אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל מכה את אמזון: השיקה באוסטרליה את שירות משלוחי הרחפנים הראשון בעולם צילום: Wing

גוגל מכה את אמזון: השיקה באוסטרליה את שירות משלוחי הרחפנים הראשון בעולם

הרחפנים יעבירו גלידה, שוקולד, לחם, ציוד גולף ופריטים אחרים בפיילוט רחב שנערך בקאנברה הבירה, ויכלול תריסר בתי עסק. בכך, מקדימה גוגל את יריבתה ענקית הסחר, שהיתה הראשונה לחשוף פרויקט משלוחי רחפנים עוד ב-2014

09.04.2019, 15:29 | רפאל קאהאן
אלפבית (גוגל) זכתה בניצחון חשוב היום (ג') במאבקה מול אמזון לאחר שהציגה שירות משלוחי רחפנים מסחרי ראשון באוסטרליה. על פי הדיווח של של ABC אוסטרליה, השירות יושק בחמש שכונות פרברים של הבירה קאנברה. בשלב ראשון הרחפנים, שמופעלים על ידי חברת Wing של אלפבית, ישמשו למשלוח של תרופות, קפה, ומוצרי מזון קטנים.

קראו עוד בכלכליסט

אמזון היתה צפויה להיות זו שתשיק שירות כזה לפני המתחרים; היא עמלה על כך והציגה כבר ב-2014 את התשתיות להפעלת הרחפנים ואף החלה בניסויים מוגבלים בבריטניה. אבל זו אלפבית שזכתה בבכורה. Wing, הסטארט-אפ שמפעיל את השירות הפך מפרויקט פנימי שלה במעבדות X לחברת בת לפני כשנה, כשהוכחה יכולתו הטכנולוגית.

מל"ט המשלוחים של Wing, צילום: Wing מל"ט המשלוחים של Wing | צילום: Wing מל"ט המשלוחים של Wing, צילום: Wing

הניסויים באוסטרליה החלו מהרגע שזכתה לעצמאות וכעת אלה תורגמו לאישור רשמי של CASA - רשות התעופה האוסטרלית. "עברנו על כל בדיקות הבטיחות האפשריות", אמר דובר הרשות לרדיו ABC המקומי. הוא גם ציין שלווינג יוענקו הקלות מסוימות, "אבל כולם יכולים להיות רגועים, מבחינה בטיחותית זה יעבוד בדיוק כמו עד עכשיו".

הניסוי המוגבל שבוצע עד כה בפרבר בונית'ון בקאנברה כלל כאלף משלוחים ללא תקלה. אך התושבים כן התלוננו על הרעשים שמקימים הרחפנים כשהם עוברים מעל לבתיהם. מאז פיתחה ווינג גרסה חדשה של הרחפן עם רמת רעש נמוכה אף יותר. המשלוחים יפעלו כעת עבור כתריסר עסקים באיזור הצפוני של העיר. בהמשך יורחב היצע המוצרים גם לגלידות, שוקולדים, לחם ואפילו ציוד גולף.

המהלך של אלפבית אינו ברור; גוגל עצמה לא תעשה שימוש בשירות אלא תעמיד אותו לרשות קמעונאים. מדובר במערך עצום שידרוש השקעה גדולה מצידה כדי לפתח אותו. עבור אמזון המהלך יותר הגיוני מפני שהוא גם פותר לה בעיה פנימית. אלפבית עצמה לא תוכל להסתפק בשירות רחפנים בלבד כדי להצליח לבנות עסק. היא תצטרך להוסיף גם שירותי משלוחים קרקעיים ובזה היא לא מתמחה עדיין.

כעת ככל הנראה שאמזון תזדרז להציג שירות דומה; היא לא תוכל להשאיר את ההובלה בידי אלפבית ללא תשובה. גוגל ואמזון הפכו ליריבות במספר הולך וגדל של תחומים בשנים האחרונות. החל ממחשוב ענן, סטרימינג, סייעניות חכמות ובינה מלאכותית - שתי ענקיות האינטרנט הולכות ראש בראש. יש לקוות שהמאבק הזה יספק ערך למשתמשים שלהן ולא יוביל להשקה מואצת של מוצרים ושירותים אפויים למחצה.  
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות