אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדים מהבית? לגוגל יש שלושה כללי זהב בשבילכם צילום: שאטרסטוק

עובדים מהבית? לגוגל יש שלושה כללי זהב בשבילכם

גוגל חקרה במשך שנתיים את הנושא בקרב 5,600 עובדים ומצאה מהם האתגרים העיקריים בניהול עובדים מרחוק וכיצד ניתן להתגבר עליהם

09.04.2019, 10:10 | מעין מנלה
עבודה מהבית מאפשרת גמישות והופכת להיות יותר ויותר מקובלת אבל היא טומנת בחובה גם אתגרים הן עבור המעסיקים והן עבור העובדים. כדי להבין איך להשתמש נכון בעבודה מהבית בגוגל ערכו מחקר במשך שנתיים שהתבסס על ניתוח מידע מ-5,600 עובדים ברחבי העולם.

קראו עוד בכלכליסט

הם מדדו בין היתר שביעות רצון, ביצועים וחיבור לעבודה ופרסמו המלצות לגבי עבודה מרחוק וכיצד להבטיח שהמדדים האלה יישארו יציבים גם כאשר העובדים לא נמצאים במשרד אחד.

המחקר מצא שאין הבדל ביעילות, דירוג הביצועים או קידומים של אנשים או צוותים שעובדים מרחוק בשיתוף פעולה עם עובדים אחרים מרחבים העולם – בהשוואה לעובדים שמבלים את רוב זמנם בעבודה במשרד פיסית עם עובדים אחרים. עובדים או צוותים שעובדים מרחוק מוצאים דרכים לאיזון בין בית וחיים פרטיים באופן דומה לעובדים שנמצאים במשרד. הם מקפידים על שינה בלילה ופעילות גופנית באופן דומה.

משרדי גוגל בתל אביב, אין הבדל בפרודוקטיביות בין עובדים שמגיעים למשרד לכאלה שלא, צילום: איתי סיקולסקי משרדי גוגל בתל אביב, אין הבדל בפרודוקטיביות בין עובדים שמגיעים למשרד לכאלה שלא | צילום: איתי סיקולסקי משרדי גוגל בתל אביב, אין הבדל בפרודוקטיביות בין עובדים שמגיעים למשרד לכאלה שלא, צילום: איתי סיקולסקי

עם זאת, אחת הבעיות עליה דיווחו העובדים מהבית מקשה על יצירת חיבור וקשרים. קביעת זמן ומציאת דרך לתקשר עם קולגות מרחוק היא קשה יותר מאשר פשוט 'לקפוץ' לשולחן העבודה של חבר למשרד לשיחה קצרה. גם הטכנולוגיה עצמה עשויה לגרום להגבלת החיבור שכן שיחות וידאו עדיין אינן מושלמות ועריכת שיחות רק לשם היכרות עם חברי הצוות על מנת לבנות אמון נתפסות כמאמץ מיותר.

בעקבות המחקר בגוגל גיבשו כמה המלצות מפתח על מנת להפוך את העבודה מהבית ליעילה יותר הן לעובדים והן לחברה:

1. השקיעו מאמץ בהיכרות הצוות כבני אדם – במקום להתחיל ישר בעבודה, הקצו קצת זמן בתחילת פגישות לשאלות פתוחות כמו "מה עשית בסוף השבוע?" זו דרך פשוטה על מנת לבנות קשרים 'מרחוק' ולבסס אמון. בגוגל מצאו שאחת הדרכים הטובות ביותר לכך היא שמנהלים מהווים דוגמא אישית בכך שהם משקיעים מאמצים בהכרת הצוות שלהם שעובד מרחוק.

2. הציבו גבולות – במקום להניח או לנחש מהן שעות העבודה המועדפות על הקולגות והעובדים שלכם – שאלו אותם מהן השעות המתאימות להן לפגישות. חלק מהעובדים מעדיפים שעות מסוימות ביום ויש כאלה שרוצים להתנתק לגמרי מהמחשב בזמנים אחרים.

3. צרו קשרים פנים מול פנים וכן קשרים וירטואליים – לפעמים זה פשוט יותר לקיים פגישות פנים מול פנים. מנהלים צריכים לספק הנחיות ברורות וכן הזדמנויות עבור העובדים מרחוק בהן הם יוכלו לערוך פגישות פנים מול פנים. בפגישות וידאו מומלץ להגיב באופן מובחן לרעיונות של קולגות שעובדים מרחוק כדי לספק להם הכרה שקולם אכן נשמע. בהזדמנויות בהן ניתן להיפגש פנים מול פנים – נצלו את הפגישה כדי לחזק קשרים שנוצרו באופן וירטואלי.

עורכת המחקר, ורוניקה גילריין, מנהלת People Analytics בגוגל החלה ליישם את ההמלצות האלה כמי שמנהלת צוות של עובדים מרחוק. היא עורכת ארוחות צהריים וירטואליות משותפות כדי לאפשר שיחות חולין והיכרות של חברי הצוות. היא גם שולחת מיילים לכל הצוות בו היא מפרטת את המטרות לשבוע וחסמים פוטנציאליים, הצלחות והישגים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
היתרון הכי גדול של להעסיק צוות של אנשים שעובדים מהבית
הם לא מחפשים שתשעשע אותם ותיתן להם יוגה ופילטיס וקחו אותם למועדונים כל היום ותסדרו להם בחורות ותשקו אותם בשיכר יקר. הם שם לעבוד - כן תמיד עם הזמן מתפתחים קשרים אישים וזה חשוב אבל היטק זה המקום היחיד בו אתה לא לוקח עובדים אלא לוקח לקוחות שגם מידי פעם כותבים קוד וכל היום צריך לסדר להם בופה ומה לא.
י  |  10.04.19
9.
אני עובד מהבית,הסוד להצלחה
מתעורר מאוחר לקראת הצהריים,יורד לבית הקפה השכונתי,יושב על הקפה והקרואסון עד אחר הצהריים. בערב יוצא לריצה ואימון כושר ,לקראת חצות יוצא לציד בסיבוב בארים. חוזר עם הציד הביתה ,ב-5 בבוקר מעלה את הציד על מונית והולך לישון מבסוט. סוף החודש מקבל את המשכורת מביטוח לאומי . אם יש לגוגל שאלות שיפנו אלי בפרטי.
ירון קוסובסקי  |  09.04.19
8.
מפגרים. אני כבר עושה את כל זה מזמן
באופן מאוד אינטואיטיבי ובלי מחקרים מפגרים. גוגל נהיו פלצנים כמו אוניברסיטאותה עם מחקרים וטריווויאליים, מרוב שהם מפוצצים בכסף. אני עובד עם תכנתים בהודו, גרמניה, פורטוגל, בולגריה וגרמניה. נוסע מדי פעם לבקר אותם. שולח וואטספים של מה נשמע והתענינות בחיים האישים, מקצה חלק מהזמן בשיחות הוידאו גם לשיחות חולין (זה *לא* בזבוז זמן). בחיים לא אערוך ארוחת צהרים וירטואלית עם אנשים אחרים!!! זה ממש מפגר. האנשים האלה אוהבים אותי, אני אוהב אותם, ממש מחכה לפגוש אותם וטוב לי שאנחנו לא נפגשים כל יום.אני ממש מרוצה. התפוקה מעולה והכל מאוד כלכלי. שכחתי לציין שאני לא עובד עם ישראלים. היהירות כאן נוראית. ממש קשה לי עם האנשים האלה. מעדיף לא לעבוד איתם ולא לשנוא אותם בגלל זה
יזם מנוסה  |  09.04.19
לכל התגובות