אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאיר שמיר על מטעני החבלה: "בפעם השנייה הבנתי שזו לא טעות, מישהו מנסה להציק לי" צילום: מוטי קמחי

מאיר שמיר על מטעני החבלה: "בפעם השנייה הבנתי שזו לא טעות, מישהו מנסה להציק לי"

בעל השליטה בחברה הציבורית מבטח שמיר אחזקות, העיד בפרשת שבה הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד העבריינים אבנר הררי ואבישי בן דוד שאיימו עליו ועל הזמרת מרגלית צנעני והכדורגלן קובי מוסא

14.04.2019, 16:35 | תומר גנון

בעל השליטה בחברה הציבורית מבטח שמיר אחזקות, מאיר שמיר, העיד היום (א') בבית המשפט המחוזי בת"א במסגרת פרשת הנחת מטעני החבלה ברכבו ובקרבת ביתו בדצמבר 2016.

קראו עוד בכלכליסט

הפרקליטות הגישה כתב אישום בפרשה נגד העבריינים אבנר הררי (63) ואבישי בן דוד (33): מי שהטמינו לכאורה את המטענים, לטענתה כדי להפחיד ולאיים בתמורה לתשלום על שמיר, הזמרת מרגלית צנעני והכדורגלן קובי מוסא.

פיצוץ הרכב של מאיר שמיר בחניון ברחוב הברזל, צילום: אוראל כהן פיצוץ הרכב של מאיר שמיר בחניון ברחוב הברזל | צילום: אוראל כהן פיצוץ הרכב של מאיר שמיר בחניון ברחוב הברזל, צילום: אוראל כהן

המשטרה לא הצליחה לאסוף די ראיות כדי שיוגש כתב אישום נגד מי שהזמין את הטמנת המטענים, ועל כן האישומים הוגשו רק נגד "המבצעים". בפרשת הנחת שני המטענים ברכב ובסמוך לביתו של שמיר מואשם רק בן דוד.

"אין לי סכסוכים עם אף אחד, אמרתי את זה בעדות שלי במשטרה", סיפר שמיר בעדותו היום בבית המשפט." אם אני צריך להמר, אבל זה להמר, ולא מעבר לזה, על מקומות שבהם יכול להיות מקור לדבר כזה, אז זה או מישהו מאוהדי הפועל פ"ת, או שיש לנו, לי ולבנק דיסקונט, מעל עשרים שנה חברה למימון קבלנים, ויכול להיות שאחד החייבים שם – דני לוי (יו"ר קבוצת הכדורגל הפועל פ"ת לשעבר ששמיר היה הבעלים שלה, ת.ג)".

לוי נציין נחקר אומנם בפרשה ושהה במעצר בית של 5 ימים, אך התיק נגדו נסגר. כאמור הפרקליטות לא הגישה עד היום כתב אישום נגד לוי או כל אדם אחר על הזמנה או תשלום עבור הנחת המטענים. לוי עצמו התראיין בעבר לגל"צ בנושא ואמר: "אני לא בסכסוך עם מאיר שמיר, בחיים לא היה לי סכסוך איתו. אני לא חייב לו סנט. מ-2012 אין לנו דיבור או חצי דיבור, ואין לי כעס עליו".

מאיר שמיר: "בפעם השנייה הבנתי שזו לא טעות, מישהו מנסה להציק לי", צילום: מוטי קמחי מאיר שמיר: "בפעם השנייה הבנתי שזו לא טעות, מישהו מנסה להציק לי" | צילום: מוטי קמחי מאיר שמיר: "בפעם השנייה הבנתי שזו לא טעות, מישהו מנסה להציק לי", צילום: מוטי קמחי

"זה לא פיצוץ שמשליכים חצי טון על מטרה בדמשק"

 

שמיר, בעל השליטה בחברת החזקות מבטח שמיר (39.6%), סיפר בעדות על שני האירועים. הראשון (8.12.16), הנחת מטען בסמוך לרכבו בחניון מגדל אור ברמת החיל בת"א שבו נמצא משרדו. "ערב לפני, חזרתי מארה"ב, זה היה יום רביעי בערב. נסיעה קצרה, הייתי בפורום סבן וחזרתי. לא התכוונתי בכלל ללכת למשרד, רציתי לנסוע לקיסריה.

"הייתה לנו בדיוק תקופה שעבדנו על איזושהי עסקה וביקשו מהמשרד שאני אבוא למשרד לכמה שעות לעבור על מסמכים והסכמים לפני שאני נוסע לקיסריה. אני יושב במשרד, באיזשהו שלב, לא יודע מתי, מגיע השליח שלנו במשרד שעובד איתי כבר כמעט 40 שנה, ומספר שהיה פיצוץ בחניה והוא יורד למטה.

"אני מסיים את עבודתי", המשיך שמיר, "ואז אני חושב שעוד מישהו מהמשרד שלי מחליט שהוא יורד למטה לראות מה היה, וגם אני יורד, בשיא הטבעיות. אני בא לפתוח את הדלת ואני רואה את האוטו שלי מוקף בסרט צהוב, אני חושב צהוב, ורואה שוטר שאומר "אסור להתקרב לפה", אז הבנתי שקרה פה משהו סביב האוטו שלי".

שמיר העיד שחשב שמדובר בטעות וכך גם כתב בהודעה לחבריו ובני משפחתו. אלא שכשבוע וחצי לאחר מכן (20.12) שמיר כבר הבין לדבריו שמישהו מנסה לאותת לו. "סביבות שבע וחצי-שמונה, יושב בפינת טלוויזיה, קורא עיתונים, אוכל ארוחת ערב ונשאר לראות טלוויזיה. אני שומע פיצוץ. זה יותר פיצוץ של נפצים במגרשי כדורגל, זה לא פיצוץ שמשליכים חצי טון על איזושהי מטרה בדמשק, זה כאילו פיצוצון.

"שמעתי רעש וראיתי הבזק, אבל זה כזה הבזק, זה לא שאתה מסתכל ורואה, זה משהו ככה בזווית העין. יצאתי בניחותא מהבית לראות מה הסיפור. שני שכנים נמצאים שם בחוץ, הם יצאו לראות מה זה הרעש הזה.

"השכן מביא פנס, ואנחנו מחפשים בחצר שלי ובחצר שלו, כי בשלב הזה אני עוד לא בוודאות מייחס את זה לאירוע אחר, אנחנו מחפשים בחצר של השכן ובחצר שלי, ואז במרפסת שצמוד לחלון ולדלת הזכוכית אנחנו רואים שם כמה חלקים מפוזרים.

של מה?

שמיר: "מה שאני זוכר בוודאות זה שהיה שם מעגל מודפס קטן, אני חושב שהייתה גם בטרייה אחת או שתיים. כשאתה רואה את המעגל המודפס אתה מבין מיד שהיה פה משהו".

אמרת משהו לגבי מעגל מודפס, סוללות, חלק פלסטיק, מהיכן זה מוכר לך?

שמיר: "בטריות מוכרות לי מהמדפים בסופר, המעגל המודפס מוכר לי מתעשיית אלקטרוניקה שבה הייתי מעורב בעבר. אני לא יכול להגיד לך שמזה שראיתי הבנתי, אבל ראיתי מעגל מודפס ושתי בטריות. המשטרה הגיעה מהר ונתתי עדות".

לגבי התחושות שלך, מה התברר לך לאחר אותו מטען שני בבית שלך?

שמיר: "בפעם הראשונה הייתי משוכנע ברמת סבירות מאוד גבוהה שזו טעות וכל מי ששלח לי באירוע הראשון 'היי מאיר, מקווים שאתה בסדר', עניתי בוואטסאפ סטנדרטי לכולם "הכל בסדר, זו כנראה טעות", כך חשבתי.

ובפעם השנייה?

שמיר: "פעם שנייה אותו סגנון הבנתי שזו לא טעות, מישהו מנסה להציק לי".

ואתה יודע להגיד לנו או לבית המשפט מי עומד מאחורי המטענים האלה?

שמיר: "אין לי מושג".

דני לוי - היו"ר לשעבר הפועל פתח תקווה, צילום: אורן אהרוני דני לוי - היו"ר לשעבר הפועל פתח תקווה | צילום: אורן אהרוני דני לוי - היו"ר לשעבר הפועל פתח תקווה, צילום: אורן אהרוני

"דני לוי שטותניק אבל נחמד"

העדות של שמיר התמקדה בהמשך בחשד שהעלה בחקירה שדני לוי, כאמור לשעבר יו"ר הפועל פ"ת, עומד מאחורי הזמנת המטענים – חשד שלא בוסס על ידי המשטרה והתיק נסגר.

"דני היה חבר עמותה בהפועל פ"ת והוא פנה אליי, אני לא זוכר מתי, לפני הרבה שנים", העיד שמיר על הקשר העסקי שנוצר בינו ללוי. "הוא שמע על החברה שיש לי עם בנק דיסקונט. הוא בעצמו יזם בפ"ת בתחום הנדל"ן, וביקש אם אני יכול לסדר לו פגישה עם המנכ"ל של החברה שנקראת מניף'.

"בעקבות הפנייה הרמתי טלפון למנכ"ל החברה, מאור דואק. אמרתי לו - תשמע, יש בחור בשם דני לוי, הוא יזם מפ"ת ואני מכיר אותו, הוא רוצה פגישה איתך, אני לא אומר לך אם לתת או לא לתת ובוודאי לא באיזה תנאים, אני רק אומר לך שהוא בחור נחמד, שטותניק אבל נחמד. זו הייתה ההגדרה".

והחברה ביצע ההתקשרות עם דני לוי?

שמיר: "אני אפילו לא דירקטור שם. בעקבות זאת נוצרה פגישה עם מנכ"ל מניף, עשו איתו כמה עסקאות, לא עסקה אחת. לשמחתי שמעתי ממנכ"ל מניף אחרי שנה או שנתיים שהם עובדים עם דני והם מאוד נהנים ממנו".

עד שמה קרה?

שמיר: "זה לא 'עד ש'. בשנים האחרונות שמעתי כמה פעמים ממנכ"ל מניף שדני רוצה לסיים את ההתקשרות, ושיוותרו לו על יתרת החוב שלו ושישחררו לו את הביטחונות. אני זוכר נכס אחד בוודאות, אולי קצת יותר, והחברה כמובן החליטה לא לשחרר, כי אם אתה חייב ויש לך ביטחונות לא משחררים".

למה הוא ביקש לשחרר אותו מההתחייבות?

שמיר: "כנראה שהוא רצה לעשות שימוש אחר בנכס או בכסף שהוא שווה".

והוא ביקש מהמנכ"ל לשחרר אותו מההתחייבות ואתה אמרת ש...?

שמיר: "עוד פעם, אני אמרתי ברמת השיחה הלא מחייבת שלי עם המנכ"ל, אני לא הדירקטוריון. אמרתי שלדעתי אם הבן אדם חייב – התחייבות צריך לשלם. אפשר לעשות הנחות, אבל את הבסיס צריך לשלם".

אז מה בכל זאת הביא אותך לחשוב על דני לוי כאפשרות אחת מתוך כמה אפשרויות סבירות בעינייך כעומד מאחורי המטענים?

שמיר: "בעבר שמעתי ממנכ"ל מניף שהגיעו אליו כמה אנשים מהמשרד שהוא הרגיש איתם מאוד לא בנוח ודיברו איתו על החוב של דני לוי, אני לא יודע על מה. אמרתי שאם יש פה איזה מקום מועד לפורענות זה הוא, אבל זו הייתה הערכה בלבד, שום ידע".

ובעקבות המטען השני כיצד זה בעצם שינה את דפוס הפעולה שלך בקשר לדני לוי?

שמיר: "לא שינה כלום. מה שקרה מהאירוע הראשון לאירוע השני, שבאירוע השני אני מבין שמישהו מתכוון לדבר איתי. זה מה שהשתנה".

ומה דיברת עם המנכ"ל של חברת מניף לגבי אותו שעבוד של דני לוי לחברת מניף?

שמיר: "מאז הפיצוץ הראשון אני חושב שהשיחה שקיימתי עם מאור דואק, מנכ"ל מניף, הייתה האם יש איזושהי דרמה בחזית דני לוי ומאור עונה לי - מה פתאום, לא יכול להיות, הכל בסדר, אפילו אכלנו במסעדה לפני כמה ימים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות