם לא הסתיר את ההערצה שלו לקטלונים. "הם הקבוצה הטובה ביותר באירופה" אמר אחרי שבארסה של פפ מעכה את מנצ'סטר יונייטד שלו בגמר ליגת האלופות - בפעם השנייה, ב-2011. "הם מהפנטים אותך בדרך שהם מוסרים את הכדור. יש להם את הפילוסופיה הנכונה.". הוא פרגן להם בצורה דומה ב-2009, אז קבוצתו של פפ ניצחה אותו בפעם הראשונה בגמר.

על פרגוסון אומרים שהוא "אף פעם לא התייחס לשחקן צעיר ביותר אהבה וכבוד מאשר לכריסטיאנו רונלדו". שחקני מנצ'סטר יונייטד תיארו את היחס ביניהם כיחס שבין "אב לבן" וגם רונלדו בעצמו תיאר את מערכת היחסים שלו עם פרגוסון כמערכת יחסים של בן ואב. ואולם, נראה שהחתימה בריאל מדריד היתה סוג של "עזיבת בית" שרונלדו המתבגר היה צריך. פרגוסון ידע זאת. הוא פשוט רצה שיעזוב לברצלונה.

ההיסטוריה היתה יכולה להיות שונה לחלוטין אם רונלדו היה מצטרף לברצלונה ולא לריאל מדריד. איך קבוצה עם ליאו מסי וכריסטיאנו רונלדו נראית? איך רונלדו משחק תחת פפ גווארדיולה? האם הוא הופך ל"זלאטן איברהימוביץ'" - כלומר כוכב גדול שלא מתאים לתרבות הארגונית בקטלוניה ואז עוזב, או האם היה הופך לסוג של ניימאר או לואיס סוארס - אחד מהשחקנים הטובים בעולם שעובד בצורה מושלמת עם ליאו מסי? האם מסי היה יכול להיות מסי עם רונלדו לצידו? האם רונלדו היה יכול להיות רונלדו עם מסי לצידו?

תיאוריות ופנטזיות לצד, ההיסטוריה המודרנית של ברצלונה וזו של מנצ'סטר יונייטד שזורות זו בזו.

ז ז'ואן לאפורטה. למד הרבה מאוהדי מנצ'סטר יונייטד | צילום: רויטרס ז

היסטוריות שזורות בזו

בקיץ 1999, מיד לאחר שאוהדי מנצ'סטר יונייטד הצליחו להדוף את ניסיון הרכישה של רופרט מורדוק, אירח קולג' בירקברק בלונדון פורום בו ניהלו הרצאות ושיחות על "החזרת הלב של הכדורגל בעולם קפיטליסטי". בשורה הראשונה באולם ישבו חברי "הפיל הכחול" - קבוצת האופוזיציה בקרב ה"סוסיוס" (חברי המועדון) של ברצלונה, שהתנגדו לשלטון הכוחני של נשיא המועדון דאז, ג'וזפ לואיס נונייס. חברי ה"אלפנט בלאו" הורכבו מצעירים קאטלונים - עורכי דין, אנשי הייטק, רואי חשבון. מנהיגם היה ז'ואן לאפורטה, מנהיגם הרוחני היה יוהן קרויף. בקיץ 2003 השתלטה קבוצת האופוזיציה הזו על הקאמפ נואו לאחר בחירות דמוקרטיות בהן השתתפו 100 אלף ה"סוסיוס" של בארסה, שהחליטו להדיח את הנשיא ז'ואן גאספרט. ברצלונה הייתה במצב כספי עלוב, עם חובות של למעלה מ-300 מיליון דולר, סגל יקר, מזדקן ולחוץ. אף בנק לא היה מוכן לאשר הלוואה, מעט מאוד שחקנים רצו להגיע. לאפורטה דרש שהמועדון ייצא מהמשבר בדרך דמוקרטית: שקיפות מלאה, ניהול נקי משחיתות והסתמכות על אנשי מקצוע והוא עשה זאת. הוא בעצמו העניק קרדיט עצום לאוהדי מנצ'סטר יונייטד והרוח שלהם.

כמה שנים אחרי ובפגישה של מאמנים באופ"א בשנת 2007, פפ גווארדיולה ניגש לאלכס פרגוסון ושאל אותו "מה אני עושה אם האיזון בקבוצה נראה שבור". פרגוסון, לפי עדותו של גווארדיולה, ענה: "זה פשוט, אתה משנה את השחקנים בסגל". ואכן, כאשר פפ מונה לקבוצה הבוגרת של ברצלונה ב-2008 הוא שבר את הקליקה הברזילאית החזקה בחדר ההלבשה של ברצלונה שליאו מסי היה חלק ממנה (רונלדיניו ודקו בעיקר). חברי הקליקה נהנו מהחיים טיפה יותר מדי ומסי נגרר אחריהם. פפ דרש את המכירה של דקו ורונלדיניו ובנה את המועדון סביב אנדרס אינייסטה, צ'אבי, ליאו מסי וקרלס פויול. העצה של פרגוסון סייעה לפפ לבנות את אחת מהקבוצות הטובות והמגובשות בכל הזמנים. חמש שנים אחרי פגישתם במשרדי אופ"א, בזמן שפפ היה בשבתון, פרגוסון ישב איתו לארוחת ערב בניו יורק וניסה לשכנע אותו לקחת את תפקיד מנג'ר מנצ'סטר יונייטד אחריו. פפ כבר התחייב לבאיירן מינכן.

לפרגוסון היתה גם השפעה על חוליית ההגנה של ברצלונה. ג'רארד פיקה תיאר את המנג'ר הסקוטי כ"דמות אבהית" והעניק לו קרדיט עצום לקריירה שלו - הוא טוען שסר אלכס פרגוסון לימד אותו כדורגל וערכים. "אני כמעט דפקתי את החיים שלי" כתב פיקה ל- The Players' Tribune. "כל החיים שלי היו יכולים להיות שונים ללא אלכס פרגוסון".

יש עוד הרבה קישורים היסטוריים ועכשויים בין מנצ'סטר יונייטד לברצלונה. כמעט כולם קשורים ל-DNA חזק, מבוסס ערכים. באופן אידיאלי, שני המועדונים שואפים לקבוצת כדורגל "אורגנית" שבנויה על שחקנים שגדלו ביחד ומשחקת "כדורגל נכון". שני מועדוני ענק שיתחרו ברבע הגמר על האופציה להפוך לטיפה יותר ענקיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות