אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מודי'ס מתריעה: הקואליציה החדשה לא תסייע לשיפור הפריון במשק הישראלי צילום: עומר מסינגר, שאול גולן, חיים הורנשטיין

בחירות 2019

מודי'ס מתריעה: הקואליציה החדשה לא תסייע לשיפור הפריון במשק הישראלי

לפי חברת הדירוג, השותפות הקואליציוניות בממשלה החדשה לא יתמכו ברפורמות שיגדילו את שיעור התעסוקה הנמוך בקרב האוכלוסייה החרדית; כתוצאה מכך, קצב צמיחת הפריון הכולל המתון של ישראל צפוי להישמר - ולהגביל את דירוג האשראי של המדינה

11.04.2019, 17:21 | עמרי מילמן

סביר להניח שהשותפות הקואליציוניות שירכיבו את הממשלה החדשה לא יתמכו ברפורמות שיגדילו את שיעור התעסוקה הנמוך בקרב האוכלוסייה החרדית. כתוצאה מכך, קצב צמיחת הפריון הכולל המתון של ישראל צפוי להישמר, ולהגביל את דירוג האשראי של המדינה. כך מתריעה היום (ה') חברת הדירוג מודי'ס, במאמר דעה שפרסמה למשקיעים.

קראו עוד בכלכליסט

ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, צילום: אלכס קולומויסקי ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן | צילום: אלכס קולומויסקי ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, צילום: אלכס קולומויסקי

במודי'ס מציינים כי שתי המפלגות הגדולות (הליכוד ומפלגת כחול לבן) לא הציבו בראש סדר העדיפויות שלהן מדיניות כלכלית, אלא התמקדו בסוגיות ביטחוניות. חברת הדירוג מצפה שייעשה מאמץ להוריד את יוקר המחייה ולהגדיל את ההשקעות הציבוריות, כפי שנעשה בממשלה היוצאת, ללא קשר לזהות המפלגה שתוביל את הקואליציה הבאה.

עוד מפרטים האנליסטים בחברה כי תוצאות ראשוניות מצביעות על כך שהליכוד יזכה בתמיכה של עד חמש מפלגות קטנות, אך גודל הממשלה הצפויה מקטין את הסיכוי שזו תכהן קדנציה שלמה. בנוסף מדגישים שם כי כתב האישום שייתכן שיוגש נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בחשד לשחיתות, יגדיל את אי הוודאות וחוסר היציבות של הקואליציה בראשותו. למרות זאת מציינים האנליסטים כי פרופיל האשראי של ישראל גילה יציבות יחסית לחוסר היציבות הפוליטי בישראל, שראתה כבר 34 ממשלות ב-70 שנותיה.

במודי'ס מציינים כי הממשלה החדשה תתמודד עם אתגרים פיסקלים גדולים יותר, לאור כך שלא תהנה מהכנסות חד פעמיות ממיסוי, ומצמיחה גבוהה יחסית כמו בשנים האחרונות. חברת הדירוג, כמו גם בנק ישראל וקרן המטבע העולמית, צופה כי האטה בסחר העולמי תחליש את הצמיחה במשק הישראלי, שנשען במידה רבה על ייצוא.

עוד מציינת החברה, כי פער בהכנסות והוצאות הגבוהות פי שניים מהמתוכנן יביאו להגדלת הגרעון לרמה של 3.5%, אולם גם כי היא מצפה שהממשלה תבצע התאמות בתקציב שיביאו לעמידה ביעד הגרעון של 2.9%, ושבהמשך גם הכנסות משדה הגז לוויתן יסייעו להפחתת החוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות