אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך מחשבים ריבית הלוואה צילום: pixabay

איך מחשבים ריבית הלוואה

כיום, כמעט כולם זקוקים להלוואות. יש סוגים שונים של הלוואות כמו משכנתאות, הלוואה לרכישת רכב, הלוואה לכל מטרה ועוד… לכל הלוואה יש ריבית

15.04.2019, 11:39 | בשיתוף max מבית לאומי קארד
לפני שאתם בוחרים לקחת את ההלוואה חשוב לבדוק מהי הריבית, כמה יצא לי לשלם בכל חודש על הריבית ומהו הסכום הכולל אותו אני משלם. איך מחשבים ריבית הלוואה?

הלוואה

ההלוואה בנויה משני פרמטרים, האחד הוא קרן ההלוואה - מדובר על הסכום נטו אותו אנחנו לווים ממקור כלשהו,

הפרמטר השני הוא הריבית - הריבית היא הסכום אותו הגוף המלווה מרוויח, לרוב הסכום יהיה מספר אחוזים מגובה ההלוואה.

• דוגמא - על הלוואה של 100,000 ש"ח למשך שנתיים אחת עם ריבית של 10% נצטרך להחזיר לגוף המלווה בתום התקופה 10,000 ש"ח שהם 10% מהסכום שקיבלנו.

בדרך כלל בהלוואות בסכומים כאלה נקבל פרק זמן יותר ארוך בשביל להחזיר את הסכום כולל הריבית. במרבית הפעמים ההחזר הוא באופן חודשי. ניתן יהיה להחזיר את הסכום גם בכך שנחזיר רק את הקרן בתשלומים חודשיים ורק לאחר מכן את הריבית והפוך.

נציין, גם על הכסף היושב בחשבון הבנק שלנו אנחנו מקבלים ריבית, כל עוד אנחנו לא בגירעון. כאשר יש לנו סכום מסוים בבנק אנחנו כביכול מלווים לבנק את הכסף ובכך הבנק משלם לנו ריבית. לרוב מדובר על ריבית פחותה ולא משמעותית מדי. יש קרנות חיסכון שונות שעובדות על אותה שיטה.

איך מחשבים את ריבית הלוואה?

את הריבית ניתן לחשב באמצעות מחשבונים המיועדים לחישובי ריביות, אפשר למצוא את המחשבונים באתר האינטרנט של משרד האוצר וכמו כן באתרים שונים. יהיה עליכם למלא את הפרטים הבאים: סכום ההלוואה, תקופת ההלוואה בחודשים, ריבית שנתית ובחלק מהמחשבונים גם תחזית מדד שנתית. אופן החישוב הוא מאוד פשוט וקל להפעלה אך אם אתם נתקלים בבעיה תמיד תוכלו להתייעץ עם הגורם המלווה שיכוון אתכם וישלח לכם את כל הפרטים המדויקים. המקור ממנו אנחנו מלווים לוקח בחשבון בזמן שהוא מחשב את הריבית גם את המצב הכלכלי של הלווה וגם את צרכי העסק עצמו - כמו העובדים, חשמל וכל הוצאה של העסק. בסופו של דבר ההלוואות לא ניתנות מטוב לב אלא ממטרות רווח.

למה גובים ריבית על הלוואות?

הלוואה היא השקעה. כאשר הבנק מלווה לנו כסף הוא גובה ריבית בגלל שכביכול היה יכול להשקיע את הכסף במקום אחר ולקבל כסף תמורת ההשקעה. המקור המלווה רוצה לקבל בונוס בגלל שבגלל הכסף שלווינו ממנו הוא הפסיד אפשרויות של השקעות שונות. כמו כן, בכל הלוואה יש את אפשרות הסיכון שבה הכסף לא יוחזר בזמן או אם בכלל. גם על אפשרות זו המקור המלווה גובה כסף (הריבית) עבור הסיכון. כמובן שיש לוודא קודם את היסטוריית האשראי של האדם הלווה כדי לבדוק את רמת הסיכון ולפי המצב של הלווה הריבית נמדדת - ככל שיש יותר סיכון כך הריבית גבוהה יותר.

לסיכום

בימים בהם כל אדם לוקח הלוואה על הלוואה חשוב לדעת לפני מה אנחנו עומדים ומהו הסכום הכולל שיצא לנו לשלם בתום התקופה. הלוואה היא הכסף אותו לווינו פלוס ריבית הנקבעת לפי קריטריונים מסוימים. לריבית פרק זמן קצוב עד שעלינו להחזיר אותה. ככל שהמצב הכלכלי שלכם יותר טוב כך הריבית תהיה נמוכה יותר. יש מחשבונים לחישוב הריבית, עליכם יהיה למלא את סכום ההלוואה, תקופת ההלוואה וריבית שנתית. הריביות נוצרו כדי לשמר רווח אצל המקורות המלווים. הריביות נגבות כיוון שהמקור המלווה היה יכול להשקיע את הכסף במקומות אחרים וגם בגלל שיש סיכום בהלוואות.

אי עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות