אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההחלטה הדרמטית של בנק ישראל שכנראה פספסתם צילום: בלומברג, אונ' פנסילבניה

מנועי הכסף

ההחלטה הדרמטית של בנק ישראל שכנראה פספסתם

בהחלטת הריבית ביום שני האחרון נחשפה בפנינו דילמה יחודית לבנק ישראל שלא קיימת באף בנק מרכזי אחר בעולם. על כך דיברנו בפרק ה-52 של פודקאסט מנועי הכסף

11.04.2019, 22:16 | שי סלינס

בין ספירת קולות החיילים לבין נאום הניצחון של מי שלא באמת ניצח, היתה השבוע דרמה כלכלית לא קטנה - החלטת הריבית של בנק ישראל. אמנם, הוועדה המוניטרית בבנק החליטה להותיר את הריבית במשק ללא שינוי, אך החלק המעניין בהחלטה הסתתר דווקא בהודעה של הבנק.

למעשה הבנק הודיע לנו בפעם הראשונה למה הוא שם משקל גדול יותר בהחלטות הריבית שלו. הבנק אמר בהודעה כי מעכשיו סיכוני האינפלציה במשק משניים בהחלטת הריבית לעומת מצב הכלכלה העולמי. במילים אחרות, לא עוד 'אנחנו נעלה ריבית כאשר אנחנו צופים עלייה באינפלציה', אלא 'אנחנו לא נעלה עכשיו ריבית - כי העולם בהאטה'.

לצעד הזה של הבנק יש לא מעט סיכונים. המרכזי שבהם הוא שיתכן שבעתיד הקרוב מאוד הבנק המרכזי שלנו יאלץ להעלות את הריבית מהר מאוד על מנת להילחם באינפלציה - וזאת תוך כדי שבעולם הבנקים המרכזיים מורידים ריביות.

ההחלטה הדרמטית של בנק ישראל שכנראה פספסתם
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאןההחלטה הדרמטית של בנק ישראל שכנראה פספסתם

למעשה, מדובר בדילמה ייחודית לבנק ישראל שלא קיימת באף בנק מרכזי אחר בעולם. ועל כך דיברנו בפרק ה-52 של מנועי הכסף עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות, אורי גרינפלד.

בנימין נתניהו ופרופ בנימין נתניהו ופרופ' אמיר ירון | צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ בנימין נתניהו ופרופ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
תשובה ל-3
בנק מרכזי קיים בכל מדינה בעולם גם המתפתח וגם המפותח. בנק מרכזי ממונה על המדניות המוניטרית באותה מדינה וכן מיעץ לממשלה בנושאים כלכליים פיסיקליים. פרט לייצור ולבקרה על המטבע המקומי אחראי הבנק המרכזי לפקח על הבנקים. מההיסטוריה הקצרה שלנו זכור לי שבנק ישראל הלאים את בנק ישראל בריטניה לאחר שחשף שם אי סדרים ברמה שעלולה לסכן את כספי הצבור באותו בנק. כן טפל הבנק בבעית הבנק למסחר וכל המפקידים קבלו את כספם עד תום. מי שמייתר בנק מרכזי לא יודע על מה הוא מדבר.
אזרח  |  12.04.19
לכל התגובות