אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנרג'יאן דיווחה על עלייה של כ-62% בנפח מאגר הגז כריש צילום: אוראל כהן

אנרג'יאן דיווחה על עלייה של כ-62% בנפח מאגר הגז כריש

סוף לקיפאון של שש שנים: חברת האנרגיה היוונית-בריטית הודיעה שנפח הגז במאגר גדל מ-45 מיליארד מ"ק ל-73 מיליארד מ"ק; הגילוי חיובי גם עבור דלק קידוחים שמכרה לאנרג'יאן את מאגר הגז בחוזה שמבטיח תמלוגים ממכירה עתידית

15.04.2019, 10:45 | ליאור גוטמן

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

חברת האנרגיה היוונית-בריטית אנרגי'אן דיווחה הבוקר (ב') על עלייה פוטנציאלית של לפחות 62% בנפח הגז שקיים במאגר כריש. הפרסום מגיע לאחר פענוח הממצאים במקום, זאת לאחר הקידוח שבוצע שם בשבועות האחרונים, ולאחר קפאון של שש שנים בקידוחי אקספלורציית גז במשק המקומי.

קראו עוד בכלכליסט

אנרג'יאן היא הבעלים של מאגרי הגז כריש ותנין, שנמכרו לה באוגוסט 2016 בעבור 150 מיליון דולר, מדלק קידוחים הישראלית שנדחפה לעסקה מכוח מתווה הגז הממשלתי ששאף ליצור תחרות יש מאין בין המאגרים השונים. מאגרי כריש ותנין הכילו במקור כ-67 מיליארד מ"ק (שווה ערך לשש שנות צריכה במונחי המשק המקומי), מתוכם כ-45 מיליארד מ"ק במאגר כריש והשאר במאגר תנין.

          

אסדת קידוח של אנרג אסדת קידוח של אנרג'יאן במאגר הגז כריש | צילום: אוראל כהן אסדת קידוח של אנרג

       

הבוקר דיווחה החברה שלאחר עיבוד של הנתונים שם, נפח הגז במאגר כריש צפון, שהוא חלק ממאגר כריש, גדל בטווח שבין 1 ל-1.5 טריליון רגל מעוקב (TCF), או במילים אחרות שנפח המאגר גדל בלפחות 28 מיליארד מ"ק, מכ-45 במקור לכ-73 מיליארד מ"ק היום, זינוק של כ-62%. התוצאה: נפח הגז שעומד לרשות אנרג'יאן צמח מ-67 מיליארד מ"ק במקור ללפחות 95 מיליארד מ"ק, עם אפשרות להגיע עד לנפח של 112 מיליארד מ"ק, שהוא לשם השוואה כשליש מזה שנמצא במאגר תמר.

מבחינת אנרג'יאן מדובר בבשורות חיוביות: החברה חתמה בשנה החולפת על שורת עסקאות מכר בשוק המקומי תוך הצבת רף מחיר חדש וסביב ממוצע של כ-4.1 דולר ליחידת אנרגיה, נמוך בכ-25% מתמחור העסקאות שהיה נהוג במשק עד היום, והגדלת היצע הגז שבשרותה עשוי לשרת אותה לחתימה של עסקאות אחרות במשק. כזכור אנרג'יאן כבר הודיעה שהיא מתכננת לעבור להפקה מסחרית בתחילת 2021, והגדלת המאגרים שלהם תכניס אותה לתחרות ישירה על שורת חוזים במשק, כאשר המתמודדים הם מאגרי תמר לוויתן.

מי שעוד יכול לחייך עם הגילוי היא שותפות דלק קידוחים, זאת כיוון שחוזה המכירה המקורי של המאגרים קבל תמלוג על בשיעור של כ-8% שיועבר לדלק מכל מכירה שתהיה.

מנכ"ל אנרג'יאן, מתיוס ריגס צוטט הבוקר באומרו ש"הגילוי החדש במאגר כריש צפון מביא עמו כמות גז משמעותית - מעבר לזו שהיתה מוכרת לשוק עד עתה במאגר כריש. אסדת הטיפול הצפה,אנרג'יאן פאוור, אשר נבנית בימים אלה, תהיה בעלת קיבולת עודפת, באופן שיאפשר פיתוח כלכלי ובטוח של הגז שנתגלה בכריש צפון, וכן של מאגרים עתידיים באזור. אנרג'יאן כבר מחזיקה בחוזה מותנה למכירת 5.5 מיליארד מ"ק (לאורך כל תקופת החוזה) מן הכמות החדשה שנתגלתה, וכעת נפנה למכירת יתרת הכמות".

שר האנרגיה יובל שטייניץ הוסיף ש"אחרי שנים של קיפאון, חודשו לפני כחודש חיפושי הגז הטבעי במים הכלכליים של ישראל - וכבר מדווחת החברה על גילויי נוסף. אני מברך את חברת אנרג'יאן על כמות הגז הטבעי הגדולה המסתמנת בכריש צפון. מדובר בסנונית ראשונה, שאני בטוח כי תבשר על גילויים נוספים בעתיד. אם רק נרצה, אין זו אגדה, וישראל תהפוך למעצמת אנרגיה אזורית".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות