אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשובה ירוויח פעמיים? הלפרין נתנה אור ירוק לכניסתה של הפניקס לתחנת הכוח של ריינדיר צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

תשובה ירוויח פעמיים? הלפרין נתנה אור ירוק לכניסתה של הפניקס לתחנת הכוח של ריינדיר

על אף בקשות למנוע מחברת הביטוח להחזיק בבעלות חלקית בתחנת הכוח העתידית - בטענה כי כך יווצר מונופול אנכי בבעלות יצחק תשובה - הממונה על התחרות אישרה את המהלך

08.04.2019, 08:13 | ליאור גוטמן

הממונה על התחרות מיכל הלפרין תאשר את כניסת חברת הביטוח הפניקס לאחזקות בתחנת הכוח הפרטית של ריינדיר שמתוכננת לקום באזור השרון, כך נודע ל"כלכליסט". הפניקס אמורה לרכוש כ-40% מהאחזקות, עם זאת בחודש האחרון קיבלה רשות התחרות פניות שמבקשות לפסול את כניסתה למיזם בטענה למונופול מתהווה.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי העותרות, ספקי הגז הנוכחיים והעתידיים של תחנת הכוח עשויים להיות מאגרי תמר או לווייתן - שניהם מוחזקים במידה מסוימת על ידי דלק קידוחים ששייכת  לקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, שהיא גם בעלת השליטה בפניקס. כיוון שכך, טוענות העותרות, יווצר מונופול אנכי: ספק הגז יחזיק גם בתחנת הכוח.

לאחר בחינת הנתונים, ברשות התחרות החליטו לאשר את כניסתה של הפניקס משני טעמים עיקריים: הראשון הוא שיצחק תשובה מחויב למכור את אחזקותיו בפניקס כבר השנה, ומאחר שתחנת הכוח תקום רק בעשור הבא, הרי שלתשובה לא יהיו בה אחזקות. מעבר לכך, אומרים ברשות התחרות, כי בחינת שרשור האחזקות המיועד - דרך הפניקס ושליטת דלק עליה - יניב שיעור אחזקות של כ-3% בלבד לתשובה, רף שאינו מצדיק התערבות. כיוון שכך, אין מניעה לקדם את המהלך.

תחנת הכוח עתידה לקום בתחום שיפוטה של המועצה האזורית דרום השרון, על שטח בין הכבישים הראשיים 6, 444, ו-55. עלות בנית התחנה נאמדת בכ-2.5 עד 3 מיליארד שקל.

מיכל הלפרין הממונה על התחרות, צילום: אוראל כהן מיכל הלפרין הממונה על התחרות | צילום: אוראל כהן מיכל הלפרין הממונה על התחרות, צילום: אוראל כהן

בתוך כך, חמש מועצות אזוריות וערים עתרו אתמול (א) לביהמ"ש המחוזי בירושלים בדרישה לעצור את כל הליכי הקמת התחנה. חמש העותרות - המועצה אזורית דרום השרון, כפר סבא, כוכב יאיר–צור יגאל, ג'לג׳וליה ואלפי מנשה - טוענות שלא הוכחה לכאורה "זיקה קניינית למקרקעין" של בעלי התחנה (כלומר: ריינדיר לא רכשה את הקרקע) ולכן החברה אינה יכולה לפעול שם. העתירה מבקשת, בנוסף לעצירת כל ההליכים להקמת תחנת הכוח, לחשוף את כל החומרים והמידע המבוקש לגבי תכנון הקמת תחנת הכוח.

אושרת גני גונן, ראש המועצה האזורית דרום השרון אמרה: ״הקמת תחנת הכוח בסמיכות לבתי התושבים היא פיגוע סביבתי המסכן את בריאותם של חצי מיליון תושבי השרון, ומהווה סכנה ביטחונית במרחק מאות מטרים מקלקיליה״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות