אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקואליציה שתאפשר לנתניהו לכהן כרה"מ במהלך משפטו צילום: EPA

הקואליציה שתאפשר לנתניהו לכהן כרה"מ במהלך משפטו

הרוב המכריע של הציבור הצביע לשתי מפלגות גדולות על הרצף מרכז-ימין; אך הוא יאלץ לשלם את מחיר הקואליציה הכי אנטי דמוקרטית בתולדות ישראל ובה מפלגות שהן נגד שוויון לנשים, להט"בים, רפורמים, ונגד זכויות לגויים ולערבים

10.04.2019, 08:26 | משה גורלי

1. נדמה שהתסריט לקואליציית ימין קיצוני חרדים יתממש. הקואליצייה הכי אנטי דמוקרטית בתולדות המדינה תקום בבחירות דמוקרטיות, בקולות החרדים והכהניסטים שהדמוקרטיה משוקצת ונדמית בעיניהם כתועבה. הם נגד שוויון לנשים, להט"בים, רפורמים, ונגד זכויות לגויים ולערבים. זהו אחד האבסורדים, סוג של פצצה מתקתקת שטמונה בד.נ.א הדמוקרטי ומסמיכה את הגוף לבצע סוג של התאבדות. וההיסטוריה מלמדת שזו לא הפעם הראשונה שזה קורה.

קראו עוד בכלכליסט

2. הרוב המכריע הביע אתמול בקלפי משאלה שאותה ככל הנראה לא יקבל: ממשלת אחדות. 70 מנדטים במצטבר לשתי המפלגות הגדולות שההבדלים ביניהן מזעריים - שתיהן על הרצף מרכז-ימין. זה מה שרוצה הרוב המכריע של הציבור, ולמה שלא יקבל: כי לנתניהו תהיה אפשרות להקים קואליציה שתחלץ אותו מכתב אישום באמצעות החסינות/חוק הצרפתי, או תאפשר לו לכהן כראש ממשלה במהלך משפטו. טובת נתניהו תגבר על טובת המדינה.

המשמעות היא שהחרדים, כהרגלם, יקבלו את ועדת הכספים, את הפטור מגיוס, את המשך הפגיעה ברפורמים ובקשרים עם יהדות ארה"ב. והסמוטריצ'ים אולי יקבלו גישה לחינוך, לרפורמות משפטיות להתנחלויות - תקציבים ואולי סיפוח. את כל המחירים האלה רובו המכריע של הציבור ממש לא רוצה לשלם והוא כנראה ישלם.

בנימין נתניהו, צילום: EPA בנימין נתניהו | צילום: EPA בנימין נתניהו, צילום: EPA

3. הבחירות התנהלו כמשאל העם - בעד או נגד ביבי - שהסתיים בתיקו 35. מעניין לבדוק איפה קוששו הגדולים את קולותיהם. ארץ ישראל השנייה הצביעה לנתניהו, הראשונה לגנץ. טבריה, דימונה, שדרות, קריית שמונה ואור עקיבא לביבי; תל אביב, חיפה, גבעתיים וסביון לגנץ. כך גם בחלוקת ההצבעה בין העשירונים. העליונים לגנץ, התחתונים לביבי, כשכמעט אין לו חבר אחד שלא נמנה על האלפיון העליון. הדפוס הזה שמקיים את הבייס הליכודי מאז ימי בגין לא רק שאינו משתנה, אלא מעמיק. אפשר לראות בזה הצבעה שבטית ואפשר לראות בזה את המשך הנקמה במפא"י שהקימה את המעברות ושלחה את עולי צפון אפריקה לעיירות הפיתוח. והנקמה לא מופנית כלפי מי שפגע בהם, אלא למי שמאיים לפגוע בנתניהו שמזוהה כמותם כמקופח האליטות הנצחי. את המותג הזה מקפיד ביבי לטפח.

4. החרדים עלו ב-3 מנדטים (13 בכנסת היוצאת) והערבים ירדו ב-3 מנדטים (גם כן 13 בכנסת היוצאת). לשינוי הזה במפה יהיה חלק גדול בניצחונו הברור של גוש הימין. החרדים התגייסו, הערבים השתמטו. החרדים ישכילו לגבות את המחיר ואילו והערבים איבדו את הסיכוי לשנות את חוק הלאום ולהוסיף את השוויון המיוחל. הכדור הזה נמצא כרגע בעתירה בבג"ץ, ומי יודע, אולי בתת ההכרה של השופטים תחלוף המחשבה: אם את הערבים זה לא מעניין למה שאנחנו נתאמץ ונסתכן עבורם.

5. ברגעים אלה, עדיין לפני קולות החיילים, נפתלי בנט ואיילת שקד בחוץ. הם נענשו על "בגידת" הנטישה את הבית היהודי. בנט גרר את שקד להימור הזה, שמנע ממנה לממש את האהדה כלפיה על פועלה במערכת המשפט ואת ההערכה לכישוריה. במערכת המשפט נושמים לרווחה הבוקר, כי שקד לאחר שצברה ניסיון בקדנציה הקודמת, איימה לשוב למשרד המשפטים נחושה להעמיק את החיסול. לעבור מסיכולים ממוקדים להפצצות שטח: לבטל את הוועדה למינוי שופטים, לבטל את המהפכה החוקתית של ברק. אבל השמחה עוד תתברר כמוקדמת אם יריב לוין יירש אותה במשרד המשפטים. לפחות לפי הרטוריקה שלו הוא יתחיל ישר בהפצצות השטח. הנחמה היא כדברי אלה שמכירים אותו: נביחתו חזקה מנשיכתו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות