אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רואי החשבון: רשות המסים לא מאפשרת לנו להגיש דו"חות צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

רואי החשבון: רשות המסים לא מאפשרת לנו להגיש דו"חות

רשות המסים עדיין לא פתחה את מערכת הגשת הדו"חות לחברות וליחידים. רואי החשבון מתלוננים כי הם נאלצים לעשות עבודה כפולה, מכיוון שהם לא יכולים לסגור ביחד את הדו"חות הכספיים ואת דו"חות המסים. הרשות: "זו עבודה שדורשת זמן"

15.04.2019, 16:45 | עמרי מילמן

רשות המסים עדיין לא פתחה את מערכת הגשת הדו"חות שלה לחברות או ליחידים, ובעקבות זאת מתעכבת עבודתם של משרדי רואי החשבון, שכבר מבקשים לסגור את שנת 2018 לחברות במשק.

קראו עוד בכלכליסט

בכל שנה נפתחת המערכת שבאמצעותה מגישים משרדי רואי החשבון את דו"חות המס של החברות חודשים ספורים אחרי תום השנה, בסמוך לדו"חות הכספיים של החברות המסכמים את השנה. אבל השנה נרשם עיכוב חסר תקדים בפתיחת המערכת שמונע מרואי החשבון להגיש את הדו"חות לרשות המסים.

ערן יעקב, מנהל רשות המסים, צילום: עמית שעל ערן יעקב, מנהל רשות המסים | צילום: עמית שעל ערן יעקב, מנהל רשות המסים, צילום: עמית שעל

לפי הרשות, מערכת המחשוב להגשת דו"חות החברות תיפתח רק במאי. מבחינת רואי החשבון המייצגים מדובר בעיכוב גדול היוצר להם עבודה כפולה, שכן שיטת העבודה הנוחה והחסכונית היא לסגור את הדו"ח הכספי ואת דו"ח המסים ביחד, כאשר כל הנתונים הכספיים נמצאים מול מי שעובד על כך.

עכשיו, לאחר שהם נדרשו לסגור את הדו"חות הכספיים עד סוף מרץ, ייאלצו רואי החשבון לחזור לדו"חות המסים שנותרו פתוחים כמה חודשים לאחר מכן וללמוד את נתוני כל חברה מחדש. העיכוב יוצר להם עבודה כפולה וכמובן משית עלויות נוספות על החברות.

הסרבול ועודף הבירוקרטיה אינם מחמיאים לישראל, שגם כך מדורגת בתחתית מדד עשיית העסקים של הבנק העולמי, במקום ה־49 מתוך 190. בכל הנוגע לסוגיות מס, שכוללות בין היתר את זמן של העיסוק בתשלום, ישראל מדורגת במקום ה־90 בלבד. עיכובים כאלה רק מסרבלים ומייקרים את העבודה של החברות ושל היחידים מול רשות המסים. העיכוב בהגשת הדו"חות משפיע גם על סגירת עסקאות, שכן במקרים רבים חתימה על עסקה כרוכה גם בסגירת דו"חות מס עדכניים לסיום ההתחשבנות.

כמה רואי חשבון אמרו ל"כלכליסט" כי מאחר שלא הייתה בשנה האחרונה שום רפורמה מורכבת שמצריכה התאמה שלה במערכות הרשות, אין לעיכוב החריג כל הצדקה. במקרים מסוימים, מתלוננים רואי חשבון, אותו עובד שעסק בדו"ח בתום השנה כבר לא נשאר לעבוד במשרד עד לתאריך שבו כבר אפשר לחזור לדו"ח ולהגיש אותו.

מרשות המסים נמסר כי "הרשות פרסמה את טופסי הדוחות השנתיים, לרבות שינוי החקיקה, כבר בסוף דצמבר. מאז, בתי התוכנה ושע"מ עובדים על השינויים במערכות המחשוב של דו"חות יחידים ואחר כך של דו"חות חברות. זו עבודה מאומצת, המצריכה שינויים בכמה מערכות הקשורות זו בזו, והעניין דורש זמן. המערכת להגשת דוחות יחידים צפויה להיפתח לאחר חופשת הפסח, וזו של החברות תיפתח במהלך חודש מאי. כמו כן, בתיאום עם הלשכות של המייצגים, ניתנות למייצגים אורכות להגשת הדו"חות כדי לאפשר היערכות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
שוב בזבוז של משאב אינטרנטי
אין שום שינוי השנה לעומת שנים קודמות, בפתיחת האופציה לשדר דוחות. כל הסיפור על עובדים שצריכים לעשות הכל מחדש הוא קשקוש מקושקש, מאחר שאת כל הנתונים מכינים על תוכנת המיסים, ויש רק ליצר קובץ ולשדרו. מובן, שגם התירוצים של רשות המיסים על הזמן הרב הכרוך בהכנת המערכת לקליטת הדוחות טפשיים, וחסרי אחיזה במציאות.
יוסל  |  16.04.19
לכל התגובות