אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אירופה תוקפת את התגובה ה"מוגזמת" של ארה"ב נגד איירבוס צילום: שאטרסטוק

אירופה תוקפת את התגובה ה"מוגזמת" של ארה"ב נגד איירבוס

ארה"ב החליטה להטיל מכסים של 11 מיליארד דולר על מוצרים מיובאים מאירופה בעקבות החלטת ארגון הסחר העולמי לפיה אירופה העניקה לאיירבוס סובסידיות פסולות; נציבות האיחוד האירופי טוענת שההצעה האמריקאית ניתנה בחוסר סמכות: "צעדי התגובה שנובעים מהחלטת ארגון הסחר העולמי יכולים להיקבע רק על ידי הבורר של ארגון הסחר "

09.04.2019, 15:49 | שירות כלכליסט

האיחוד האירופי דוחה בתקיפות את ההודעה האמריקאית בדבר הטלת מכסים על מוצרים מיובאים מהאיחוד, ומאיים בצעדי הגנה משלו. ארה"ב הודיעה אתמול כי היא שוקלת להטיל מסים של 11 מיליארד דולר על מוצרים מאירופה, בתגובה לקביעת נציבות הסחר העולמי לפיה ארה"ב נפגעת מהסובסידיה שמעניק האיחוד לאיירבוס.  

קראו עוד בכלכליסט

ארה"ב ואירופה נאבקות כבר יותר מעשור בנושא הסובסידיות לחברות התעופה, על רקע תביעות חוזרות נגד סיוע לא חוקי ליצרניות - בעיקר מצד ארה"ב נגד האיחוד והסיוע שלו לאיירבוס. האיחוד טען שבואינג נהנית למעשה מסבסוד דומה מצד הממשל הפדרלי בארה"ב. בשנה שעברה, בתום מאבק משפטי ממושך, קבע ארגון הסחר העולמי שלסובסידיות שניתנו לאיירבוס היו "השפעות מזיקות" על ארה"ב. ואולם בהחלטה קודמת מ-2012 קבע הארגון שאכן גם בואינג זכתה לסובסידיות מצד ארה"ב.

אתמול הודיע משרד הסחר האמריקאי שבכוונתו להטיל מכסים על סחורות אירופיות, בהן מטוסים, דגים, מוצרי חלב ומשקפיים, וכן שמן זית ויין. בהודעה מוערך הנזק מהסובסידיות שמעניקה אירופה לאיירבוס ב-11 מיליארד דולר בשנה, אף המספר נתון להחלטת הליך הבוררות בארגון הסחר העולמי, שצפויה להתפרסם במהלך הקיץ.

מניית איירבוס מגיבה בירידה של 2% בפריז בתגובה להודעה האמריקאית ובהמשך התאוששה מעט, עד למינוס 1.5% בשעה 14:00 (שעון פריז). דובר מטעם החברה אמר שאין שום בסיס חוקי למהלך האמריקאי, ושהאיחוד האירופי ממלא את כל פסיקות ארגון הסחר. הנציבות האירופית יצאה בביקורת נגד ההחלטה.

"האיחוד האירופי בטוח שהצעדים שעליהם ההודעה מתבססת הם מוגזמים לחלוטין. צעדי התגובה שנובעים מהחלטת ארגון הסחר העולמי יכולים להיקבע רק על ידי הבורר של ארגון הסחר", אמר דובר הנציבות האירופית.

דובר הנציבות הדגיש שבריסל מוכנה לנקוט בצעדי תגובה משלה, על סמך ההחלטה המוקדמת של ארגון הסחר נגד בואינג. "ההחלטה על זכות התגובה של האיחוד האירופי מתקרבת גם כן, והאיחוד יבקש מהבורר שמונה על ידי ארגון הסחר העולמי לקבוע מהן זכויות התגובה שלו", אמר הדובר האירופי.

איירבוס , צילום: שאטרסטוק איירבוס | צילום: שאטרסטוק איירבוס , צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות