אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

קולות המצביעים

"פחות הושפעתי מנושאים כלכליים - יותר מפריע לי השחיתות והפילוג בעם שיצר נתניהו"

כתבי "כלכליסט" לא הסתפקו הבוקר בהצבעה בלבד, ולאחר שמילאו את חובתם האזרחית התפנו להפנות שאלות למצביעים בקלפי שלהם: אילו נושאים כלכליים השפיעו על בחירתך למי להצביע? ומי היית רוצה שיהיה שר האוצר הבא? להלן תשובותיהם

09.04.2019, 15:34 | כתבי כלכליסט

 

קלפי בחולון

  

שלמה בנימיני מספר שהנושאים הכלכליים שהשפיעו על בחירתו הם "דיור, תחבורה ותשתיות. לא כל אחד יכול לקנות דירה בישראל. צריך הון של 30% מערך הדירה וזה מקשה על צעירים ועל הילדים שלי לקנות פה בית. כשר אוצר היה רוצה לראות "רק (את) ביבי נתניהו. הוא היחיד שמסוגל לעשות פה שינוי. הייתי שמח אם הייתי רואה גם משמעת קואליציונית שמאפשרת לו לפעול.

שמחה יצחקוב מספר: "לא התייחסתי לנושאים כלכליים בבחירה שלי למי להצביע. מאז ומתמיד הייתי איש ימין וזה מה שהצבעתי גם היום. לשאלה את מי היה רוצה לראות כשר אוצר ענה: "את משה כחלון. אבל לא הצבעתי לו כי אני מצביע ליכוד כל השנים".

מימין: שמחה יצחקוב ושלמה בנימיני, צילום אורנה יפת מימין: שמחה יצחקוב ושלמה בנימיני | צילום אורנה יפת מימין: שמחה יצחקוב ושלמה בנימיני, צילום אורנה יפת

אתי פ. מספרת: "פחות הושפעתי מנושאים כלכליים ויותר מפריע לי השחיתות והפילוג בעם שיצר ראש הממשלה. וכן, גם הסחטנות של סקטורים מסוימים. לשאלה את מי הייתה רוצה לראות כשר אוצר השיבה: "יאיר לפיד היה שר אוצר לא רע בכלל, אבל זה לא השפיע על הבחירה שלי. מה שהשפיע עלי זה להוריד את רמת השחיתות בממשלה.

מאיה ואלכס, עולים מארה"ב שחיו פה בעבר, "רואים שהממשלה הזו יצרה הרבה קשרים בינלאומיים וזה עוזר לכלכלה. בעבר ישראל הייתה מדינה קטנה והיום היא מדינה שמתעשרת ומהווה דוגמה למדינות זרות בתחומי טכנולוגיה, רפואה ועוד. בנוסף, העלייה הרוסית תרמה המון למדינה וגם היא עזרה לכלכלה ואני רוצה שהמצב הזה יימשך. פוליטיקה זה דבר מלוכלך אבל אני רואה שלמרות הכול יש מי שאוהב את הארץ הזו ועושה למענה. לא רק ראש הממשלה אלא גם הסובבים אותו וגם אנשים מתנדבים שאוהבים את ישראל. צריך להמשיך לפתח פה גני ילדים ובתי ספר ומספיק להחזיר שטחים. כשר אוצר היו רוצים לראות את זאב אלקין. "זה השפיע על בחירתי בקלפי כי הצבעתי למפלגה שהוא חבר בה".

אורנה יפת

קלפי 319, קריית יובל, ירושלים

איקה קדם, בן 73, סגן דובר עיריית ירושלים לשעבר, אומר שהשיקולים החברתיים מאוד מרכזיים אצלו. "תליתי שלט של העבודה על הבניין והורידו לי אותו, אז תליתי עוד אחד והורידו. להיום שמרתי עוד שלט. כואב הלב שאנשים מתנהגים כך". הוא מספר ש"אני בהנהלה של קרן קמחא דפסחא, של ועדת העדה הספרדית, אז אני מכיר הרבה עוני, מצוקה ורעבים. חתמתי על על 3,500 צ'קים לפסח. הייתי 25 שנה עובד סוציאלי בכל השכונות הקשות: ממילא, מוסררה, קטמונים". קדם הצביע בשכונת יובל המתחרדת, אבל מספר שפעם זו היתה שכונה שנשלטה על ידי מפלגת העבודה. קדם סבור ש"מסכן מי שיהיה שר האוצר, עם כל הגירעונות שהשאירו לו. קודם כל אני רוצה שביבי ילך הביתה". 

איקה קדם, קלפי קריית יובל, צילום: שחר אילן איקה קדם, קלפי קריית יובל | צילום: שחר אילן איקה קדם, קלפי קריית יובל, צילום: שחר אילן

אסי טיכטל, בן 34, מנהל ומאמן בעמותת בית"ר ירושלים בכדורסל, "רוצה שהשוק יהיה קצת יותר חופשי" ורוצה פחות התערבות מצד שר האוצר. לדבריו, "היום קשה לנהל עסקים. אני מנהל עמותה והמדינה שותה לנו הרבה מאוד כסף. אני מעביר כל סוף חודש הרבה מאוד מיסים". המועמד המתאים בעיניו לשמש כשר האוצר הוא זה של רשימת זהות, גלעד אלפר. "מה שבטוח זה שאני לא רוצה את כולנו", הוא מוסיף. הוא לא חושש שהשוק החופשי ירחיק לכת מדי כי "זו מטוטלת", ולדבריו דווקא הכלכלה החופשית תעזור יותר לחלשים. "אני מוכן לוותר על ההקצבות לקבוצות ספורט כי לא מחלקים אותן נכון", הוא מסכם.

שחר אילן

אסי טיכטל, צילום: שחר אילן אסי טיכטל | צילום: שחר אילן אסי טיכטל, צילום: שחר אילן

קלפי 144, תל נורדאו, ת"א

אודל, בת 43 מתל אביב, טוענת ש"הנושאים הכלכליים לא השפיעו על הבחירה שלי הפעם. רק הרצון העז להחליף את השחיתות". היא הייתה רוצה ש"מישהו מכחול לבן יהיה שר האוצר, או אורלי לוי אם תעבור את אחוז החסימה. אבל אני לא מאמינה שזה יקרה.

דוד, בן 38, טוען שהצביע למי "שמקדם יותר חופש כלכלי, ומי שמקדם את המלחמה בשחיתות ההסתדרותית. הייתי רוצה ששר האוצר הבא יהיה גלעד אלפר, שטייניץ או שקד, וזה היה הגורם העיקרי להצבעה שלי".

עמרי מילמן

קלפי 30, רמת עמידר, רמת גן

לדורון לא משנה כרגע מי יהיה שר האוצר. "קודם כל שיהיה מהליכוד ואחר כך נדבר", הוא אומר. עבורו, "לנושאים הכלכליים אין שום קשר להצבעה, זה לא משנה לי. מה שמשנה זו העובדה שטוב לנו ולכן השמאל נעזר בתקשורת כדי לנסות להפיל את ביבי אישית. זה התחיל לפני חמש שנים כשהבינו שהעם לא רוצה שביבי ילך, ואז פתאום מצאו צוללות".

מצביעים ברמת גן, צילום: תומר הדר מצביעים ברמת גן | צילום: תומר הדר מצביעים ברמת גן, צילום: תומר הדר

"טוב לנו, וגם עם מפלגה אחרת לא נרגיש שינוי", טוענת רינת. "לכן נושאים כלכליים פחות קשורים לבחירה שלי. אמרו מחיר למשתכן, אמרו סלולר, לא השיגו הרבה ואנחנו בתור ציבור לא מרגישים את זה וזה לא משנה", היא מסבירה. לשאלה מי תרצה לראות כשר אוצר היא עונה: "כולם חוץ מדרעי. הוא גנב".

תומר הדר

הקלפי בבית הספר אלישבע, דרך הבנים, פרדס חנה

יוחנן סופר מספר שלא בחר בהתחשב בנושאים כלכליים. "הם לא נוגדיםת את הבחירה שלי, אבל לא היו השיקול המרכזי שלי בבחירה". בנוגע לשר האוצר, "אין מישהו ספציפי שאני רוצה, אבל יש כמה שלא הייתי רוצה".

יוחנן סופר, צילום: דותן לוי יוחנן סופר | צילום: דותן לוי יוחנן סופר, צילום: דותן לוי

אבישור מלאכי עמנואל טוען שהצביע למי שיסייעו לשכבות החלשות. "הכוונה היא לא להבטחה לסייע למעמד הביניים, אלא לסיוע ממשי לשכבות הנמוכות". בנוגע לשר האוצר הבא הוא מודה שאינו יודע מי המועמד המתאים, "אבל יש מועמדים שאני בטוח שיוכלו להיכנס לתפקיד וללמוד את החומר במידת הצורך".

דותן לוי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
,יבי פשע השחית ופגע בחיים של רוב בתי האב החיים בחו
ביבי הפך אותנו עם ישראל לבעלי החיים תחת חוב כספי כבד , ואם שתי מיליון תיקים בהוצאה לפועל שמאיימים על חיינו ביבי יצר כאן תעשייה משגשגת של גביית מיסים מהעם דרך שעור מס הגבוה בעולם שבחישוב פשוט כשמחברים את שעור מס' ההכנה+ המעמד+ הביטוח הלאומי+ תשלומי קופת חולים מגיעים לכ85 /. מס סכום , וזהו סכום שאין שני לו בעולם וכך הופכת תעשיית המיסים והדוחות לתעשייה החזקה והיצרנית של ישראל , ויותר מהאייטק שמייצר הכנסות ענק ובזכות שתי אלו כמובן שישראל מתעשרת , והאזרחית הופכים בא ליותר ויותר עניים
בן הארץ  |  09.04.19
לכל התגובות