אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליברמן ידרוש הכרעה מול חמאס, כחלון יתקשה להגן על בתי המשפט צילומים: אבי מועלם , אלכס קולומויסקי

ליברמן ידרוש הכרעה מול חמאס, כחלון יתקשה להגן על בתי המשפט

אף שנתניהו כבר סיכם עם שותפיו הטבעיים על התיקים שיקבלו בממשלתו, חמשת המנדטים של ישראל ביתנו צפויים להקשות עליו לאזן בין דרישות ליברמן והחרדים

13.04.2019, 21:47 | צבי זרחיה

נשיא המדינה ראובן ריבלין צפוי לפתוח ביום שני בהתייעצויות עם סיעות הכנסת לקראת הטלת הסמכות ביום רביעי להרכיב את הממשלה הבאה על ראש הממשלה בנימין נתניהו. עוד קודם לכן, ביום שלישי, צפויה סיעת כולנו של שר האוצר משה כחלון להתאחד עם הליכוד ולקבל בהמשך לידיה את תיק האוצר ותיק נוסף עבור שר הכלכלה היוצא אלי כהן. נראה כי כבר ערב הבחירות סיכם נתניהו עם יהדות התורה, ש"ס ואיחוד מפלגות הימין על השתתפותן בממשלתו החמישית ואף אילו תיקים הם צפויות לקבל. נראה כי כל מפלגות הקואליציה יחויבו לחתום על חוק חסינות חדש, שידרוש רוב בכנסת להסרת חסינות נתניהו והעמדתו לדין.

קראו עוד בכלכליסט

כך, מסתמן כי הסיעות החרדיות ימשיכו לאחוז באותם תיקים: הפנים והפריפריה בתוספת שני סגני שרים שילכו לאריה דרעי ולש"ס, יעקב ליצמן ימשיך לכהן במשרד הבריאות ועמיתו לסיעת יהדות התורה משה גפני בראשות ועדת הכספים. אורי מקלב (יהדות התורה) ימונה לסגן שר החינוך, והסיעה תתבע משרת סגן שר גם עבור מאיר פרוש. לאיחוד מפלגות הימין כבר הבטיח נתניהו שני תיקים בכירים. בצלאל סמוטריץ' תובע את תיק המשפטים ורפי פרץ את תיק החינוך, אך לפי ההערכות הם יקבלו את תיקי החינוך ולצדו את תיק החקלאות או השיכון.

 

המנצח האמיתי של בחירות 2019

 

האתגר העיקרי של נתניהו מסתמן באיזון בין דרישות החרדים לגבי חוק הגיוס ונושאי דת ומדינה ובין דרישות יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שצפוי לקבל לידיו את תיקי הביטחון והקליטה. ליברמן מסתמן כמנצח הגדול בבחירות, שכן אף שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה ואף שסיעת הליכוד גדלה מ־30 מנדטים ל־36 — ראש הממשלה חייב את חמשת המנדטים של ישראל ביתנו כדי להרכיב קואליציית ימין־חרדים בת 65 מנדטים.

ליברמן וכחלון, צילומים: אבי מועלם , אלכס קולומויסקי ליברמן וכחלון | צילומים: אבי מועלם , אלכס קולומויסקי ליברמן וכחלון, צילומים: אבי מועלם , אלכס קולומויסקי

לאחר שנתניהו חזר והודיע בקמפיין הבחירות שלא יישב עם גנץ וכחול לבן הכריזה שלא תשב בממשלת נתניהו, הפך ליברמן ללשון המאזניים. תיקי הביטחון והקליטה עשויים שלא לספק אותו. עוד לפני הבחירות הכריז ליברמן כי "הצטרפותנו לממשלת ימין מותנית בשינוי מדיניות המלחמה בטרור ועצירת הכפייה הדתית בתחומי הגיוס והנישואים האזרחיים. אנחנו הימין האמיתי, החרדים לא". בליכוד ובישראל ביתנו צופים מו"מ נוקשה סביב חוק הגיוס והמדיניות מול חמאס, שבישראל ביתנו רואים את חילוקי הדעות סביבם כגורמים לעזיבתם את הממשלה היוצאת. "לא נאפשר פריצה של הסטטוס קוו ביחסי דת ומדינה ונדרוש מעבר ממדיניות הסדרה למדיינות שמובילה להכרעה מול חמאס", אומרים בסביבת ליברמן.

דרישות אחרות מטעם ליברמן שלנתניהו יהיה קל יותר להיענות להן עוסקות בפנסיית מינימום לקשישים בגובה 70% מהשכר הממוצע במשק, שנאמדת במיליארד שקל בשנה, וכן בעידוד העסקים הקטנים והתעשייה המקומית.

פרסה מהירה לכולנו

 

מאז היוודע תוצאות הבחירות נכנס יו"ר כולנו כחלון לבונקר, כעוס ופגוע על כך שציבור המצביעים העניק לו רק ארבעה מנדטים (לעומת 10 בבחירות 2015) ולא הוקיר לו תודה על מאמציו במשרד האוצר. לאחר שבקמפיין הבחירות חזר והסביר כי הוא מעדיף להתמודד בבחירות עצמאית אפילו במחיר מנדטים מאשר לחבור לליכוד ולהיות תלוי בנתניהו, כעת כחלון מבצע פרסה מהירה. כחלון הבין שאינו לשון מאזניים ושעם ארבעה מנדטים הוא יתקשה להמשיך ולהגן על בית המשפט העליון או לאיים בפירוק הקואליציה כבעבר.

במקום זאת הוא חוזר לליכוד שזיכתה אותו ב־2006 במקום הראשון בפריימריז. הוא יחרוש את השטח ויתחנף למתפקדים בתקווה שיזכרו אותו בבחירות לראשות המפלגה ביום שאחרי נתניהו, אז הוא צפוי להתמודד מול חבריו גדעון סער, גלעד ארדן, ישראל כץ וניר ברקת.

באותו יום שלישי שבו צפוי כחלון להתאחד עם הליכוד צפויה ועדת הכנסת לחקר האשראי שהעניקו הבנקים ללווים גדולים (ועדת הטייקונים) לפרסם את הדו"ח הנוקב שלה. כפי שחשף "כלכליסט", הוועדה צפויה לבקר בעיקר את הרגולטורים שאפשרו לבנקים להעניק אשראי זול ונטול ביטחונות לטייקונים כאליעזר פישמן ונוחי דנקנר. גם הבנקים צפויים לביקורת, אך הוועדה מנועה מלהמליץ על צעדים נגדם. אלא שחצי מחברי הוועדה צפויים לפנות את כיסאותיהם בכנסת ואלו שנותרו צפויים למאבק מול בנק ישראל והבנקים שינסו לטרפד את יישום המלצותיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות