אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'ק מא קרא לצעירים לעבוד 12 שעות ביום - ועורר תגובות זועמות במדיה החברתית צילום: בלומברג

ג'ק מא קרא לצעירים לעבוד 12 שעות ביום - ועורר תגובות זועמות במדיה החברתית

מייסד עליבאבא פרסם מאמר דעה בו התייחס לשעות עבודה מ-9 בבוקר ועד תשע בערב, שישה ימים בשבוע. לדבריו, "אם לא תעבדו 996 כשאתם צעירים, מתי עוד אתם תוכלו לעשות זאת"

15.04.2019, 11:43 | שירות כלכליסט
מייסד עליבאבא ג'ק מא חזר על קריאתו לעובדי סקטור הטכנולוגיה לעבוד כמקובל בתעשייה שעות ארוכות ונוספות, קריאה שמעוררת נגדו תגובות נזעמות במדיה החברתית.

קראו עוד בכלכליסט

מא המיליארדר טען את הדברים במאמר דעה ארוך שפרסם אתמול (א'), שהרחיב למעשה דברים דומים שאמר שבוע קודם לכן, אז זלזל באנשים שמחפשים עבודה של שמונה שעות ביום. "אני אישית חושב שהאפשרות לעבוד לו"ז של 996 הוא ברכה גדולה", אמר ביום חמישי. המונח לו"ז של 996 מתייחס לשעות עבודה מ-9 בבוקר עד תשע בערב, שישה ימים בשבוע. "אם לא תעבדו 996 כשאתם צעירים, מתי עוד אתם תוכלו לעשות זאת?" הוסיף.

ג ג'ק מא | צילום: רויטרס ג

בעקבות הסערה שעוררו הדברים, הרחיב בנושא שוב ביום ראשון. "כפי שציפיתי, הדברים שאמרתי בשיחה פרטית לפני מספר ימים על לו"ז של 996 עוררו דיון וביקורת בלתי פוסקת", כתב אתמול. "אני מבין את האנשים האלה, ויכולתי להגיד משהו שהוא 'נכון'. אך לא חסרים לנו בעולם כיום אנשים שאומרים את הדברים ה'נכונים', אבל כן חסרים לנו משפטים של אמת שגורמים לאנשים לחשוב".

בדיון בעניין שהתפתח בסין השתתפו דמויות בולטות נוספות מהעולם העסקי, ביניהם ריצ'רד ליו, מנכ"ל יריבתה של עליבאבא JD.com שטען כי אף שלעולם לא יחייב עובדים לעבוד לו"ז של 996, הוא אינו מעריך אנשים שאינם חרוצים.

מא עצמו טען, כי זה לא אנושי לחייב אנשים לעבוד שעות לא שגרתיות, אך יש שרוצים לעשות זאת. "תנו לי לשאול את כולם, אם לא תשקיעו יותר זמן ואנרגיה מכל השאר, כיצד תוכלו להשיג את ההצלחה שאתם רוצים?" כתב עוד. "אני לא מתחרט שעבדתי 12 שעות ביום, לעולם לא אשנה את החלק הזה בי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

65 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

65.
כבר ניסו את זה ביפן - והתוצאות הן מוות מתשישות
996 = 72 שעות בשבוע = 300 שעות עבודה בחודש תשאלו את כל היפנים שמתו בגיל 40 מתשישות. מי שמעביד את העובדים שלו מעל ל-200 שעות בחודש הוא סוחר עבדים מחורבן. משרה זה 180 שעות ואם עובדים עוד 20 שעות - אלה שעות נוספות אל תעבדו בשביל אף אחד יותר מ-200 שעות בחודש!!!
שטויות, אסור להקשיב לו  |  17.04.19
64.
קפיטליסט
סה"כ רוצה שיהיה משמרות של 12 שעות במקום של 8..אין להם בושה למיליארדרים האלה לא אכפת להם שהעובדים שלהם לא רואים את הילדים שלהם גדלים..העבדות המודרנית הורסת את העולם ויבוא יום שהחלשים והעניים יתעוררו ויהפכו את העולם הזה שיבינו שממתי שהם נולדים ואז שהם זקנים הם לא יותר מעבדים
שחר  |  16.04.19
63.
בראשית המהפכה התעשייתית ניבאו שאנשים יעבדו 4-6 שעות ובשאר היום יבלו
אבל האדם ממציא את העבודה מחדש עם מקצועות שלא צריך ומוצרים שלא צריך רק תקנו ושהצמיחה תעלה. למי זה טוב? לפועלי הדחק בסין שגם סובלים מזיהום אויר חמור? לסביבה האקולוגית שקורסת ולא בטוח שנצליח לשקם אותה? לשקט הנפשי שאין לנו? או שצריך להודות שזה משרת רק מספר תאגידי ענק שהצליחו לשכנע את רובינו להיות עבדים להם מרצון..
קול צף  |  16.04.19
לכל התגובות