אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי המכדררים הטובים באירופה ובישראל ומה הם נותנים לקבוצות שלהם? צילום: ראובן שוורץ

מי המכדררים הטובים באירופה ובישראל ומה הם נותנים לקבוצות שלהם?

כדרור זה כנראה הביצוע הקשה ביותר בכדורגל מבחינה פיזית ומוחית ולכן השחקנים שמתמחים בפעולה הזו כל כך נדירים ויקרים

15.04.2019, 10:18 | אוריאל דסקל

כדרור זה כנראה הביצוע הקשה ביותר בכדורגל מבחינה פיזית ומוחית. עבור כדרור נדרשים כוח פריצה, טכניקה גבוהה ויכולות אלתור. זו פעולה מעייפת פיזיולוגית ומנטלית ואולי בגלל זה המכדרר הכי טוב באירופה לא רושם יותר מ-7 כדרורים מוצלחים במשחק. 7 כדרורים מוצלחים ב-90 דקות לא נשמעים הרבה, אבל הם הרבה מאוד. למרות התדמית של חלק מהמכדררים הגדולים בהיסטוריה, מדובר בפעולה מאוד יעילה מבחינה התקפית. לפי נתונים של Opta, כדרור של 10 מטרים או יותר קדימה מוביל ב-14% מהמקרים לבעיטה לשער. לשם השוואה, מגיעים לבעיטה לשער ב-7% מהמהלכים שאין בהם כדרור של 10 מטר או יותר. כלומר, כדרור איכותי מכפיל את הסיכוי לבעיטה לשער. אצל מכדררים טובים מאוד, מגיעים ב-15% מההתקפות שבהן מעורב כדרור ל-10 מטר או יותר. זה קורה בגלל שהמכדרר מייצר דחיפה קדימה של הכדור אבל גם חללים עבור חבריו לקבוצה שנהנים מפחות שמירה עליהם וגם יתרון מספרי לקבוצותיו בחלקים במגרש. כדרור טוב מביא למכדרר שניים-שלושה לעיתים ארבעה שחקנים - זה מפנה שטחים וחללים לחבריו לקבוצה. מבחינה סטטיסטית, כדרור מוצלח מסתיים במסירה מוצלחת, הרמה מוצלחת, בעיטה מוצלחת או כשעושים על המכדרר עבירה.

קראו עוד בכלכליסט

אלן סיינט מקסימין מניס. מכדרר על, צילום: איי אף פי אלן סיינט מקסימין מניס. מכדרר על | צילום: איי אף פי אלן סיינט מקסימין מניס. מכדרר על, צילום: איי אף פי

אז מי הם המכדררים הטובים ביותר באירופה ובישראל? אלו הנתונים של Instat Sport Israel (אינסטט ספורט): המכדרר הטוב ביותר עם 311 ניסיונות כדרור ו-189 כדרורים מוצלחים (60% הצלחה) הוא אלן סיינט מקסימין מניס הצרפתית. מדובר בקשר התקפי בן 22 עם 6 שערים ושלושה בישולים העונה בצרפת אבל ככל הנראה ימצא את עצמו בקרוב בקבוצה גדולה יותר ויהפוך לנשק התקפי כביר ומוכר הרבה יותר. ווילפרד זאהה, הכוכב שהשאיר את קריסטל פאלאס בליגה, במקום השני עם 183 כדרורים מוצלחים מ-330 ניסויים (55% הצלחה). אדן האזר, אחד מהשחקנים הטובים ביותר בפרמיירליג, במקום השלישי באירופה עם 170 כדרורים מוצלחים מ-268 ניסיונות. הכוכב של צ'לסי הוא כנראה המכדרר היעיל ביותר בחמש הליגות הבכירות עם 63% הצלחה, שהניבו 16 שערים ו-12 בישולים (מעורב בהכי הרבה שערים בפרמיירליג העונה). ליאו מסי רשם 169 כדרורים מוצלחים מ-274 ניסיונות (61%) והוא היחיד בטופ 10 המכדררים של אירופה שנמצא מעל גיל 30. מי שמכדרר הרבה וביעילות הוא בדרך כלל כדורגלן צעיר בגלל הקושי הפיזי בפעולה.

המכדרר היעיל ביותר מבין חמש הליגות הגדולות וליגות בסדר הגודל של ליגת העל הישראלי הוא דאמגוז' פאביצ'יץ' מ-NHK רייקה שיצא ל-184 כדרורים והצליח ב-80% מהם. הוא גם קשר מרכזי ולא מגן או שחקן אגף כמו רוב המכדררים האחרים. עלי מוחמד ממכבי נתניה הוא המכדרר המוצלח ביותר בליגת העל. יש לו 146 כדרורים מוצלחים מ-200 ניסיונות (73% הצלחה). אחריו בליגת העל נמצא הקיצוני של בית"ר ירושלים, אנז'-פרדי פלומה, לו יש 124 כדרורים מוצלחים מ-227 ניסונות (54%). עלי ופלומה נמצאים בטופ 20 של המכדררים הטובים בין חמש הליגות הגדולות וליגות כגון הליגה הקרואטית, הליגה השווייצרית, הליגה הבלגית, הליגה הצ'כית, הליגה ההולנדית והליגה הישראלית. הבא אחריהם - והישראלי הראשון ברשימה - הוא לידור כהן ממכבי פתח תקווה שנמצא במקום ה-104 באירופה עם 77 כדרורים מוצלחים מ-142 ניסיונות (54% הצלחה). אחריו נמצא דולב חזיזה מבני יהודה (76 מ-131 ניסיונות) ואז חברו לקבוצה איסמאילה סורו (75 מ-93). נייג'ל האסלבנק מהפועל באר שבע הוא המכדרר השישי הכי טוב בליגת העל (74 מ-126 ניסונות) ואחריו דוד קלטינס מבית"ר ירושלים (73 מ-141 ניסיונות). קלטינס, אוהד ארסנל, לבטח ישמח לשמוע שהוא מוביל בכדרורים על פני גיבור הקאלט של ארסנל לשעבר, ג'רביניו. החלוץ מחוף השנהב נמצא כיום בפארמה ויש לו 72 כדרורים מוצלחים מ-153 ניסיונות. מאור מליקסון רשם 73 כדרורים מוצלחים מ-123 ניסיונות והוא רק במעט טוב יותר ממנור סולומון שעבר בינואר לשאחטר דונייצק אבל נשאר אחד מהמכדררים הטובים ביותר בליגת העל עם 72 כדרורים מוצלחים מ-112 ניסיונות (וכיום ממשיך את העבודה הטובה באוקראינה).

מבחינת פרופיל המכדררים הטובים, אז המכדרר המצוין הממוצע הוא בדרך כלל שחקן כנף צעיר ואתלט - בדרך כלל מרקע של כדורגל רחוב. ניקולא פפה מליל, ג'יידון סאנצ'ו מדורטמונד, איסמעלה סאר מסטאד רן, יוסוף אטל מניס, סטיבן ברחוויין מפ.ס.וו איינדהובן, אלכסנדר בולייביץ' המונטנגרי של בוורן הבלגית, פליפה אנדרסון של ווסטהאם, תיאו בונגונדה מזולטה ורחאם ואחרים מגיעים מרקעים אתנים שונים, אקדמיות שונות ומדינות שונות אבל כולם מצטיינים ביכולת כדרור ועקיפת שחקנים וניתן לייחס לרקע הכדורגל שלהם, ברחובות ובמשחקים רבים בגיל צעיר, את ההצלחה. לפי בדיקות שנעשו באקדמיות שונות ומחקרים רבים על כדורסל וכדורגל (וענפים אחרים בהם צריך אינטלגנציית משחק ואינטלגנצייה טקטית) שהדרכים הטובים ביותר ללמוד את המשחק זה דרך המשחק עצמו. כלומר במה שמכונה deliberate play ולא deliberate practice. זה נקרא Implicit learning, לימוד עקיף או מרומז. זה אימון ולימוד אוטומטי והוא הרבה יותר יעיל. אנחנו רואים בקרב השחקנים הטובים בעולם וגם בטובים ביותר באקדמיה, אלו ששיחקו יותר כדורגל רחוב, כל הזמן חושבים על המשחק, בזמן המשחק, הם לא מודעים לזה שהם מאמנים את היכולות הקוגנטיביות שלהם, את היכולת לחשוב מהר והם אלו שהכי טובים במבחנים הקוגנטיביים בגיל 10-11. היכולות הקוגנטיביות הללו עם אתלטיות טבעית או "מהונדסת" הופכות שחקנים למכדררים טובים.

מה זה אומר? זה אומר שבימינו מועדונים צריכים לנסות לשחזר את הרחוב כמה שיותר בשביל שיהיו יותר מכדררים בכדורגל הישראלי. "אנחנו יודעים שילדים משחקים פחות ברחוב בתקופה הנוכחית, ולכן אנחנו צריכים לשחזר קצת מהאווירה הזו אצלנו" אומר מריין ביוקר, מנהל פיתוח השחקנים של AZ אלקמאר. "אז אנחנו נותנים להם הרבה שעות משחק בסביבה משתנה. קודם כל, הם נדרשים לשחק בעמדות שהם לא רגילים אליהן, הם גם משחקים בהרבה משטחים שונים - דשא, דשא מלאכותי, חול, בטון, אספלט, שערים שהם סלי כדורסל ודברים אחרים. אנחנו גם נותנים להם לשחק עם כדור שונים - למשל כדור עם מרכז כובד שונה, כדור קטן יותר וכו'. זה חשוב מאוד לפיתוח יכולות מוטוריות. ועוד משהו שאנחנו עושים - זה לשחזר את העצמאות שיש במשחק רחוב. אנחנו מאפשרים להם לנהל בעצמם את טורנירים בשולחונות teqball (שולחן טניס שולחן עם כדורגל) ויש לנו אפילו מתקן foot squash, כדורגל סקווש. הכל חלק מ-Performance Playground. אנחנו רואים שהשחקנים יותר יצירתיים בזכות העובדה שהם לא מקבלים הוראות ברורות לגבי מה שהם צריכים לעשות - אלא נותנים להם את האחריות לארגן משחקים שדרכם הם ישתפרו. אתה כמאמן מלווה ומסייע. אה צריך להיות מאוד ברור ולדרוש מאמץ - הם צריכים להבין מה הם צריכים לעשות כדי להיות הכי טובים אבל ילדים לא יכולים ללמוד על ידי שחזור הדברים שאומרים להם לחשוב. על ידי שינון. צריך לתת להם אתגרים שהם צריכים לפתור לבדם. ככה לומדים הכי טוב. אלברט איינשטיין אמר 'משחק זו צורת המחקר הכי טובה'".

עלי מוחמד ממכבי נתניה. המכדרר הטוב בישראל ואחד מהטובים באירופה, צילום: ראובן שוורץ עלי מוחמד ממכבי נתניה. המכדרר הטוב בישראל ואחד מהטובים באירופה | צילום: ראובן שוורץ עלי מוחמד ממכבי נתניה. המכדרר הטוב בישראל ואחד מהטובים באירופה, צילום: ראובן שוורץ

10 המכדררים הטובים באירופה העונה

אלן סיינט מקסימין , ניס - 189 כדרורים מוצלחים (60% הצלחה)

ווילפרד זאהה, קריסטל פאלאס - 183 (55%)

אדן האזר, צ'לסי - 170 (63%)

ליאו מסי, ברצלונה - 169 (61%)

סופיין בופאל, סלטה ויגו - 162 (58%)

תיאו בונגונדה, זולטה ורחאם - 159 (62%)

מהדי קארסלה גונסאלס, סטנדרט ליאז' - 152 (62%)

ניקולא פפה, ליל - 149 (54%)

דאמגוז' פאביצ'יץ', רייקה - 149 (80%)

נתונים מ-Instat Sport Israel (אינסטט ספורט)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות