אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברקת למוסדיים: בצעו ניתוח עצמאי ואל תסתמכו באופן עיוור על אנטרופי צילום: אלכס קולומויסקי

ברקת למוסדיים: בצעו ניתוח עצמאי ואל תסתמכו באופן עיוור על אנטרופי

הרשות דורשת מהגופים בפיקוחה לקבל החלטות הצבעה באופן עצמאי בחברות בהן הן משקיעות. זאת בשונה מהנהוג היום שבו רובן מתבססות על חוות דעת של חברות ייעוץ חיצוניות; בנוסף יאפשר לפנסיות להגדיל ההשקעות בקולגות מ-5% ל-7.5%

10.04.2019, 19:13 | רחלי בינדמן

משה ברקת הממונה על שוק ההון מקיים את הבטחותיו לעודד אקטיביזם מוסדי בשוק ההון. היום (ד') הודיע ברקת כי יצא במהלך הסדרה, שתכליתה להגביר את המעורבות של הגופים המוסדיים בחברות בהן הם משקיעים, לטובת העמיתים והחוסכים.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת הרפורמה, הרשות תאפשר לגופים המנהלים כספי חוסכים (בהבחנה מהשקעות ה'נוסטרו' של התאגידים) להחזיק עד 7.5% במניות גופים מוסדיים, תוך דרישה כי יפעלו באופן מודע ועצמאי בעת השתתפותם באספות מחזיקי ניירות ערך.

זאת, בניגוד לתקרת אחזקות של 5% הקיימת היום לאחזקה בחברות ביטוח ובדומה לשינוי שאישרה המפקחת על הבנקים לאחזקת המוסדיים במניות הבנקים.

לפי ברקת "לגופים המוסדיים השפעה משמעותית על החברות הנסחרות בבורסה, היות ובאופן מצרפי הם המחזיקים בבלוק המניות הגדול ביותר ברוב החברות, למעט בעל השליטה, ככל וישנו. השפעת המוסדיים על השוק עשויה להתעצם, לאור העלייה במספר החברות בהן אין בעל שליטה".

במסגרת ההסדרה המתוכננת, תפרסם הרשות טיוטת מדיניות היתר החזקה, לפיה יתאפשר לגופים המנהלים כספי לקוחות (קרנות פנסיה, קופות גמל, חברות ביטוח, קרנות נאמנות וקרנות סל) להחזיק עד 7.5% (חלף 5%) במניות גופים מוסדיים ללא בעל שליטה, בכפוף לקבלת היתר מהממונה על רשות שוק ההון, כאשר המגבלות החלות כיום על בעלי השליטה ועל חשבונות הנוסטרו ימשיכו להתקיים.

על מנת לקבל מראש היתר להחזקה כאמור, ידרשו הגופים הרוכשים להצהיר כי הרכישה נעשית במסגרת מהלך עסקיהם הרגיל, למטרות השקעה עבור לקוחות, ולא מתוך כוונה לכוון את עסקי הגוף המוסדי.

כמו כן, הרשות מבקשת לקבוע לגופים בפיקוחה המנהלים כספי לקוחות סדרי התנהלות חדשים בהצבעות באספות בעלי מניות. גופים אלו ידרשו לקבל החלטות הצבעה באופן עצמאי מהחלטות ההצבעה של גופי הנוסטרו. כמו כן, גופים אלו ידרשו להתבסס על אנליזה עצמאית בשונה מהנהוג היום שבו רבות מהן מתבססות על חוות דעת של חברות ייעוץ חיצוניות כמו אנטרופי.

משה ברקת הממונה על רשות שוק ההון , צילום: דוברות האוצר משה ברקת הממונה על רשות שוק ההון | צילום: דוברות האוצר משה ברקת הממונה על רשות שוק ההון , צילום: דוברות האוצר

חובת ההצבעה של גופים אלו תתבסס על מבחן האינטרס הכלכלי של העמיתים. בהתאם ידרשו הגופים המנהלים ביחס לחברות ללא בעל שליטה להצביע על כל הנושאים המובאים לסדר היום, אלא אם סברו כי הימנעות מהצבעה אינה פוגעת בעמיתים.

החלטתם כיצד להצביע תתקבל באופן מיודע ועצמאי, על ידי ועדת ההשקעות של כספי העמיתים, אשר תבחן ותנתח את הנושאים המובאים לסדר היום של האסיפה הכללית, תפרסם את החלטתה כיצד להצביע ואת נימוקיה.

יוזכר כי במסגרת תיקון תקנות נוסף, אשר הוגש על ידי שר האוצר, תחוזק עצמאותה ומקצועיותה של וועדת ההשקעות המנהלת את כספי העמיתים, היות ויכהנו בה רק נציגים חיצוניים נטולי זיקה לחברה המנהלת או לבעל השליטה, אשר עומדים בדרישות כשירות ומקצועיות גבוהות.

הממונה על רשות שוק ההון, ד"ר משה ברקת אמר היום בכנס של מכון קסירר בתל אביב: "האפשרות של ציבור החוסכים להגדיל את החזקתם בגופים מוסדיים שבהם אין שולט, תשרת בראש ובראשונה את החוסכים לפנסיה, שיוכלו ליהנות מהשקעות אלה וגם תסייע בשימור יציבותם ואיתנותם של גופים מוסדיים בלא שולט.

לענין השתתפות הגופים המוסדיים באסיפות כלליות, אני סבור כי אחריות חברי וועדת ההשקעות והפועלים מטעמה כלפי העמיתים, מחייבת אותם לשקול באופן עצמאי, מיודע, נטול אינטרסים זרים או ניגודי ענינים את אופן הצבעתם באסיפות הכלליות.

החשיבות של ניהול ההשקעה ומיצוי הזכויות הגלומות בה עבור העמית, לרבות על דרך של השתתפות באסיפה, חשוב לא פחות מביצוע ההשקעה עצמה. העלאת סטנדרט המעורבות של הגופים המוסדיים בחברות הנסחרות בבורסה, צפויה להוביל לשיפור הממשל התאגידי בחברות הנסחרות, ושכלול השוק, ובכך מוגשם אינטרס ציבורי חשוב נוסף".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות