אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק ממשיכה לעקוב אחריכם גם אם השבתתם את החשבון צילום: שאטרסטוק

פייסבוק ממשיכה לעקוב אחריכם גם אם השבתתם את החשבון

החברה מבצעת ניטור גלישה דרך כפתורי הלייק והשיתוף שמוטמעים במאות מיליוני אתרים בעולם, ויכולה להמשיך לתחזק את המידע שלה על כל משתמש גם אם הקפיא את חשבונו. זאת, בשעה שהריגול האמור לא מתואר במסמך תנאי השימוש שלה

10.04.2019, 12:03 | רפאל קאהאן

פייסבוק ממשיכה לעקוב אחר משתמשים שהשביתו את החשבון שלהם, ולנטר את פעילותם המקוונת דרך כפתורי הלייק והשיתוף שמותקנים בכ-275 מיליון אתרים; כך מגלה תחקיר של אתר cnet. לפי ממצאיו, מבצעת הרשת החברתית ניטור גם במקרה של מחיקת החשבון והחלפתו באחר.

קראו עוד בכלכליסט

אחד מכתבי האתר השבית את החשבון שלו בכל פעם שהתנתק מפייסבוק, והתחבר לרשת החברתית רק לעיתים רחוקות עבור סדנה מקוונת שעבר במסגרת לימודיו. הוא שם לב שבכל פעם שהתחבר, הוצגו לו פרסומות שקשורות לתחומי עניין חדשים שאימץ ולא שיתף או הציג בפייסבוק. הוא חשד ולכן פנה לרשת החברתית, שהשיבה שניטור הגלישה שלו אכן נמשך, משום שלראייתה הקפאת חשבון היא משהו זמני, ומדובר במשתמש שיחזור לשירות שלה.  

פרטיות בפייסבוק? כנראה שרק במחיקה מלאה, צילום: שאטרסטוק פרטיות בפייסבוק? כנראה שרק במחיקה מלאה | צילום: שאטרסטוק פרטיות בפייסבוק? כנראה שרק במחיקה מלאה, צילום: שאטרסטוק

ואולם, במסמך תנאי השימוש לא מפרטת פייסבוק את המדיניות הזו. כל שנכתב הוא "השבתת החשבון תוביל להשבתת הפרופיל שלך ותסיר את שמך ואת תמונתך מרוב הדברים ששיתפת בפייסבוק. חלק מהמידע עדיין יהיה גלוי לאחרים, כמו שמך ברשימת החברים והודעות ששלחת".

מומחי פרטיות ציינו שהעובדה שפייסבוק לא מפרטת את מה שהיא ממשיכה לבצע עשוי להוות הפרת פרטיות. "רוב האנשים מצפים לפחות איסוף מידע או הפסקה מוחלטת שלו בזמן ההשבתה. בסופו של דבר השבתה אומר להפסיק לפעול", הסביר גבריאל ויינברג, מייסד מנוע החיפוש DuckDuckGo ופעיל הגנת פרטיות ידוע.

הדרך היחידה להימנע מהמעקב של פייסבוק הוא למחוק את החשבון לחלוטין, להשתמש בדפדפן במצב פרטיות או הסתרה ולהימנע משימוש באפליקציות שקשורות לה כמו ווטסאפ ואינסטגרם. הרשת החברתית הטמיעה עצמה בתוך האינטרנט כולה בצורה כה נרחבת ועוצמתית, שזהו כנראה הפיתרון היחיד בשלב זה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות