אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה בספירת קולות החיילים: האם בנט ושקד יעברו? צילום: מוטי קמחי

דרמה בספירת קולות החיילים: האם בנט ושקד יעברו?

הימין החדש מתקרבת מאוד לכניסה למליאה: כרגע יש לה 3.26 אחוזים, מעט יותר מאחוז החסימה, אך הספירה נמשכת: "מתפלל לה' ונלחם על כל קול", אמר בנט מחוץ לביתו. אם יעברו את אחוז החסימה, תשתנה חלוקת המנדטים בין המפלגות השונות. רע"ם-בל"ד עוברת לפי שעה

11.04.2019, 09:41 | סער הס וירון דרוקמן, ynet
דרמה של ממש בספירת הקולות האחרונה, הקולות במעטפות הכפולות: מפלגת הימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד מתנדנדת סביב אחוז החסימה. אחרי ספירת יותר מ-178 אלף קולות במעטפות חיצוניות, לבנט ושקד 3.26 אחוזים מהקולות (לעומת 3.25 - השיעור הדרוש לכניסה לכנסת). נכון לשעה 7:40 בבוקר (יום ה') חצו בנט ושקד בקושי את אחוז החסימה בזכות 480 קולות - אולם הספירה נמשכת.

נפתלי בנט אמר לכתבים מחוץ לביתו ברעננה: "אני מתפלל לה' ונלחם על כל קול, שיהיה בוקר טוב". אם אכן יעברו בנט ושקד את אחוז החסימה תשתנה תמונת חלוקת המנדטים בין המפלגות השונות. במקרה שכזה ייתכן שכחול לבן תאבד שני מנדטים ותתייצב על 33, יהדות התורה עלולה לאבד מנדט לשבעה מנדטים וגם איחוד מפלגות הימין עלולה לאבד מנדט לארבעה מנדטים.

מימין נפתלי בנט ואיילת שקד, צילום: אוראל כהן, אביגיל עוזי מימין נפתלי בנט ואיילת שקד | צילום: אוראל כהן, אביגיל עוזי מימין נפתלי בנט ואיילת שקד, צילום: אוראל כהן, אביגיל עוזי

ספירת המעטפות הכפולות, בעיקר קולות החיילים בצה"ל, אמנם החלה כשזהות ראש הממשלה כבר ידועה וידועה גם זהות מרבית אם לא כל שותפיו הקואליציוניים - אבל שאלת כניסת הימין החדש לכנסת עדיין לא הוכרעה סופית.

ניתוח תוצאות ההצבעה ביישובים הדתיים מלמד כי הימין החדש ספג שם מהלומה, וכי רוב חובשי הכיפות נותרו נאמנים למפלגה שאותה עזבו בנט ושקד ושהתאחדה עם עוצמה יהודית תחת מכבש לחצים של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בצל האי-ודאות, הביע השר בנט תקווה ביממה האחרונה שיצליח להיכנס לכנסת בזכות קולות החיילים: "כל חיי נתתי את כל שיכולתי למען העם הטוב הזה. תמיד הייתי חייל של המדינה. כלוחם בסיירת מטכ"ל, כיזם היי-טק, כשר חינוך של ישראל ובקבינט צוק איתן. עכשיו החיילים יחליטו איפה אמשיך להילחם בשבילם. אני מאמין בנצח ישראל ולעולם לא אפסיק לתת לה הכול".

כרגע כאמור הימין החדש בכנסת, אבל הספירה עדיין לא הסתיימה. למפלגה הערבית רע"ם-בל"ד, שקיבלה ככל הנראה קולות לא מעטים מאסירים המצביעים אף הם במעטפות כפולות, 3.38 אחוזים ולא נראה שתידרדר אל מתחת לאחוז החסימה.

מספירת הקולות במעטפות כפולות עולה כי הליכוד קיבל 39 אחוזים, מעט יותר מכחול לבן (38%). מדובר בפער דומה לזה שנראה בתוצאות הכלליות, אם כי שם כל אחת מהמפלגות קיבלה כ-12% פחות. זהות של משה פייגלין במקום השלישי בקרב החיילים עם 8.8 אחוזים, אך היא עדיין רחוקה מאחוז החסימה (2.77 אחוזים כרגע).

במקום הרביעי אצל החיילים נמצאת מפלגת העבודה (6.03%), לפני בנט ושקד (5.94%), איחוד מפלגות הימין (5.88%), ש"ס (5.36%), מרצ (4.41%), כולנו (4.37%), יהדות התורה (4.27%) וישראל ביתנו (2.45%).

אם גם בסיום ספירת הקולות במעטפות הכפולות תהיה הימין החדש מעל אחוז החסימה, אז למליאה ייכנסו השרים בנט ושקד, בעלי הפועל באר שבע אלונה ברקת וייתכן שגם אל"מ במיל' מתן כהנא, ששירת כמפקד טייסת F-16.

מספר המעטפות הכפולות (חיילים, דיפלומטים, אסירים ומאושפזים) עומד בדרך כלל על כ-200 אלף קולות. בבחירות הקודמות היו 232,681 קולות במעטפות הכפולות מתוך 4,210,884 קולות, כך שהם היוו כ-5.5% מסך הקולות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות