אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי נתן למיי ארכה של 6 חודשים ליישום הברקזיט צילום: רויטרס

האיחוד האירופי נתן למיי ארכה של 6 חודשים ליישום הברקזיט

ראש ממשלת בריטניה מנהלת מגעים עם מנהיג האופוזיציה ג'רמי קורבין, בתקווה למציאת פשרה או תוכנית חלופית שתאפשר עזיבת האיחוד עם הסכם מוסדר

11.04.2019, 08:44 | שירות כלכליסט
מנהיגי האיחוד האירופי הסכימו לבקשת ממשלת בריטניה והעניקו למדינה "הארכה גמישה" של מועד עזיבת האיחוד עד ה-31 באוקטובר.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה התקבלה בתום 6 שעות של דיונים בפסגה שקיימו אתמול בבריסל ראשי 27 מדינות האיחוד. דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית מסר לאחר מכן כי ההארכה מספקת "לבריטניה שישה חודשים נוספים למציאת הפתרון הטוב ביותר". הוא אף הזהיר את בריטניה "נא לא לבזבז את הזמן הזה". טאסק תמך בהארכה ארוכה יותר של שנה. "ההארכה הזו היא גמישה כפי שציפיתי אך קצת קצרה יותר משציפיתי. בכל זאת היא מספיקה כדי למצוא את הפתרון הטוב ביותר", סיכם.

תרזה מיי, צילום: איי אף פי תרזה מיי | צילום: איי אף פי תרזה מיי, צילום: איי אף פי

הברקזיט היה אמור במקור לצאת לדרך כבר ב-29 במרץ – שנתיים בדיוק לאחר שבריטניה הפעילה את סעיף 50 באמנת ליסבון – אולם, הפרלמנט הבריטי דחה 3 פעמים את הסכם המעבר שהשיגה ראש הממשלה תרזה מיי עם האיחוד האירופי, ובעקבות זאת נאלצה לבקש כבר פעמיים דחייה של המועד. לאחר הדחייה הראשונה נקבע הדדליין ל-12 באפריל, וכעת הוא נדחה בקצת יותר מחצי שנה נוספת. מיי ביקשה דחייה עד ה-30 ביוני.

בשלב זה מנהלת מיי מגעים עם מנהיג האופוזיציה ג'רמי קורבין, בתקווה למציאת פשרה או תכנית חלופית שתאפשר עזיבת האיחוד עם הסכם מוסדר. בשל דחיית הברקזיט, בריטניה תידרש לקחת חלק בבחירות לפרלמנט האירופי, שיתקיימו בחודש הבא. עם זאת, מיי מסרה לעיתונאים כי אם הפרלמנט הבריטי יאשר הסכם בריטניה תוכל לעזוב עוד לפני הבחירות.

על פי הדיווחים מביסל, צרפת הפגינה את העמדה הקשוחה ביותר כלפי בריטניה. בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי נשיא צרפת עמנואל מקרון טען כי דחייה מעבר ל-30 ביוני תערער את הגוש כולו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות