אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהג'ונגל להימלאיה: בחירות בדמוקרטיה הגדולה בעולם צילום: איי.אף.פי

מהג'ונגל להימלאיה: בחירות בדמוקרטיה הגדולה בעולם

כמעט מיליארד בעלי זכות בחירה מצביעים החל מהיום בבחירות בהודו. קלפיות נשלחו למטעי תה, משכנות העוני במומבאי והאיים הטרופיים של אנדמן. רה"מ מודי הוא הפייבוריט לניצחון, אבל בפריפריה עשויים להעניש אותו על העוני והאבטלה. היריב הגדול: עוד נציג משושלת גנדי

11.04.2019, 12:12 | ynet

900 מיליון בוחרים מתחילים היום (ה') להצביע בבחירות הכלליות בהודו במסגרת הצבעה מרתונית שתימשך יותר מחודש. לפי הסקרים, ראש הממשלה נרנדרה מודי הוא עדיין המועמד המוביל וצפוי לנצח, אבל התוצאות עלולות גם להנחית עליו מכה בגלל האבטלה ובשל העוני בפריפריה.

כוחות הביטחון של הודו נמצאים בכוננות גבוהה בשל החשש המתמיד מאלימות בזמן הבחירות. רק השבוע נרצחו חמישה בני אדם, בהם מחוקק מקומי, בפעולה שהאחראים לה הם לפי החשד מורדים מאואיסטים. המתיחות מורגשת גם ברשתות החברתיות, שמוצפות בדיסאינפורמציה, פייק ניוז, טרולים ובוטים. הודו היא השוק הגדול ביותר של פייסבוק ושל ווטסאפ.

אלפי מפלגות ומועמדים משתתפים בבחירות שמתקיימות החל מהיום ועד ל-19 במאי. הן נערכות ב-543 מחוזות בחירה ברחבי הודו, מדינה בת 1.3 מיליארד תושבים. התוצאות לא יתפרסמו לפני 23 במאי.

כ-1.1 מיליון מכונות הצבעה יועברו דרך ג'ונגלים או יינשאו במעלה הרים כדי לאפשר לבוחרים להצביע גם באזורים המבודדים ביותר. בשלב הראשון של הבחירות, שכאמור נפתח היום, יכולים להצביע כ-142 מיליון בעלי זכות בחירה.

הקלפיות הראשונות נפתחו במדינות מחוז בצפון מזרח הודו כגון ארונצ'ל פרדש שליד הגבול עם סין, ואחר כך נפתחו קלפיות בחלקים מביהאר שבצפון, שם עמדו נשים לבושות סארי בשלל צבעים בתורים, ובג'אמו ובקשמיר שבהרי ההימלאיה. "זה מרגיש נהדר להצביע, זה הופך אותי לחלק מהמערכת הדמוקרטית", אמר במדינת המחוז אסאם אנורג בארואה, צעיר בן 23.

בחירות היום בהודו, צילום: אי פי איי בחירות היום בהודו | צילום: אי פי איי בחירות היום בהודו, צילום: אי פי איי

בן, נכד, נין: גנדי רוצה להיות רה"מ

בציוץ שפרסם מוקדם בבוקר לכמעט 47 מיליון עוקביו קרא ראש הממשלה מודי לצאת להצביע במספרי שיא. מודי ומפלגת הימין שלו BJP רשמו ניצחון גדול בבחירות של 2014 והפכו למפלגה הראשונה זה 30 שנה שזוכה ברוב מוחלט בפרלמנט. מבקרי המפלגה טוענים שה-BJP מנסה לכפות אג'נדה הינדית על הודו, גורמת להגברת ההתקפות נגד מוסלמים ונגד בני הקאסטה הנמוכה דלית הסוחרים בבשר (פרות נחשבות קדושות אצל ההינדים), משכתבת את ספרי הלימוד בבתי הספר ומשנה את שמותיהן של ערים.

מודי פישט את מערכת המסים והקל את עשייתם של עסקים, אבל נכשל בניסיונו לקיים הבטחות בחירות אחרות, במיוחד אלה הקשורות לאזורים כפריים שבהם אלפי חקלאים ששקעו בחובות התאבדו בשנים האחרונות. הודו היא הכלכלה השלישית בגודלה באסיה, והצמיחה בה איטית מכדי ליצור מקומות עבודה רבים מספיק. כמיליון הודים נכנסים לשוק העבודה מדי שנה, ולפי דיווחים הגיעה האבטלה לשיעור הגבוה ביותר מאז שנות ה-70.

היריב הגדול של מודי בבחירות הוא רהול גנדי בן ה-48, המקווה להפוך לעוד ראש ממשלה משושלת גנדי. הוא מאשים את מודי כי הוא גורם לאסון לאומי. "אתם מצביעים היום עבור נשמתה של הודו. עבור עתידה. תצביעו בחוכמה", אמר היום.

גנדי הוא הנין, הנכד והבן של שלושה ראשי ממשלה לשעבר. המצע של מפלגת השמאל שלו מבטיח לשים סוף לעוני עד שנת 2030 ולהעביר 50 מיליון דולר למשפחות. בתעמולת הבחירות הוא הוצג מחבק איכרית כחושה.

יש לזכור שסקרי דעת קהל בהודו הם כאלה שקשה מאוד להסתמך עליהם. "קשה לחזות את התוצאות", אומר פרסה ונקטשוואר ראו, עיתונאי ופרשן פוליטי ותיק. "זה מזכיר לי את 2004, כשראש הממשלה וג'פאיי וה-BJP הפסידו כשכולם חשבו שהם ינצחו".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות