אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליצרנית הנפט הגדולה ביותר באירופה מתחיל להימאס מתחום האנרגיה צילום: בלומברג

ליצרנית הנפט הגדולה ביותר באירופה מתחיל להימאס מתחום האנרגיה

למגינת ליבם של בכירי תעשיית הנפט בנורבגיה: מפלגת הלייבור שבאופוזיציה החליטה להסיר את תמיכתה מפרויקטים לגילויי נפט באיי לופוטן המוגדים כפלא טבע עולמי

08.04.2019, 16:31 | שירות כלכליסט

ליצרנית הנפט הגדולה ביותר באירופה מתחיל להימאס מהסחורה. למגינת ליבם של בכירי תעשיית הנפט ואיגודי העובדים בנורבגיה, החליטה בסוף השבוע האחרון מפלגת הלייבור שבאופוזיציה להסיר את תמיכתה מפרויקטים לגילויי נפט באיי לופוטן (Lofoten islands) שבצפון המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות זאת נוצר רוב גדול בפרלמנט נגד הקידוחים באזור. השינוי הדרמטי במפלגה הגדולה בנורבגיה מהווה מכה קשה לתמיכה ממנה נהנתה עד כה תעשיית הנפט, ועלול לסמן את סיומה של תקופה שהפכה את המדינה לאחת העשירות בעולם.

חברות הנפט, בהובלת היצרנית הגדולה במדינה, אקווינור (Equinor) שבבעלות הממשלה, טענו כי השגת הגישה ללופוטן מהותית אם במדינה מעוניינים לשמור על הייצור, שכן המשאבים הולכים ואוזלים. לפי ההערכות, ניתן יהיה להוציא מהארכיפלג בין 1-3 מיליארד חביות נפט.

עם זאת, האזור מוגדר כאחד מפלאי הטבע העולמיים. "התעשייה כולה מופתעת ומאוכזבת", הגיב קרל איריק שויט – פדרסון, שעומד בראש איגוד הנפט והגז הנורבגי. "זה לא מספק לנו את יכולת החיזוי שאנחנו רגילים אליה".

הפגנה בני נוער נגד קידוחי נפט איי לופוטן נורבגיה, צילום: Greenpeace הפגנה בני נוער נגד קידוחי נפט איי לופוטן נורבגיה | צילום: Greenpeace הפגנה בני נוער נגד קידוחי נפט איי לופוטן נורבגיה, צילום: Greenpeace

בכל זאת, ההחלטה של הלייבור לא באמת הייתה הפתגעה גדולה. הנורבגים מתחילים להטיל ספק במקור הייצוא וההכנסות הגדול ביותר שלהם, לנוכח חששות לגבי שינויי האקלים. אפילו חלק ממנהלי חברות הנפט נסוגו כבר מלופוטן, שבמשך שנים נחשבה מחוץ לתחום הודות לפשרות פוליטיות.

הקרב הצפוי הבא יהיה לגבי המשך הקידוחים בים ברנץ. בתעשיית הנפט חוששים גם שהלייבור יסכימו או יאלצו להתפשר בנושאים אחרים בפעם הבאה שיעלו לשלטון, כמו מסי דלק וקרן החזרים אטרקטיבית לחברות לא רווחיות.

איגוד הנפט הגדול בנורבגיה, אינדסטרי אנרג'י, שנחשב בן ברית ותיק של מפלגת הלייבור, תקף את שינוי המדיניות של המפלגה. "זה יוצר חוסר איזון בדיוני המדיניות בתעשייה שתלויה בפרספקטיבה ארוכת טווח, ואיננו יכולים להסכים לכך", מסר פרודה אלפהיים שעומד בראש האיגוד. עם זאת, בלייבור הדגישו כי הם מתכוונים להמשיך ולתמוך בתעשיית הנפט.

איי לופוטן Lofoten נורבגיה , צילום: בלומברג איי לופוטן Lofoten נורבגיה | צילום: בלומברג איי לופוטן Lofoten נורבגיה , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות