אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעלות מעלה דירוג לבתי זיקוק מרמת -A לרמת A צילום: טל אזולאי

מעלות מעלה דירוג לבתי זיקוק מרמת -A לרמת A

חברת הדירוג מנמקת: "בז"ן מצליחה לאזן בין צרכיה השונים ובמיוחד בין השקעות לבין דיבידנדים ופירעון חוב - תידרש בהמשך להשקעות נרחבות על מנת להתאים עצמה לאופי המשתנה של השוק"; תחזית הדירוג נותרה יציבה

08.04.2019, 11:24 | מיקי גרינפלד
העלאת דירוג לבתי זיקוק חברת הדירוג מעלות מודיעה הבוקר (ב') כי היא מעלה דירוג לבז"ן, מרמת -A לרמת A, לנוכח השיפור במצבה הפיננסי. תחזית הדירוג נותרה יציבה.

קראו עוד בכלכליסט

"החברה מצליחה לאזן בין צרכיה השונים ובמיוחד בין השקעות לבין דיבידנדים ופירעון חוב, כך שהיא צפויה להמשיך להפחית את החוב המתואם יחסית ל-EBITDA, גם על רקע היציבות שאנו חוזים במחירי הנפט בשנה-שנתיים הקרובות", מציינים במעלות.

בהמשך מפרטת מעלות שלמרות האופי התנודתי של שוק הזיקוק, "שבו מחירי הגלם והתוצר הסופי משתנים ללא הרף", הצליחה החברה להוריד את יחס החוב ל-EBITDA ל-3. "בזן עשתה זאת באמצעות איזון נכון בין השקעות חדשות, החזר חוב וחלוקת דיבידנדים כך היא מצמצמת על פני זמן את החוב המתואם שלה".

חברת בז"ן שבשליטת החברה לישראל של עידן עופר נסחרת בבורסה בת"א, כחלק ממדד הדגל ת"א 35, ובשווי של 5.6 מיליארד שקל - המניה ירדה ב-1% מתחילת השנה אך עומדת על פלוס 12% ב-12 החודשים האחרונים (מדד ת"א 35 עלה ב-6.5% מתחילת 2019 וב-12.2% ב-12 החודשים האחרונים). לחברה 6 סדרות אג"ח הנסחרות בתשואה של בין 0.9%- ל-4.8%.

בז"ן עוסקת בתחומי הזיקוק והפטרוכימיה בעיקר באמצעות אתר ייצור יחיד הנמצא במפרץ חיפה. תהליך הייצור משולב כך שחלק מתוצרי הזיקוק מזינים את פעילות הפטרוכימיה וחלק מתוצרי הפטרוכימיה חוזרים חזרה לבית הזיקוק. כ-55% מה-EBITDA של החברה מקורו בפעילות הזיקוק והיתרה מהפעילות הפטרוכימית.

מעלות מעריכה שבכל אחת מהשנים 2019 ו-2020 החברה צפויה להזרים לטובת השקעות וחלוקת דיבידנדים סכום כולל 260 מיליון דולר. אם יוגדל סכום ההשקעות המאושרות, העומדות כיום על 120 מיליון דולר ב-2019 ועל 140 מיליון דולר ב-2020, יצומצם סכום הדיבידנדים. "לבז"ן מדיניות חלוקה של 75% מהרווח הנקי אך אנו מבינים שחלוקת הדיבידנד כפופה לשיקולים הנוספים של החברה לרבות ההשקעות האמורות לעיל והרצון שלה להמשיך ולצמצם את החוב", מציינת מעלות.

ישר בן מרדכי מנכ"ל בז"ן , צילום: דמיטרי שבצ ישר בן מרדכי מנכ"ל בז"ן | צילום: דמיטרי שבצ'נקו ישר בן מרדכי מנכ"ל בז"ן , צילום: דמיטרי שבצ

האתגר הסביבתי

מעלות מתייחסת לסוגיית הסביבה כגורם העלול לסכן את מצבה הפיננסי של בז"ן, למרות שהיא מבצעת את המוטל עליה בעניין זה."החברה נמצאת במוקד של התעניינות רגולטורית וציבורית נרחבת ולא פוסקת ומפרטת בדוחות הכספיים שלה מספר משמעותי של תביעות ודרישות בתחום איכות הסביבה. זאת על אף השקעתה הניכרת בשנים האחרונות בתחום איכות הסביבה, עמידתה במרבית האישורים הנדרשים והפעולות הנחרצות שלה לתקן חריגות".

בצד החיובי, לדעת ברת הדירוג, ההיערכות המוקדמת של בז"ן תסייע לה להתמודד עם האתגרים הסביבתייים והשינויים העתידיים, כולל מעבר מבנזין למכוניות חשמליות. "בז"ן עדיין חשופה להיקף נרחב של דרישות ותביעות בתחום איכות הסביבה לאור הפעילות שלה בתחום הזיקוק ומיקומה באזור מפרץ חיפה. ללא קשר ישיר, בז"ן גם עשויה להידרש להשקעות נרחבות בהמשך הדרך על מנת להתאים את עצמה לאופי המשתנה של השוק כגון ירידה בביקוש לבנזין עקב כניסה גוברת של רכבים חשמליים או ביקוש למוצרי פלסטיקה מיוחדים. החברה החלה להיערך לשינויים ואנו מעריכים כי היערכות זו, יחד עם הירידה ביחס החוב ל-EBITDA ,יאפשרו לה להתמודד עם ההשקעות הנדרשות באופן מיטבי מבלי לפגוע יתר על המידה ביחסים הפיננסיים".

מפעלי בז"ן במפרץ חיפה , צילום: אלעד גרשגורן מפעלי בז"ן במפרץ חיפה | צילום: אלעד גרשגורן מפעלי בז"ן במפרץ חיפה , צילום: אלעד גרשגורן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות