אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מועדון ארוחת הבוקר: עולם הפוך - שוויץ הזולה ביותר, אפריקה היקרה צילום: שאטרסטוק

מועדון ארוחת הבוקר: עולם הפוך - שוויץ הזולה ביותר, אפריקה היקרה

בארבע ערים בלבד ארוחת בוקר סטנדרטית עולה פחות מ-1% מההכנסה היומית: ז'נבה, ברן, דובאי ולוקסמבורג. בלגוס שבניגריה ואקרה בגאנה, על תושב להשקיע יותר מרבע מהכנסתו היומית על אותה ארוחה. בסין על אזרח ממוצע לעבוד כחצי שעה כדי לשלם על ארוחת בוקר

14.04.2019, 14:15 | שירות כלכליסט
ארוחת בוקר הפכה למשהו זול במיוחד עבור תושבי מרכזים טכנולוגיים כמו סן פרנסיסקו והבירות הפיננסיות כמו בשוויץ ודובאי, בעוד במצרים, כמו במדינות נוספות באפריקה שמדרום לסהרה, על תושב לעבוד יותר כדי לממן לעצמו את הארוחה הראשונה ביום.

מדד ארוחות הבוקר העולמי של בלומברג ל-2018 חישב את העלות והזמן היומיים היחסיים שיש להשקיע בכוס חלב, ביצה אחת, שתי פרוסות לחם ופרי. הדירוג התבסס על מחירי שוק שדווחו בדצמבר 2018 באתר Numbeo.com - מאגר מידע מקוון של נתונים שמגיעים ממשתמשים ביותר מ-100 ערים בעולם.

אורחת בוקר קונטיננטלית , צילום: שאטרסטוק אורחת בוקר קונטיננטלית | צילום: שאטרסטוק אורחת בוקר קונטיננטלית , צילום: שאטרסטוק

בהשוואה למדד ארוחת הבוקר של 2017, מצבם של תושבי שוויץ טוב יותר עכשיו לאחר שמשכורותיהם עלו בקצב גבוה יותר מזה של מחיר המזונות הבסיסיים. מתוך 20 הערים שבהן ארוחת הבוקר היא הזולה ביותר באופן יחסי, 5 נמצאות בשוויץ ו-5 באוסטרליה.

בארבע ערים בלבד ארוחת בוקר סטנדרטית עולה פחות מ-1% מההכנסה היומית: ז'נבה וברן בשוויץ, דובאי ולוקסמבורג. זאת לעומת לגוס בירת ניגריה ואקרה בירת גאנה, שבהן על תושב להשקיע יותר מרבע מהכנסתו היומית על אותה ארוחה. בסין על אזרח ממוצע לעבוד כחצי שעה כדי לשלם על ארוחת בוקר.

ארוחת בוקר, שוויץ
ארוחת בוקר, שוויץ צילום: שאטרסטוק

יצוין, כי ככל שההכנסה עולה, החלק היחסי שלה שמושקע במזון יורד אפילו אם מחירי המזון עולים.

בין הערים האמריקניות המרכזיות שבסקר, סן פרנסיסקו, בוסטון ויוסטון, הן המציעות את ארוחות הבוקר הזולות ביותר. האנגז'ו, בה נמצא מטה עליבאבא של ג'ק מא, התבררה כיקרה ביותר מבין 5 הערים הסיניות שנסקרו. 

ארוחת בוקר באפריקה , צילום: שאטרסטוק ארוחת בוקר באפריקה | צילום: שאטרסטוק ארוחת בוקר באפריקה , צילום: שאטרסטוק

30 הערים עם ארוחות הבוקר הכי פחות נגישות מרוכזות בעיקר בדרום אמריקה, מזרח אירופה, דרום מזרח אסיה ואפריקה. רבים מאזורים אלה סובלים מאי ביטחון תזונתי, או גישה מוגבלת למזון מזין וזמין, מה שיכול להוביל לבעיות נלוות כמו מחלות ותת-תזונה.

המדד היה מראה נתונים מוגזמים אף יותר אילו קראקס בירת ונצואלה הייתה כלולה בו. עם זאת, עקב ההיפר-אינפלציה ומצב המטבע המורכב, בירת ונצואלה לא נכללה בסקר השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות